İşsizlik ve iş yaşamındaki sorunlar

Ülkemizde çok ciddi işsizlik var, özellikle de üniversite mezunu çok sayıda insan işsiz.

İşsizliğin çok çeşitli nedenleri var; ülkede planlama yapamamak, ağır denilebilecek işler ya da ara elemanlar için işverenlerin yurt dışlından ucuz işçiye yönelmesi, sayısını bilemeyeceğimiz kadar çok kaçak işçi çalışması, üniversiteli gençlerin ihtiyaç olan alanlara yöneltilememesi gibi…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, bir kabulünde yerel işgücü istihdamının önemine işaret ederek, Devlet Planlama Örgütü verilerine göre, ülkede 18-22 yaş arası 9 bin 800 işsiz genç olduğunu söyledi. Bakanın verdiği resmi rakamdır ama bize göre işsizler çok daha fazladır.

Yerel işgücü tabii ki önemlidir ama gelmiş geçmiş hükümetler bu konuda ciddi tedbirler alamadı.

“Hiç çalışma yapılmadı” diyemeyiz, yapıldı ama bunlar güzel sonuçlar veremedi.

Bazı radikal kararlar alınamadığı için iş yaşamı hiç arzulanan düzeye gelemedi.

Bakan Faiz Sucuoğlu da ülkenin lokomotif sektörü olan turizm ve hizmet sektöründe çalışan KKTC vatandaşı sayısının aşağıya düştüğünü belirtti.

Bakanın dediği doğrudur ama bu konuda tedbir alamayan da iktidarlardır.

Ne sektöre yeterince eleman yetiştirebildik ne de yetiştirdiklerimizi ülkemize yatırım yapan işletmeler istihdam etti.

Bazı turizm sektörü temsilcileri, ucuz eleman peşinde koşunca ve yurt dışından eleman getirmeyi daha cazip bulunca, kimsenin sektöre eleman yetiştirme şevki kalmadı buralarda, üstelik o işi yapan yerli işsizler de düşük maaşa çalışmayı istemedi.

Bu konuda bir proje üretilemedi, bu işin ortası bulunamadı. Yabancı yatırımcıların bazıları eleman bulamamaktan şikayetçi, bazı vatandaşlar ise buralarının kendilerine iş vermemesinden ya da az maaş ödemesinden yakınıyor.

Bakan Sucuoğlu, Yerel İşgücü İstihdamının Desteklenmesi Tüzüğü kapsamında,  KKTC vatandaşlarına Teşvik Prim Fonu’ndan sosyal güvenlik desteği verildiğini anımsattı. Evet güzel bir tüzük, faydası da oldu ama iş yaşamının çok ciddi sorunları giderilmeden bu tüzük gerçek anlamda çözüm olamıyor.

Tüzük kapsamının genişletilerek, özel sektörde çalışacak engelli vatandaşların sosyal güvenlik yatırımlarının da 48 ay süreyle devlet tarafından karşılanacağını açıklayan Sucuoğlu,  16 yaşından itibaren gençlerin yaz tatillerinde çalışmasını teşvik etmek için yeni projeler hazırladıklarını kaydetti.

Bakan Sucuoğlu, yerel işgücü istihdamının desteklenmesini sağlayacak, gençlerin önünü açmasına fırsat yaratacak projelere destek vermeye her zaman hazır olduklarını da söyledi.

Bunlar güzel düşünceler ve icraatlar ama özel sektörde iş yaşamı mercek altına alınmadıkça, yasalar uygulanmadıkça, işçi sömürüsünün önüne geçilmedikçe, kayıt dışılığa çare bulunmadıkça sorunlar çözülemeyecek. Hükümetin bu konuda irade ortaya koyması gerekiyor.

Planlama yapılamadığı ve yasalar uygulanmadığı için özel sektör ile kamu arasında uçurum yaratıldı. Bu uçurum kapanmadıkça, özel sektördeki iş yaşamı ıslah edilemedikçe yine herkes devlet işi için yanıp tutuşacak, yapılacak pansuman tedbirler özel sektör çalışanları için çare olamayacak.

YORUM EKLE

banner107

banner75