İşini ciddiye almak

Mağusa Türk Gücü son haftalarda ardı ardına kazanmaya devam ediyor. Bunu yaparken sarı-yeşillilerde ortaya çıkan belirgin özellik ise rakip kim olursa olsun, ligdeki durumu ne olursa olsun işlerini ciddiye almaları olarak ön plana çıkıyor. İyi de, kötü de oynasalar, baskılı da oynasalar, top da çevirseler işlerini ciddiye alıyorlar. Bu da başarıyı, kayıpsız yollarına devam etmelerini beraberinde getiriyor. Dünkü Esentepe karşılaşmasında da ön plana çıkan en belirgin özellikleri kazanmaya olan motivasyonları ve rakiplerini küçümsemeden, oyunun her anını ciddiye alarak oynamalarıydı.


Esentepe sahaya kadrodaki sıkıntı nedeniyle tek yabancıyla çıktı. Son haftaların formda ismi Junior ve yerlilerden Vurkan sakatlıkları nedeniyle forma giymedi. Şahin de yedekler arasındaydı. Bire bir rakipleriyle arka arkaya oynayacakları maçları düşünerek çoğunluğu gençlerden oluşan bir kadroyla sahaya çıktılar.


MTG, sağdan Sadık Balarabe, soldan Dinopeter ile Esentepe’nin her iki kanadını çökertti. Ortada oynayan Peter  ile Uğur’un hareketli oyunları da erken bir golle zaten üstün oynadıkları karşılaşmanın tüm kontrolünün ellerinde kalmasını sağladı. Kurulan baskı golden sonra da devam etti. Eentepe rakibini karşılamada, topa sahip olmada zorlanırken, rakip kalede Kaan’ın tek pozisyonu dışında hatasız oynayan MTG takım savunması karşısında pozisyon üretmekte çok zorlandılar.
İlk devreden 2 farkı bulan ve oyunun tüm kontrolünü elinde tutup, pozisyonlar üreten ve etkili oynayan Mağusa ekibi ikinci yarıda kendini fazla sıkmadı. Tempoyu zaman zaman arttırıp, zaman zaman düşürerek gol aradılar bitime yakın üçüncüyü de bulup kendileri adına rahat bir maç kazandılar.
 


İlk yarının hakemlik performansı adına en kritik pozisyonu Esentepe’nin 44’te Mustafa Kılıç ile bulduğu ancak iptal edilen goldü. Ben, kaleci Yusuf’un topu elinden kaçırıp kontrolünü kaybettikten sonra rakibi ile çarpıştığını ve Mustafa’nın topu ağlara gönderdiğini gördüm. Hakem Serhan Şimşek Yusuf’a faul yapıldığı gerekçesiyle golü iptal etti, bence nizami bir goldü. Bu pozisyon gol verilse Esentepe maçı çevirebilir miydi? Sanmıyorum. Ancak haftalar sonra bir MTG maçında görev verilen Şimşek’in pozisyonu süzme noktasında daha dikkatli olması gerekiyordu. Serhan Şimşek’in çaldığı 2 penaltı düdüğü de yüzde yüz doğruydu. İlkinde Esentepe kalecisi Onur’un Uğur’a kontrolsüz bir hareketi vardı. İkincisinde de yapılan ortada Uğurcan’ın eli açıktı. Ancak 90+1’de Esentepe ceza alanı içinde Uğur’a yapılan sert hareket net bir penaltı olmasına rağmen penaltı kararı vermek yerine maçı bitiren düdüğü çalarak oyunu bitirmesi yanlış oldu. Sayısı hiç fark etmez, üçüncü kez de olsa penaltı düdüğünü çalıp bir temdit penaltısı attırması gerektiğini net olarak söylemeliyim.

YORUM EKLE