İşsiz kalanlara ücret desteği süratle verilmelidir

Hükümetin geçen hafta aldığı ekonomik tedbirler çerçevesinde, kapalı olan sektörlerdeki çalışanlara yapacağı 1500 TL tutarındaki ücret desteğini sadece KKTC ve TC vatandaşlarına yapacağını, 3. ülke vatandaşlarına böyle bir destek yapılmayacağını açıklaması ülke genelinde birçok kesim tarafından tepki ile karşılandı. Karar, toplumda infial yarattı ve eleştirilerin ardı arkası kesilmedi.

Gelen tepkiler üzerine Hükümet, 3. Ülke vatandaşlarına da belirli tutarda bir ücret desteğinde bulunacağını açıkladı. Bu, olumlu bir gelişmedir. Büyük bir yanlıştan dönüldü. Gerçi, bu ücretin 1500 TL den daha düşük olacağı belirtildi. Bir kişiye günde 20 TL verseniz ayda 600 TL yapar, 50 TL verirseniz ayda 1500 TL yapar. Bu rakamlarla insanın sadece karnı bile doymaz. Ama, en azından ihtiyaçlı birinin hiç ödenmemesinden, parasız ve aç kalmasından daha iyidir. Devletin bu tür katkıları yapması elzemdir ve sosyal devlet olmanın gereğidir.

Bazı büyük şirketlerde çalışan işçilere işverenleri tarafından yemek verildiğini biliyoruz. Kapalı olan bazı işletmeler de çalışanlarına ücret katkısı yapmaktadır. Ama küçük çaptaki işletmeler, bu katkıyı yapmakta zorlanmaktadır. Gündelikçi olarak çalışanların durumunun ise sıkıntılı olduğu bilgisini de alıyoruz. Ücret katkısı mutlaka gündelikçi dediğimiz, gün işleyen, gün harcayan dar gelirli kişilere de verilmelidir. Şu anda bu insanlar da işsiz durumdadır.

Sağlanacak bu ücret katkılarının başvuru şeklinin nasıl olacağı ve kimleri kapsayacağı konusunun da hızlı bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Ülkede kalan yabancı işçilerin sayısı işverenler ve muhaceret kayıtlarından kolaylıkla bulunabilmektedir.

3. ülkeden gelen işçilerin toplam sayısı 16 bin civarındadır. Ülkede kalan ve kapalı olan işyerlerinde ise, 3.uyruklu 6 bin civarında kişi olduğu söylenmektedir. Bunlara ülkede kapalı olan işletmelerdeki KKTC ve TC işçileri sayısı da eklenince toplam rakam ortaya çıkacaktır.

Ayrıca, belirtmek istiyorum ki, yapılacak 1500 TL tutarındaki ücret desteğinden mutlaka basın çalışanları da yararlanmalıdır. Zira, basın sektöründe bu kriz döneminde hem gazete satışları düşmüş hem de reklam gelirleri azalmıştır. Toplumu bilgilendirmek için, salgın ortamında devamlı görev yapan basın çalışanlarının da desteklenmesi şarttır.

Öte yandan, Çalışma Bakanlığı 15 Mart’tan sonra kapalı işyerlerinden belli bir zamana kadar ihtiyat sandığı ve sigorta primlerinin alınmayacağını, işten çıkarmaların engelleneceğini ve ihtiyat sandığına kayıtlı çalışanlara talep etmeleri halinde, kendi paralarından 5 ay, boyunca, ayda 2 bin TL katkı yapılacağını duyurdu. Bunlar, olumlu adımlardır.

Madalyonun öbür yüzünde ise yadırgadığım bir gelişme vardır. İşsiz kalanlara yapılacak ücret desteğinin İstihdam Destek Merkezi fonundan yapılacağını biliyoruz. Bu fon, İhtiyat Sandığına bağlıdır ve yasa gereği İhtiyat sandığı yönetim kurulu tarafından yönetilmektedir. Bu fonla ilgili alınacak kararları ve yapılacak işleri yönetim kurulu karar veriyor.

Hal böyle iken, işsiz kalanlara sağlanacak ücret desteğinin hangi sektörlere ve kriterlere göre verileceğinin belirlenmesini Bakanlar Kurulu tarafından yetkilendirilen 5 tane müsteşardan oluşan bir komiteye verildiğini öğrendik. Muhtemelen, Yasa Gücünde Kararname ile bu yetki verildi. Aslında, Müsteşarlar Komitesi tarafından yapılacak bu çalışmaları ihtiyat sandığı dairesi İDM personeli ve yönetim kurulu da yapabilirdi. Bütün bilgi ve veriler zaten dairenin elinde mevcuttur. Böylece, yönetim kurulu da devre dışı bırakılmazdı. Yetkilerin başka bir komiteye devredilmesinin gerekçesini merak ediyorum doğrusu. Yasal altyapısı ve çerçevesi umarım iyi düşünülmüştür. Gelişmeleri birlikte takip edeceğiz.

Yazıma son verirken, önemli bir hususu tekrardan özellikle vurgulamak istiyorum. Zaman hızla geçmektedir. İşsiz kalanlara ve kapalı olan işletmelere bekledikleri yardım ve kredi desteği ivedi olarak sağlanmalıdır. Gecikilen her an, işsizlerin ve işletmelerin aleyhine olmakta, onların morallerini bozmakta ve umutlarını kırmaktadır.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104