Kabloyla elektriğe ve Putin'in Akıncı'yla el sıkışmasına Rum tepkisi

Türkiye Cumhuriyeti, sudan sonra, KKTC'ye deniz altından kabloyla elektrik de temin edecek...

Ülkemizde, anlaşmanın içeriği, fizibilitesi, maliyeti gibi nedenlerle bazı tartışmalar ve aynı zamanda “karşı çıkış” kokan açıklamalar olsa da kimse, böylesi bir yatırıma karşı değildir.

Birçok açıdan, Türkiye’den ülkemize elektrik getirilmesi ciddi avantaj ve çok önemli bir olaydır... Bu projenin bir an önce başlaması ve bitirilmesi beklentimizdir.

Sudan sonra, KKTC’yi siyasi açıdan güçlü yapacak bir projeye karşı çıkmamızı kimse beklemesin.

Elbette maliyetiyle ilgili bazı endişeler ya da uzmanların hesaplaması olabilir ancak siyaseten sağlayacağı yarar nedeniyle bu projenin tartışılması doğru değildir.

Ayrıca çok ciddi şekilde önem verdiğimiz çevre kirliliği, sık sık yaşadığımız elektrik kesintileri “olumlu” yönde etkilenecektir.

KKTC açısından, elektrik konusu yanında, İstanbul’daki bir uluslararası toplantıda, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın da bulunması, konuşma yapması, liderlerle sohbet etmesi, tartışılmaz avantajdır.

Üzerinde asıl durmak istediğimiz, Kıbrıs Rum Kesimi’nin, her iki konuda ortaya koyduğu negatif tavırdır.

Rum tarafından çıkan seslerin verdiği mesaj, “Kıbrıslı Türkler elektriksiz ve susuz yaşamalıdır” mesajıdır.

Oldu olacak, fırıncılara söyleyin de Kıbrıslı Türklere ekmek satmasınlar...

Siyasi eşitliğimizi tanımak istemeyen, tanımayan, Kıbrıslı Türkleri nüfusla değerlendirip saçma sapan yorumlar yapan; en basit tanımla, siyasi eşitliği sayısal eşitlik sanma cehaletini sergileyen çok önemli bir kesimle karşı karşıyayız.

Güney Kıbrıs’taki bu şoven tavır, kabul edilebilir değildir.

Şiddetle kınıyoruz ve bu tavrı sergileyen kesimlerden açıkça çekindiğimizi; olası bir referandumda çok dikkatli düşünerek oy kullanacağımızı da açıkça beyan ediyoruz.

Aralarında, tüm Dünya’nın reddettiği, insanlık düşmanı Neo Nazi ELAM’ın da bulunduğu bu ırkçı gruplardan çekiniyoruz derken, sakın “korktuğumuz” anlamı çıkmasın.

Ancak, bu grupların her türlü aptalca ve gereksiz; saldırgan ve düşmanca tavırlarına ses çıkarmayan “sözde barış ve çözüm yanlısı” Rumları da uyarmak istiyoruz.

Elektrik ve Putin ile Akıncı’nın el sıkışma olaylarına gösterdiğiniz tepki, sizin de ötekilerden pek farkınız olmadığını göstermektedir.

1977 – 1979 Doruk Anlaşmaları, 11 Şubat 2014 Eroğlu – Anastasiadis Belgesi doğrultusunda bir çözümü; yani iki bölgeli, iki toplumlu, iki toplumun siyasi eşitliğine dayalı federal anlaşmayı, 2004’te olduğu gibi, 2017’deki olası bir referandumda da onaylamaya kesinlikle hazırız...

Ancak, son günlerde Başpiskopos başta olmak üzere, birçok çevreden gelen tahrik edici açıklamalar kabul edilebilir değildir.

Elektrik de su da, her türlü dış temas da Kıbrıslı Türklerin hakkıdır.

Kıbrıslı Rum dostlarımız bunu çok iyi anlamalıdır.

Kıbrıs Türk tarafı, bazı köşe yazarı arkadaşlarımızın, bazı siyasilerimizin zaman zaman dile getirme hatasını yaptığı gibi “çaresiz” ve “çözüme muhtaç” değildir.

Anavatan Türkiye, geçmişte olduğu gibi şimdi de bundan sonra da bizimledir.

Bundan şüphemiz yoktur.

Evet, çözüm istiyoruz, çözüm avantajımızadır.

Ancak, aynı çözüm, Rum dostlarımızın da aynı derecede avantajınadır.

Deniz altından kabloyla elektrik gelmesi, olası çözümde, tüm Kıbrıs’ın avantajına olacaktır...

Su olayında olduğu gibi...

Türkiye, bu suyu ve elektriği, tüm Ada’ya getirmiştir.

Alkışlanması gereken bir büyüklüktür... Çözüme olumlu katkı yapacağına ve sonrasında tüm Kıbrıs tarafından kullanılabileceğine inancımız tamdır.

YORUM EKLE