İşte güzel bir iş

Kötü yapılan ya da yapılmayan işlerle ilgili eleştiriler yaptığımız gibi, iyi yapılanları da taktir etmesini biliriz.

Olumsuzluklar, son dönemde iyi yapılan işlerden daha fazla olduğu için “hep eleştiren” konumuna düşüyoruz.

Eleştirilerimiz, hep daha iyisinin yapılması, sorunların son bulması içindir.

Geçmişte bizim de eleştirdiğimiz bazı konuların düzeldiğini ya da muhatapların düzeltme çabası içine girildiğini görmek sevindirici.

Ülkemiz üniversitelerinde okuyan yabancı öğrencilerin (ya da akademik lisanla uluslararası öğrencilerin), KKTC’ye bazı hastalıkları taşımadığından emin olmak istiyorduk.

Bu konuda ülkemizin tedbirsiz olduğunu vurguluyorduk.

Hem bizim hem de birçok vatandaşın bu konuda endişesi var. Ortaya birçok iddia atılıyor.

Yetkililer bu endişeyi gördü ve yeni bir düzenleme yaptı.

Ülkemiz üniversitelerinde okuyan ve okumak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerle ilgili sağlık kontrolü de içeren yeni düzenleme herkesin içini rahatlattı.

KKTC’deki üniversitelerde eğitim gören ya da eğitime başlayacak olan yabancı uyruklu öğrencilerle ilgili, sağlık kontrolünü de içeren yeni düzenleme, yabancı uyruklu öğrencilere yeni mükellefiyetler getiriyor.

Sağlık raporlarında, öncelikle, Hepatit B, Hepatit C, HIV ve PPD Testi/Akciğer Skopisi tarama testlerinin yapılması zorunlu hale getirildi. Tüberküloz (verem) testi olan PPD, bugüne kadar yabancı uyruklu öğrencilerden talep edilmiyordu.

Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK), KKTC'de okumak isteyen yabancı öğrencilerle ilgili haziran ayında yeni düzenlemeye gitti.

2018- 2019 akademik yılında uygulamaya girecek bu genelgeyle, hem halkın, hem de ülkeye gelen öğrencilerin güvenliğini sağlamak hedefleniyor.

Buna göre, ülkeye gelecek olan öğrencilerden bundan sonraki öğrenimleri boyunca belirlenen sürelerde izin almaları ve izinlerini yenilemeleri istenecek. İzin almayıp ya da iznini yenilemeyen öğrencilere ise ceza uygulanacak.

Yeni uygulamaya göre, öğrencilerden öğrenci izinlerini, Türkiye Cumhuriyeti uyruklular için iki yıllık, üçüncü ülke uyruklular için de üç yıllık olarak yenilenmesi istenecek.

Genelge, haziran ayında tamamlandı ancak kaymakamlıkların da belli hazırlıklar yapması gerektiği için genelge 2018 yılında uygulamaya girecek.

Bu konuda katkı koyan herkesi kutluyoruz.

Uzun süredir üzerinde uğraşılan bu düzenleme bir “tedbirdir”, yararlı bir tedbirdir, ırkçılıkla falan bir ilgisi yoktur.

Bu tedbiri tek taraflı da görmeyin, bu genelge hem ülkeye gelen öğrencilerin hem de halkımızın sağlığı, dolayısıyla güvenliği için çok önemlidir.

Çok sayıda bulaşıcı ve tehlikeli hastalığın ülkeye yayılmasını önleyecek bir tedbir.

Üniversitelerin de bu genelgeye olumlu katkı yaptığını öğrenmek sevindirici.

Ülkeyi yönetenler tarafından her konuda toplumun talepleri böyle dikkate alınsa, sağlıklı kararlar alınsa ülkemiz çok daha rahat, çok daha yaşanılır olurdu.

YORUM EKLE