İşkence sona ererken, dersler çıkarmalıyız

Binlerce kişi, bir yıldır işkence çekmelerine neden olan Gönyeli alt geçit-üst geçit projesiyle ilgili davanın kararını bekliyordu. Nihayet dün, mahkeme kararını verdi.

Birçok kişi için mahkemenin nasıl bir karar vereceği değildi önemli olan… Yani “yıkım kararı” mı yoksa “devam” kararı mı verileceği üzerinde durmuyordu halk. Onların istediği bir karar verilmesiydi, öyle ya da böyle bir karar…

Yani ara emri kararı son bulsun, ne yapılacaksa yapılsın, bu işkence bitsin istiyordu vatandaşlarımız.

Söz konusu yolu kullanan insanlar, bir yıl boyunca her gün işkence çekmekten bıkmıştı.

Mahkeme yıkım kararını reddetti; projenin devamındaki engel de ortadan kalktı.

Bu kararla birlikte, halkın temennisi kısa bir süre sonra projenin hayata geçmesidir.

Ara emri nedeniyle proje devreye giremediği için trafik şehir içine doğru, yan yollara verilmişti. O bölgelerde yol diye bir şey kalmadı, yıprandı, çöktü, çukurlar açıldı, yağmurlarla birlikte tam berbat oldu. Hem bölge halkı, hem de Güzelyurt bölgesinden gelenler için bu yolu kullanmak tam bir işkenceye dönüştü.

Herkes, belediyenin kısa sürede projeyi bitirmesini ve yıpranan, berbat hale gelen yan yolların tamir edilmesini istiyor. Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli, “Gönyeli'de trafik yol güvenliği adına modern alt ve üst geçit projemiz, ayrıca kapsamlı çevre düzenlemesi için yeniden çalışmaya başlıyoruz” dedi. Ahmet Benli, erken zamanda sıkıntıları sonlandırmayı hedeflediklerini söyledi.

Yıkım talebini reddederek mülklerin değer kayıpları olduğunun ispatlanamadığına hükmeden mahkeme, Mehmet Şenol ve Ahmet Şenol’a toplam 70 bin TL tazminat ödenmesine emir verdi. Davalıların, 20 bin TL’lik mahkeme masraflarını ödemesine hükmedildi. Davacıların ise devlet aleyhine olan davayı kaybetmelerinden dolayı 10 bin TL tazminat ödemesine karar verildi. Mahkeme, davacıların 2 milyon 700 bin sterlinlik tazminat talebini de reddetti.

Projenin gerçekleştiği bölgede evi veya işyeri olanlar, şikayet etmekte haklı olabilir ama proje toplumun büyük bir kesimine fayda sağlayacak. Dünyanın birçok ülkesinde benzer köprüler, alt- üst geçitler vardır. Toplumun faydası için bazı kesimlerin fedakarlıkta bulunması gerekir. Meseleye bir de bu pencereden bakmak lazım. Alınan ara emrinin ne kadar çok insanı mağdur ettiğini gördünüz mü?

Mahkeme, yıkım talebini reddederek mülklerin değer kayıpları olduğunun ispatlanamadığına hükmetti. Şikayetçilerin, açtıkları davada iddialarını kanıtlayabilmesi gerekirdi, birçok kişi boş yere bir yıldır işkence çekmiş oldu.

Umarız bundan sonra benzer bir olay yaşanmaz ve toplum zarar görmez. Gönyeli Belediyesi’nin en erken zamanda projeye devam edip tamamlamasını ve kısa sürede bölgede hayatın normale dönmesini bekliyoruz.

Bundan sonra hem proje yapan hükümetler ile yerel yönetimlerin hem de bu projelere karşı çıkan çevrelerin daha dikkatli davranmasını ve büyük kitleleri olumsuz etkilemeyecek adımlar atılmasını tavsiye ederiz. Yaşanan acı tecrübenin herkese ders olmasını dileriz.

YORUM EKLE