Kaçak yapılar sorunu ve kılık kıyafetimiz

İskele Kaza Mahkemesi, "kaçak veya yasadışı" oldukları gerekçesiyle, Dipkarpaz'daki bazı tatil amaçlı inşa edilmiş bungalovların mühürlenmesine, hatta yıkılmasına karar verdi.

Dipkarpaz, KKTC'nin bir yerleşim birimidir ve burada, "kaçak ya da yasadışı" diye nitelenen "yapıları" inşa eden kişiler de KKTC vatandaşıdır.

Yargı kararını eleştirecek değiliz.

Çevrenin korunması, özellikle bahse konu bölgelerin bakir kalması gerektiğine inancımız da tamdır.

Ancak, devletin, bu bölge insanına sahip çıkması; hükümetin, ekmek parası ve daha iyi bir yaşam için yatırım yapmaya çalışan insanlara destek olması da kaçınılmazdır.

Bir orta yol bulunmalıdır.

Öncelik de vatandaşa verilmelidir.

Bu arada, mağdur duruma düşen bir işletmecinin, "43 yıldır Kıbrıslı olamadık" diyerek, Türkiye kökenli iki milletvekilinin ismini de kullanarak, "... Bizim kimliğimizi taşıyorsalar, onları da yanımızda görmek istiyoruz" deyişini de kınıyoruz...

Herkes KKTC vatandaşıdır...

Bu konuda, müzakerelerde Rauf Denktaş ile başlayan, Mehmet Ali Talat ve Derviş Eroğlu ile devam eden ve Mustafa Akıncı ile de en zirvede savunulan bir "ortak kimliğimiz" söz konusudur.

Vatandaşların, mağdur olma pozisyonlarını başka yönlere çekmesi doğru değildir.

Bu tür "strese bağlı çıkışlar" hiç bir sorunun çözümüne de yaramaz...

Hiç bir hükümet; KKTC vatandaşı tek bir kardeşimizin, devletin hatası yüzünden mağdur olmasına müsaade etmeyecektir.

Hüseyin Özgürgün başkanlığındaki şu andaki hükümetin de aynı noktada olduğu gayet açıktır.

Ancak unutulmamalıdır, ortada bir yargı kararı vardır ve çevreyle ilgili sıkıntı söz konusudur.

Ülkemizi gerektiği gibi koruyamadığımız da su götürmez bir gerçektir. Karşılıklı anlayışla, bu sorunun çözüleceğine inanıyoruz... İki tarafın da anlayışlı ve uzlaşıcı olması önemlidir.

Ancak tekrar etmekte fayda var; Karpazlı vatandaşlarımız, "kökenine bağlı" olarak ayrımcılığa uğratılmış değildir...

Girne, Gazimağusa ve hatta Lefkoşa'daki benzer sorunlara devletin müdahalesi açısından çifte standart uygulandığı iddiası ise kesinlikle araştırılmalıdır.

-*-*-

Ülkemizde Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık dışında kalan tüm bakanlıklara, devlet dairelerine dileyen vatandaş, dilediği gibi girebilmektedir.

KKTC, terör tehlikesinin belki de sıfır olduğu bir ülkedir. Bununla gurur duyuyoruz...

Ancak yine de terörle alakası olmasa bile, çeşitli sebeplerle birçok devlet kurumu tehdit altında olabilir.

Daha ciddi bir "giriş sistemi" oluşturulması gerektiği inancındayız.

Bu arada, muhabirlerimiz, birçok vatandaşın, aşırı sıcaklara da bağlı olarak, şortla, atletle bakanlıklarda, devlet dairelerinde iş yaptırmaya gittiğine de tanık olmaktadır.

Kıbrıslıların geleneğinde "kıyafet" olayı çok değerlidir.

Özellikle "İngiliz döneminden kalma" bazı alışkanlıklar, hâlâ, orta yaş üzerindeki insanımızda sürdürülmekle birlikte; "daha resmi ve daha ciddi" giyinilmesi gereken yerlerde, o eski alışkanlıklara uymayanlar olduğu göze çarpmaktadır.

Bir bakanla, bir müsteşarla, bir müdürle veya bir memurla randevusu bulunup da; lastik pabuç, şort ve atletle bakanlığa gelenler; hoş bir görüntü sergilememektedir.

Elbette insan, kılığıyla kıyafetiyle değer kazanmaz.

İnsanı, insan yapan sırtındaki elbisesi ya da eskilerin deyişiyle "urubası" değildir.

Ancak, devlet kurumlarında, bazı mekanlarda, bazı makamlarda bulunacaksak; kılık ve kıyafetimizle ilgili daha dikkatli olmamız gerektiği de kaçınılmazdır.

-*-*-

KIBRIS Gazetesi'nin dün 28'inci yaş günüydü...

Bizim için çok anlamlı olan bu mütevazı günümüzde kutlama mesajı gönderen devlet yetkilileri ve vatandaşlarımıza, en değerli ayrılmaz parçalarımız olan okurlarımıza, kurum - kuruluş temsilcilerine teşekkürlerimizi sunarız.

YORUM EKLE