İnternet ortamındaki tehlikeler

Dünya internet ortamındaki tehlikeleri ciddiye alıyor…

Dünya basınında internet ortamıyla, sosyal medyayla, bilgisayar oyunlarıyla, video kanallarıyla, arama motorlarıyla ilgili sıkça uyarıcı haberler çıkıyor.

Bunları elimizden geldiğince sizinle paylaşıyoruz.

Tanınmamış bir ülkenin bireyleri olsak da dünyanın bir parçasıyız.

Teknolojik her türlü olanak ülkemizde var.

İnternet ortamındaki tehlikeler mutlaka bizi de tehdit ediyor.

Dünyada insanları mağdur eden internet ortamındaki tehlikeler, mutlaka bizim için de geçerlidir.

O nedenle sıkça uyarı yapıyor, dünyada yaşananları, vatandaşlarımız da dikkatli olsun diye paylaşıyoruz.

Bugün de gazetemizde iki adet İngiltere’den bir adet de ABD’den haberimiz var.

İngiltere’de, intihar oyunu Mavi Balina’ya benzerliğiyle dikkat çeken sanal şiddet oyunu Momo’nun YouTube videolarına sızdığı yolundaki haberler üzerine ailelere “Çocuğunuzun YouTube'da ne izlediğine dikkat edin” uyarısı yapıldı.

Ulusal İnternet Güvenliği Dairesi tarafından ailelere gönderilen uyarılarda Momo'nun çizgi filmlerin yanı sıra sürpriz yumurta, oyun ve ürün tanıtımı ve Minecraft videolarında görüldüğüne dair haberlere dikkat çekilerek, “YouTube'un zararlı içeriği izlemesine rağmen, silininceye kadar bunlar binlerce kişiye ulaşılabilir ve silindikten sonra tekrar yüklenebilir” denildi.

İngiltere’den bir diğer haber ise, resmen korkutucu…  İngiltere'de 12 yaşındaki bir çocuğun 6 yaşındaki kız kardeşine “Grand Theft Auto”daki (GTA) bir seks sahnesinden etkilenerek cinsel saldırıda bulunduğu açıklandı.

Korkunç olay, küçük kızın yaşadıklarını okuldaki bir arkadaşına anlatmasıyla ortaya çıktı. Independent'ta yer alan habere göre arkadaşı, küçük kızın anlattıklarını öğretmenine söyledi.

Yasal sebeplerle ismi açıklanmayan çocuk, polise verdiği ilk ifadede suçlamaları reddetti ancak sonra kabul etti. İngiltere basını çocuğun “Grand Theft Auto” oyundan etkilendiğini aktardı.

İşte bir haber de ABD’den... Popüler video uygulaması TikTok, çocuklara ait verileri izinsiz topladığı gerekçesiyle ABD'de 5.7 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. Bu ceza, ülke tarihinde çocuk mahremiyeti ihlali konusunda verilmiş en büyük ceza oldu.

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), TikTok’un selefi ‘Musical.ly' üzerinden çocuklardan yasadışı olarak kişisel bilgi toplayarak kullandığını, ebeveynleri bilgilendirme ve izinlerini alma mekanizmalarını işletmediğini belirtti. FTC, firmanın 'Çocukların Çevrimiçi Gizlilik Koruma Yasası'nı (Children's Online Privacy Protection Act-COPPA) ihlal ettiğine hükmetti.

FTC'ye göre, 2016 yılının Eylül ayında sadece iki haftada 300'den fazla ebeveyn Musical.ly uygulamasının çocuk mahremiyetini ihlal ettiği gerekçesiyle firmayla iletişime geçti. Ancak firmanın içeriğin kaldırılması yönünde ebeveynlerden gelen taleplere yanıt vermediği iddia edildi.

Şirket, 5.7 milyon dolar para cezasının yanı sıra 13 yaş altı kullanıcılar tarafından yüklenen tüm videoları kaldıracak ve bundan sonra kullanıcıların yaşını doğrulamalarını şart koşacak.

Bu tehlikelerin tümü ülkemiz insanı için de geçerli…

Bizde yetkililer, bu tehlikeleri pek dert edinmiyor, bu yönde sağlıklı uyarılar yapılmıyor.

Henüz bir Bilişim Yasamız bile yok…

Zaten mevcut taslakta, sözünü ettiğimiz tehlikeleri engelleyici maddeler de olmadığı söyleniyor.

Dünya, internet ortamını önemsiyorken, insanlara zarar verecek her şey mercek altına alınmışken ve başta İngiltere olmak üzere birçok ülke sosyal medyaya savaş açmışken biz resmen uyuyoruz.

Bilişim Yasası’na acilen son halinin verilmesi, dünyada yeni fark edilen tehlikelerin de dikkate alınması gerekiyor.

Biliyoruz, “Tüm sorunları hallettiler de kaldı internet ortamı…” diyorsunuz ama bunlar da sorun ve bunlar da insanları tehdit ediyor ve dikkate almak gerekiyor...

Başka ülkeler bu konularda bakanlıklar, daireler kurarken biz seyredecek miyiz?

YORUM EKLE