Irk üzerinden seçim propagandası gayretine girilmesi vahim sonuçlar doğurabilir

Önümüzdeki seçim tüm Kıbrıs Türk halkının seçimidir. Doğma büyüme Kıbrıslı Türk olan ya da bu ülkeyi vatan bilmiş sonradan KKTC vatandaşı olmuş herkes, gönül rahatlığıyla aday olabilmekte ya da seçmenlik görevini yerine getirebilmektedir. Bu konuda ülkemizde bugüne kadar hiçbir sıkıntı yaşanmamıştır.

Bazı seçimlerde sağ partiler halktan en yüksek oyu almış, bazılarında sol partiler ipi göğüslemiştir. Sağın da solun da başarıları ve başarısızlıkları olmuştur ama neticede tümü de ülkemizin partileridir, iyi veya kötü bu ülke için bir şeyler yapmaya çalışmışlardır. Sağ veya sol, hangi ideolojiden olursa olsun ülkemizde kurulan partiler, KKTC için Kıbrıs Türk halkı için mücadele etmektedir.

Siyasi partilerimizin başarısızlıklarını eleştirdik, başarılarına alkış tuttuk... Eleştirilerimiz zaman zaman çok sert de oldu. Eleştirilerimizi, ülkenin bulunduğu noktadan çok daha iyi yerlere gelmesi için yaptık. Biz eleştirsek, yersek de tüm insanlarımızın bu ülkenin evlatları olduğunu aklımızdan çıkarmıyoruz.

Önümüzdeki erken genel seçim için ırk üzerinden seçim propagandası yapanlar olduğu bilgimize gelmektedir. Bu ülkede ırkçılık var mıdır? Çok fazla olmasa da ırkçılık yapanlar olduğunu biliyoruz. Kimisi bilinçli yapıyor, kimisi cahilce hareketler ve sözlerle istemeden bu hoş olmayan durumu ortaya çıkarabiliyor. Irkçılık olmaması için farklı ırklardan gelen toplumların birbirini tanıması ve empati yapabilmesi gerekmektedir. Eğitim, bilinç ve hoşgörü olan toplumlarda ırkçılık daha az yaşanır.

Ne isterse olsun ırk üzerinden propaganda yapılmamalıdır. Irk üzerinden propaganda, bu yönde mağduriyet yaşamış insanların duygularına oynamak da bir tür ırkçılıktır. Irkçılıkla mücadele, ırkçılığa uğrayanın yarasını kaşımak, kışkırtmakla olmaz. Eğer ırkçılığa uğrayanı korumaz, ona bu muameleyi yapanı cezalandırmaz, bulunduğu ortamı normal düzeye getirmek için mücadele etmez de yarasını kaşırsanız, çok daha istenmeyen durumlar ortaya çıkar.

Kim ne derse desin, bu ülke insanı, yurt dışından gelip burayı vatan edinen herkesi inanılmaz bir sıcaklıkla kucaklamıştır ama yine de ırkçılılığa, dolayısıyla haksızlığa uğradığını iddia edenler varsa onlara, “Biz onların yerine geçelim de intikamımızı alalım” türünden bir söz vermek ya da ant içmek çok tehlikeli bir oyundur.

Ortada abartıldığı kadar bir ırkçılık, ayrımcılık olduğuna inanmamamıza rağmen, ırkçılığa uğradığını iddia edenlerin, statü değiştirdiğinde diğerlerine aynısını yapma andı içmesi, yanlışı yanlışla düzeltmeye çalışmaktan başka bir şey olamaz. “Biz çektik başkası çekmesin” mücadelesi, “Biz çektik, onlara da çektireceğiz” andından daha değerlidir. Onurlu bir devlet mücadelesi için en çok birlik beraberliğe ihtiyacımız olan bir zamanda ayrışmak zararlıdır.

Irk üzerinden seçim başarısı elde etmeye çalışmak kadar tehlikeli bir eylem olamaz. Toplum içerisinde bir ırkı ayırıp da diğerleriyle mücadele ediyor pozisyonuna girmek, ülkede tamiri zor hasarlara neden olabilir. Bazı siyasi partilerimizin, varlık nedeninin bu olduğu ve perde gerisinde bu yönde çalışmalar ve propaganda yürüttüğü yönündeki iddialara inanmak istemiyoruz. Irk üzerinden seçim propagandası gayreti içine girilmesi vahim sonuçlar doğurabilir. Biz dünyayı tanıyoruz, ırkçılığın, ırk çatışmasının dünyada nelere mal olduğunu, ülkeleri ve toplumları ne durumlara soktuğunu iyi görüyoruz.

Önümüzdeki seçimler için herkesi akıl yoluna ve sağduyuya davet ediyoruz. Bu ülke hepimizindir ve tüm vatandaşlarımız bu ülkenin insanlarıdır, ırk üzerinden propaganda, tartışma, kavga bize hiçbir şey kazandırmaz. Bu ülkede böyle bir girişime ne tahammül edilir ne de izin verilir

YORUM EKLE

banner107

banner108