'İntipüften' konularla uğraşırsak, topluma çok yazık etmiş oluruz!..

Değerli dostum, emekli trafik polislerinden Ali Zeybekoğlu’nun, Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Raif Denktaş’ı trafik suçundan rapor ettiğini yıllar önce yazmıştım… Hatta Türkan Şoray ve Ediz Hun, bizim davetlimiz olarak gelmişlerdi… Yani Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti’nin… Saray Otel’de konuk etmiştik… Zaten o dönemde başka da otel yoktu.

Otel’deki resepsiyon da çok renkli geçmiş, samimi bir atmosferde hoş sohbetlerde bulunulmuştu…   Resepsiyona katılanlar, her ikisiyle de pek çok hatıra fotoğrafı çektirirken, Ediz Hun’la baş başa sohbetimiz de koyulaşmıştı… “İstanbul’a gelir de beni aramazsan kırılırım, mutlaka arayacaksın” demişti…

‘Milliyet’in de Kıbrıs Temsilciliği görevini yaptığımdan, arada bir İstanbul’a, Ankara’ya giderdim… Hem iş için, hem de rahmetli hanımın tedavisi için!

Bir defasında İstanbul’a gittiğimde Milliyet gazetesinde ‘Dış Haberler Servisi’nde otururken, girişteki resepsiyondan Ediz Hun’un geldiğini ve beni beklediğini söylediler… Aşağıya inerek buluştuk ve kendisinin kullandığı spor bir arabayla öğle yemeğine gitmiştik…

Her neyse; gelelim Ali Zeybekoğlu olayına. İş Bankası’nın yanındaki yol yeni ‘tek yön’ olmuştu o günlerde… Rauf Denktaş da arabasıyla fark etmeden o yola yönelirken, Zeybekoğlu’ndan raporu yemişti… Genel Müdür de ‘Kara Kemal’ idi. Arkadaşları, Ali’nin olayını duydu ya, ‘Vay sen misin Denktaş’ı rapor eden?’ diye hayıflandılar ve Zeybekoğlu’na ‘Şimdi yandığın gündür’ gibilerinden laf yetiştirmeye çalıştılar…

Haklı olarak Ali de telaşa kapılmasın mı? Ama Cumhurbaşkanı Denktaş, ofisine gider gitmez, Polis Genel Müdürüne telefon ederek, “Sakın o polisi cezalandırmayın. O görevini yapmıştır, bu yüzden ve bu örnek davranışından dolayı ödüllendirilmelidir” dedi. Telefon konuşmasından sonra Kara Kemal, Ali’yi huzuruna çağırarak, ödüllendirdi. Zeybekoğlu da yüzü gülerek aşağıya indi ve olup bitenleri anlatarak, meraktan çatlamak üzere olan mesai arkadaşlarını şoke etti.

Gelelim esas meseleye… Yeniden Doğuş Partisi (YDP) milletvekili Bertan Zaroğlu’nun adına kayıtlı aracın trafik denetimi sırasında cezaya çarptırılması, bu toplumun gündemindeki en önemli sorun mu? Yapılacak başka hiç mi iş kalmadı da konu yüce Meclis’te tartışılıyor, karşılıklı suçlamalarda bulunuluyor?

Kıbrıs Türk halkı olarak, iç barışa, huzura ve çalışma barışına en fazla ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde incir çekirdeğini doldurmaması gereken konuları bu kadar abartmaya, kısır bir döngü içinde dolanıp durmaya, halkın birlik, beraberlik ve bütünlüğünü zedelemeye kimin, kimlerin ne hakkı vardır?

Bu toplumun karşı karşıya bulunduğu sorunlar başından aşkındır. Hemen her sektörde çözüm bekleyen sorunların ellenmesi, sektörlerin ve halkımızın kısmen de olsa rahatlaması yönünde uğraş verileceğine, Zaroğlu’nun arabası konusunda sosyal medyada her kafadan bir ses çıkması üzücü olduğu kadar, düşündürücüdür de!

Karşı taraf, Türkiye’nin ve KKTC’nin başına çorap örebilmek için her türlü girişimde bulunur, bunu açık açık yapar ve ilan ederken, bizim burada ‘intipüften’ meselelere odaklanmamız ve zaman harcamamız asla kabul edilebilir değildir. Bir an önce kendimize gelelim ve toplumun birlik ve beraberliğini zedeleyici tavırlardan vazgeçerek, ciddi işlerle uğraşalım.

 

 

***

 

Kemal Aşık’ın eşi Ayşe Aşık

dualarla toprağa verildi…

 

Türk Ajansı Kıbrıs’ın (TAK) yasal statüye kavuşmasını sağlayan merhum müdürü, gazeteci-yazar Kemal Aşık’ın eşi Ayşe Aşık (90) önceki gün Lefkoşa’da gözyaşları ve dualarla son yolculuğuna uğurlandı. Eşi Kemal Aşık’ın mezarının yanına defnedilen Ayşe Aşık’ın cenaze törenine ailesi ve TAK çalışanları yanında, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, eski Başbakanlardan Özkan Yorgancıoğlu, bazı milletvekilleri ve sevenleri katıldı.

Aşık ailesinin büyüğü olan 1929 doğumlu Ayşe Hanım’ın evlatları Sevgi, Semavi-Güzin Aşık, Dr. Şaziye-Dr. Hasan Güçlü, Süavi-Ayşe Aşık ile torunları ve torun çocukları, üzüntülerini sevenleriyle paylaşırken, ‘Yattığı yer nur, mekânı cennet olsun’ dediler. Kardeşi-Eniştesi, evlatları ve kardeşinin torunları, ailenin büyüğü Ayşe Aşık’a Tanrı’dan rahmet dilediler. Öteki kardeşi ve eniştesi ile yeğenleri, kardeşi torunu ve kardeşi torun çocuğu  da acılarının büyük olduğunu dile getirdiler.

Bu arada aslen Tuzla’lı olup, Londra’da ikamet eden, Havva Güryel’in sevgili eşi, ailenin direği Hasan Güryel dün ikindi namazından sonra Tuzla Mezarlığı’nda defnedildi. Evlatları Enis-Seval Güryel ile Serra Güryel, torunları ve tüm Güryel ailesi, üzüntülerini tüm dost, akraba ve sevenleriyle paylaştı… Kardeşleri, “Sevgisini her zaman gönlümüzde yaşatacağımız, iyi ve dürüst insan kardeşimiz Hasan Güryel’i kaybetmenin derin acı ve üzüntüsü içinde olduklarını ifade ettiler.

Öte yandan değerli insan, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Emekli Yüzbaşı, 1939 doğumlu Nevzat Esmeroğlu’nun vefatı büyük üzüntü yarattı. Sıdıka Hanım’ın değerli eşi, Engin ile Rengul-Arif Kartal’ın sevgili babaları Esmeroğlu dün Akdoğan Camii’nde kılınan namazının ardından Akıncılar Mezarlığı’nda defnedildi. Esmeroğlu dört torun, bir de torun çocuğu sahibiydi… Özerdem ailesinin çınarı Ayşe Özerdem ise önceki gün Gazimağusa Mezarlığı’nda dualarla toprağa verildi. Kuzenleri, mekânının cennet olmasını temenni ettiler.

Diğer yandan Elmasoğluları ailesinin saygıdeğer ismi, Hüseyin Elmasoğluları’nın kıymetli eşi Cemaliye Elmasoğluları dün Lefkoşa’da son yolculuğuna uğurlandı. Oğlu Ömer ile kızı Melek-Önel Arifoğlu ve torunları Fuat, Hüseyin ve Pelin, acı haberi dost, akraba ve sevenleriyle paylaştılar… Dün Lefkoşa’da Niyazi Aker’in de cenaze töreni vardı. Emine Hanım’ın kıymetli eşi, iyi insan Niyazi Aker’in evlatları ve torunları, ‘Yattığı yer nur, mekânı cennet olsun’ dediler.

Merhum Saffet Polili’nin eşi, aslen Limasol’lu, Karaoğlanoğlu’nda sakin, Polili ailesinin büyüğü Pervin Polili de dün Karaoğlanoğlu Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlandı. Dört evladı ile eşleri, torunları, üzüntülerini dost, akraba ve sevenleriyle paylaştılar.

Tümüne de Ulu Tanrı’dan rahmet, yaslı aileleri ve sevenlerine sabır ve başsağlığı dileriz.

 

YORUM EKLE