İtalyan boğası: Lamborghini

Ultra lüks ve hızlı yarış arabası denildiği zaman akla gelen ilk iki marka genelde Ferrari ve Lamborghini olur. Traktör markası sayın desek kimsenin aklına gelmez beklide Lamborghini. Evet bir Traktör markası olarak başladığı ve Ferrucio Lamborgini’nin bir inat ve sinir anında Ferrari tutkusundan vazgeçip Enzo Ferrari’ye intikam olarak yarattığı ultra spor otomobil hayatına başlangıç ve sonucunda Harika bir hikaye. Birçok otoriteye göre, Ferrari mi Lamborghini mi hızlı ve daha güçlü diye ikiye ayrılmış. Fakat genel görüş Ferrari’nin muhteşem bir yarış otomobili olduğunu, Lamborghini’nin ise harika bir süper spor otomobil oluşu yönünde. Bu muhteşem makineyi anlatmak tek sayıyla yeterli kalmayacak elbette. Bu hafta Ferrucio Lamborghini’yi tanıyıp önümüzdeki hafta da ultra süper Lamboghini modellerini irdeleyeceğiz.

Ferruccio Lamborghini

1916-1993 - Ferruccio Lamborghini, İtalyan araba üreticisi, Lamborghini markasının kurucusu.

28 Nisan 1916’da İtalya’nın Ferrara kentine bağlı Renazzo di Cento adında bir köyde, çiftçilik yapan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Lamborghini, küçük yaşlarında mekanikle ilgilenmek istediğinin farkına vardı. Babasının traktörüyle çalışmaya başlayan Lamborghini, daha sonra Bolonya’daki bir teknik okula kaydoldu.

II. Dünya Savaşı sırasında İtalyan Hava Kuvvetleri’ne giren ve burada taşımacılık görevini üstlenen Lamborghini, 1944 yılında İngiliz güçlerinin esiri oldu. Esirlik günlerinde ordunun motor departmanında çalıştırıldı.

Savaştan sonra evine dönen ve savaşta kullanılan eski malzeme ve araçları çiftçilerin kullanabileceği traktörlere dönüştürmeye başlayan Lamborghini, zaman içinde küçük bir garajda başladığı bu traktör işini zamanla geliştirmesinin ardından daha büyük bir yere geçti.

Bu sırada Fiat arabalar üzerinde de çalışmaya başlayan Lamborghini kendisi için ürettiği Fiat Topolino ile 1948 model Mille Miglia’yı yarıştırdı. 1949’da artık eski parçalardan araç yapmayı bırakarak Lamborghini Trattrice adını verdiği kendi fabrikasını kurdu ve üretime başladı. Kısa süre içinde Lamborghini traktörleri İtalya’da bir numara haline geldi.

Kurduğu fabrika sayesinde hatırı sayılır ölçüde paraya sahip olan Lamborghini, havalandırma ve merkezi ısıtma sistemleri üretimi yapılan ikinci fabrikayı açmasının ardından adını İtalya’nın en zengin kişileri arasına girdi.

Arabalara olan ilgisi bilinen Lamborghini’nin o dönemde Mercedes SL300, Jaguar ve Ferrari gibi arabaları olduğu bilinmektedir. Kullandığı Ferrari’nin debriyajının sorun yaratmasının ardından durumu Enzo Ferrari ile görüşmek isteyen Lamborghini’nin talebi geri çevrildi. Daha sonra sorununu, arabasındaki debriyajın yerine kendi traktörlerinde kullandığı Borg&Beck marka debriyajla değiştirerek çözen Ferruccio Lamborghini, artık yeni bir iş kurmasının zamanı geldiğinin farkına vardı. Bu yeni iş yarış arabalarıydı. Böylece Sant'Agata’da yeni bir fabrika kuran Lamborghini, birçok otorite tarafından o zamanın en iyi arabalarını üretmeye başladı.

Ve Lamborghini iflasını açıklar

1970’lerdeki petrol krizi spor otomobil satışlarını etkilemiştir. 1978’de Lamborghini şirket olarak iflası açıklar. İtalya icra mahkemesi şirketin satışını ister. Bunun üzerine İsviçre merkezli Mimran kardeşler şirketi satın alırlar. Bu dönemde şirket Countach, Jalpa ve LM002 modellerini satmaya devam eder. Şirket sürpriz bir şekilde 1987 yılında Lee Iacocca yönetimindeki Chrysler tarafından satın alınır. Sonrasında Lamborghini Countach’ın selefi olacak Diablo modeli için çalışmalara başlar. Diablo’nun tasarımını daha önce Miura ve Countach’ın tasarımını yapmış olan Marcello Gandini yapar. Tasarım Chrysler tarafından geliştirilerek satışa sunulur.

Ancak 1970’lerin başlarında işleri bozulmaya başlayınca fabrikalarının bir kısmını satmak durumunda kalan Lamborghini, kendini emekliye ayırarak İtalya’nın güneyindeki Perugia’ya taşındı ve burada “Miura’nın Kanı” adını verdiği şarapları üretmeye başladı. Trasimone nehri yakınındaki La Fiorita isimli evin bir kısmı, Ferruccio Lamborghini’nin sahip olduğu arabaların sergilendiği özel bir müze halindedir. Bu arabaların arasında Ferruccio’nun favori arabası Lamborghini Miura da bulunur. Ferrucio Lamborghini 20 Şubat 1993’de Perugia’da vefat etmiştir.

 

***

Bunları Biliyor musunuz?

Lamborghini logosu

Şirketin logosunda bulunan boğa, Ferriccio Lamborghini’nin burcu olan “Boğa” burcundan gelmektedir. Miura adı ise güreşçi boğaları eğiten Don Eduardo Miura adında bir eğitmenin adından gelir. Meşhur Countach’ın hikayesi ise ilginçtir: Arabanın tasarımını gördükten sonra oradakilerden biri “Countach!” (yerel dilde kullanılan bir ünlem) diye bağırmıştır ve bu arabanın adı olarak kalmıştır.

Ara sokaktakiler: Semavi Aşık

Bugünkü konuğum klasik camiasında herkesin yakından tanıdığı, çok sevdiğim saydığım bir isim, sevgili abim Semavi Aşık. Yazıma başlamadan evvel nerden, nasıl, hangisinden başlayacağımı düşündüm durdum. Semavi abimin oldukça aktif ve hareketli bir hayatı ve bir o kadar da klasik camiamıza etkisi oldu ki, o kadar çok yazmam gerekenler olmasına rağmen yine de beni düşünmeye itti. Esasında buradaki konuklarım hakkındaki yazılarımı bir nefeste yazıyorum. Yazmaya başladım mı bitirmesi uzun sürmüyor. Çünkü herkesi yakinen tanıyor biliyorum. Az bir araştırmayla da yazımı harmanlıyorum. Semavi abim gerek siyaset gerekse toplumsal faaliyetlerde hep aktif rollerde olmuş birisi. Tıpkı babası rahmetli Kemal Aşık gibi. Topluma hizmetten uzak kalmamışlar. Lefkoşa Belediyesinde uzun yıllar çalışmış hatta başkan vekili görevini üstlenmiş. Klasiklerle tanışıklığı bu döneme denk geliyor. O yıllarda yapılan bir klasik otomobil faaliyetine Lefkoşa Belediye Başkanı davet edilmiş fakat yurtdışı seyahati nedeniyle Semavi abim vekaleten bu faaliyete gitmiş. İşte bu olay kendisini klasik otomobil camiamıza dahil etmiş. Çok değil yakın zamanda klasik otomobil camiasına giriş yapan Semavi abimle tanışıklığımız 2010’lu yıllarda yarışlarda olmuştu. O zaman klasik otomobil sahibi olmamasına rağmen emaneten arabalarla faaliyetlere sevgili eşi Güzin Ablamla katılıyordu. Halen de öyle. Bu hızlı girişi kendisini Kuzey Kıbrıs Klasik ve Spor Otomobil Kulübünün önce yönetimine sonra da başkanlığına kadar uzadı. Bu süreçte birçok organizasyonda başrol oynadı. Bu esnada ilk klasik otomobiline oğlu Kemal’ın İngiltere’den sürpriz şekilde alıp yollayarak sahip olduğu 1980 model Mercedes Benz 280 SL. Bununla da kalmayıp ardı ardına 1974 Austin mini, 1988 BMW E30 3.20 Cabrio ve 1974 VW Beetle evinin garajında yerlerini almış. Yanlarına da 1972 model Velosex motosiklet de dahil oldu. En büyük maceralarından biri ise her yıl Almanya’dan başlayıp Ortadoğu veya Asya’da sona eren yardıma muhtaç insanlara yardım amaçlı gerçekleştirilen Allgeau-Orient rallisine dahil olmuş ve Avrupa’yı boydan boya geçerek Finişe ulaşmışlardı. Bu macera yaklaşık 20 gün sürmüştü. Etaplarda birçok kez yarışmacı olarak rekabet ettiğim Aşık ailesiyle her zaman tatlı çekişmelerimiz olmuştu. Benim antika merakımı da bilen sevgili abim , muntazaman eline geçirdiği birçok antika eşyayı bana hediye etmekte. Bende eşyalarım arasında onları en güzel şekilde muhafaza etmekteyim. Türkiye’de de birçok ralli organizasyonlarında da boy gösteren Aşık çifti, şu an organizasyonlarda aktif olmasa da yarışmacı veya katılımcı olarak yerini mutlaka almakta. Bandabulya’daki Semavi Piliçleri işletmecilik mesleğini devam ettirmekte. Ara sıra uğrar kahvesini içer o eski Lefkoşa’nın havasını bir nebze olsun tekrar yaşamaktayım. Çok değerli Semavi abim iyi ki seni tanımışım. Yüzündeki gülücükler hiç bitmesin güzel abim.
 

YORUM EKLE

banner111

banner75

banner88

banner110