İşte maç, işte özlediğimiz görüntüler…

Ogün Genç KAÇMAZ

 

   Bir ülkede bu tip üst düzeyde, hafta boyunca konuşulan, 90 dakika boyunca nefes kesen, gollü, tempolu maç sayısı arttıkça futbol da doğal olarak aşama kaydeder. Atatürk Stadı’ndaki final niteliğindeki mücadelede müthiş tribün görüntüleri ve sahadaki iyi niyetli, konsantreleri topa olan futbolcular ile topu oyunda tutmaya çalışan hakemlerin olumlu kararları nefeslerin tutulmasına neden oldu. Heyecan kasırgası son ana kadar sürdü. Hafta arasında Tahkim Kurulunun MTG’nin bir puanını silmesi sonrası farkın iki puana çıkmasının da etkisiyle arzulu başlayan, önde basarak topa daha fazla sahip olan Türk Gücü erken gelen golle de skor avantajını buldu. Hem oyun formatı hem de moral açısından üst düzey maçlarda öne geçmek ciddi bir artıdır. Daha fazla pas yapan, adam eksilten isimleriyle kanat ataklarıyla rakibi zorlayan sarı yeşilliler köşe vuruşundan gelen ve defansından seken top sonrası Ünal’ın golüne engel olamayınca sıkıntılı bir periyot yaşadı.

   Dün iki takım da orta alanda özellikle rakibi karşılamada sıkıntı yaşadı. Kolay geçilen ikinci bölgelerde pozisyonu çok, bireysel hataların öne çıktığı bir maç oldu. İzleyenlerin hop oturup hop kalktığı, iki tarafa da gidip gelen maçta  yapılan doğru işlerin yanında hataların da etkisi vardı. Öne geçen ve pozisyon da üreten MTG’nin üzerine gelen Yenicami sağ kanadını etkili kullandı. Mehmet Altın’ın başladığı bu kanatta sonrasında Kenneth bu bölgede Orhan’ı zor duruma düşürdü. Üç dakika içinde hataları affetmeyerek iki farkı yakalayan Yenicami karşısında MTG şoku yaşarken kaleci Ercan’ın üç kritik kurtarışı da ilk yarının üstünlükle kapanmasında etkendi. Emin’in yorgunluğuna rağmen topu önde tuttukları, pas yaptıkları anlarda Ünal, Kenneth ve Hascan’ın katkısıyla rakiplerinin hatalarını da değerlendirip ciddi bir avantajı ilk yarıda buldular. 

   İkinci yarıya Orhan’ın oyundan çıkarılarak tehlikeler yaşanan bu bölgeye tedbir alınması beklenirken MTG’den bir hamle gelmedi. Yine MTG sol kanadından başlayan ve penaltı ile sonuçlanan pozisyon maçın kırılma anıydı. Maç 3-1 ve farkın üçe çıkma şansı karşısında geçmişten ders alınmayarak büyük bir hatayla topun başına ısrarla John Ebuka geçti. İlk yarıda penaltıyı gole çeviren ve yüzdesi daha iyi olan Mehmet Altın’dan topu alan, penaltı atışlarında sıkıntısı olan Ebuka’nın vuruşu dışarı atması dengeleri değiştirdi, kenar yönetimin bu gelişmelere müdahale etmesi gerekirdi. Arif, Sadık ve M.Gürlü’nün oyuna alınmasıyla geç de olsa daha iyi sahaya yayılan, yardımlaşan ve defansif anlamda hata yapmayan MTG yaslanan Yenicami karşısında müthiş bir baskı kurdu. Bu gerçek kimliğine bürünmesiydi. Aminu’nun sezonu kapaması en büyük handikap, alternatifi de yok. Orta alanda köprü vazifesi gören, oyunu tutan ve nefes aldırtan Aminu yanında Hüseyin Sadıklar’ın da yokluğu Yenicami’nin panik yapmasına, skoru koruma içgüdüsüyle ancak bireysel hatalarla da pozisyon vermelerine neden oldu.

   Türk Gücü’nün daha dengeli oynamaya başladığı değişiklikler sonrası son yarım saatlik periyotta Yenicami sadece korumaya çalıştı. Ancak hücum silahı fazla olan, kanatları kullanarak oyuna genişlik kazandıran Mağusa’ya karşı tek yönlü oynamak, çıkamamak risktir, gol sinyalleri geliyordu. Önce Peter ardından Sadık’la iki dakikada beraberliği bularak geri dönüş yaşandı. MTG’nin hamle oyuncuları gidişata direk etki yapacak özellikte iken tam tersi hakimiyeti yitiren Yenicami son dakikalarda genç isimler Hasan ile Ali’yi oyuna alabildi. Hatalarıyla, ağırlıklı olan sevaplarıyla düelloya sahne olan müthiş maçtan çıkan beraberlik iki puanlık Yenicami avantajının devamına ve son beş haftada şampiyonun belirlenecek olmasına neden oldu.             

 

YORUM EKLE