İş çevreleri, sınır kapılarının kıymetini biliyor

Kuzey Kıbrıs ile Güney Kıbrıs arasındaki sınır kapılarının açıldığı 2003 yılından sonra, yıllarca Kıbrıslı Türkler, Kıbrıslı Rumlara oranla çok daha fazla karşıya geçti. Çünkü güney kuzeye oranla fiyat bakımından daha cazipti. Yıllarca kuzeyden alışveriş yapmak fiyatlar bakımından Rumlara cazip gelmedi. Zaten Rum hükümeti de Kıbrıslı Rumların Kuzey Kıbrıs’a geçmesini ve alışveriş yapmasını engellemek için elinden ne geldiyse yaptı. Bu engelleme çalışmaları uzunca bir dönem etkili de oldu.

2018’in sonlarına doğru ise ibre terse döndü ve döviz krizlerinin etkisiyle Euro’nun Türk Lirası karşında değeri yükselince, Euro kullanan Rumlar için Kuzey Kıbrıs çok cazip hale geldi. Euro ile Kuzey Kıbrıs’ta alışveriş yapınca birçok ürünü ve hizmeti ucuza alır hale gelen Kıbrıslı Rumlar, adeta bu tarafa akın etti. Başta akaryakıt olmak üzere aklınıza gelebilecek birçok ürün kuzeyde, güneydekinden çok daha ucuza geldi.

Artık Rumlar, yönetimlerinin uyarılarını, korkutma taktiklerini takmaz hale geldi. Yani ekonomi ne sınır dinledi ne de yasak… Hal böyleyken, Rumlar Kuzey Kıbrıs’a akın etmişken ve ekonomimize büyük katkı yapıyorken, biz onların kuzeye geçişlerini kolaylaştıracağımıza, işkence çekmelerine neden oluyoruz. Sınır kapılarında bir türlü seri geçiş sağlayamadık. Ne pratik geçiş sağlayacak kolaylıklar getirebildik ne de yeterince personel istihdam edebildik. Bize para bırakmak için çılgınca buraya koşan Rumlara, sınır kapılarındaki eziyetle adeta, “Gelmeyin” diyoruz.

Ekonomik krizin olduğu ülkemizde esnaf için Rum müşteriler çok önemli, o nedenle gerekli tedbirler acilen alınmalı. Nitekim, Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) ve Kıbrıs Türk İş İnsanları Derneği (İŞAD), dün birbirine benzeyen açıklamalar yaptı ve sınır kapılarında tedbir alınmasını istedi.

Ticaret Odası, özellikle Metehan geçiş noktası olmak üzere var olan kapılardaki geçişlerin hızlandırılması için, geçiş noktası, kabin adedi ve işlem yapan görevli sayısının artırılmasını talep etti.
   Oda, Ledra Palace kapısının araçlı ya da sadece “T” izinli geçişlere açılması ve Lefkoşa’nın batısında araçlı geçişler için alternatif bir sınır kapısının açılması üzerinde durulması gerektiğine vurgu yaptı. Ticaret Odası, mevcut durumu ve belirlenen önerileri değerlendirecek çalışmaların bir an önce başlamasını sağlamak amacıyla bir komitenin kurulması yönündeki önerilerini hükümete ilettiklerini kaydetti. Ticaret Odası, bir süreden beridir kara giriş kapılarından KKTC’ye geçişlerin kolaylaştırılması ile ilgili çalışmalar sürdürüldüğünü ve bu kapsamda hazırlanan rapor ve önerilerin, 28 Ağustos Çarşamba günü Başbakan Ersin Tatar’a iletildiğini belirtti.
   İŞAD Yönetim Kurulu Başkanı Enver Mamülcü de Metehan Sınır Kapısı’nda geçişleri hızlandırmak maksadıyla personel sayısının arttırılması çağrısında bulundu. Mamülcü, Türk Lirası’nın değer kaybının ardından güneyde ikamet edenlerin alışveriş için Kuzey Kıbrıs’ı tercih ettiğini, bununla birlikte zaman zaman geçişlerde yaşanan sıkıntının “işkence” boyutuna ulaşabildiğini kaydetti.
   Dernek olarak kuzeyden güneye ve güneyden kuzeye sınır geçişlerinde yaşanan sorunları yerinde tespit amacıyla sınır kapılarında inceleme yaptıklarını söyleyen Mamülcü, incelemelerinde sınır kapılarında yeterli personel bulunmadığı, yoğun saatlerde Metehan sınır kapısında görev yapan personelin kişisel ihtiyaçlarına zaman bile bulamadığını ve şerit sayısının az olduğunu gözlemlediklerini ifade etti.
   Mamülcü, “hızlı bir şekilde personel sayısının artırılması”, “vardiya sürelerinin kısaltılması”, “geçiş yollarının iki katına çıkarılması”; “Lefkoşa’da Kaymaklı ya da Çağlayan; Beyarmudu ve Gazimağusa’da yeni kapılar açılması”, “işlem süresinin kısaltılması adına kart okutma yönteminin hayata geçirilmesi”, “muhaceret kayıtlarında askerlik ve konaklama ile ilgili konularda yasal kolaylaştırmalara gidilmesi”, “daha gelişmiş teknolojinin kullanılması” gerektiğini vurguladı.
   Gördüğünüz gibi iş çevreleri, ekonomik örgütler kapıların kıymetini iyi biliyor. İş çevrelerinin nefes almasını, hayatta kalmasını sağlayan sınır kapıları konusunda örgütlerin önerileri dikkate alınmalı, getirilecek tedbirler için daha fazla zaman kaybedilmemeli.

YORUM EKLE

banner75