Kaçakçılık

Kaçakçılık... Nedir kaçakçılık? Kaçakçılık; bir devletin yasalarına karşı gelerek yapılan ticarettir...

Yani gümrükten geçirmeden, gümrük işlemi için gerekli prosedürleri yerine getirmeden malı ülkeye sokma.

Ya da malı hileli bir şekilde ülkeye sokup, yetkililerin gözünden kaçırma... Ya da yetkililerin göz yumması sonucu vergiden kaçma ya da az vergi ödeme...

Serbest dolaşımda bulunmayan eşyayı hileyle transit geçiş bölgesini kullanarak geçirme...

Gümrük vergisinden muaf eşyayı hileyle ülkeye getirip, ticari amaç taşıyarak satma. Örneğin engelliler ya da başka bir kesim için uygulanan “gümrük muafiyeti” ni istismar edip bu eşyadan kazanç elde etme.

İthali yasak malı, hileyle ülkeye sokmak ya da ihracı yasak malı yurt dışına çıkarmak...

Daha çok çeşitli kaçakçılık türleri var ama uzatmaya gerek yok, sanırız bu anlattıklarımız kafanızda bazı şeylerin canlanmasını sağlamıştır.

Biz yukarıdakileri sıraladıkça aklınıza mutlaka gazetelerde okuduğunuz bazı mahkeme haberleri canlanmıştır.

Çünkü yukarıda belirttiğimiz kaçakçılık suçları ülkemizde de yapılmaktadır.

Zaman zaman bu kaçakçılığı yapanlar yakalanıyor, zaman zaman dedikodu derecesinde kalıp arkası gelmiyor.

Ancak ülkemizde ciddi kaçakçılık suçları işlendiği gerçeğini kimse inkar edemez.

“Kaçakçılık dünyanın her yerinde yapılır” diyebilirsiniz.

Doğrudur kaçakçılık dünyanın birçok ülkesinde vardır ve bunun için de ciddi tedbirler, yasalar vardır.

Buna rağmen kaçakçılığın önüne geçmek birçok ülkede mümkün olunamıyor.

Hatta bazı ülkelerde sınır kentlerde, hele de devlet o kentlerde yaşayanlara istihdam sağlayamıyorsa, iş imkanları açamıyorsa, kaçakçılığa da göz yumuluyor.

Evet, sınır kentlerde kaçakçılığa göz yuman ülkeler vardır, çünkü oraya hizmet getiremedikleri için bu insanların bir şekilde sınır ticareti yapmalarına göz yumuluyor.

Bize göre bir örnek değildir bu... Böyle kötü örnekleri de kendimize model seçmemeliyiz.

Kaçakçılığın ekonomik ve sosyal birçok sakıncası bulunuyor. Bunun bilinciyle, ülkemizde de kaçakçılık olmasın diye yasalar yapılmıştır.

Yukarıda saydığımız kaçakçılık türlerini engellemek amacıyla devlet tarafından yapılan yasaların zaman zaman yetersiz olduğundan da söz edilir.

Yasaların yetersiz olduğu da doğrudur, çünkü sürekli olarak aynı insanlar kaçakçılık yaparken yakalanıyor.

Yediği ceza caydırıcı olmadığı için, yani kazancı, yiyeceği cezadan kat kat fazla olduğu için bu insanlar kaçakçılık yapmaktan vazgeçmiyor. Kaçakçılık o kadar normale dönüştü ki, o kişiler yakalanıyor, mahkemeye çıkıyor, gazetelerde boy boy fotoğrafları yayınlanıyor ama bu onlar için bir utanç olmuyor. Sanki çok normalmiş gibi... Birkaç gün sonra da kaçakçılığa devam ediyorlar... Olacak şey mi bu? Oluyor işte...

Evet bazı yasalar da yetersizdir ama ülkemizdeki kaçakçılık olayları, yasalardan çok denetimle ilgilidir. Birçok alanda olduğu gibi kaçakçılıkla ilgili de yeterli denetim yoktur.

Daha çok gazetelere hangi kaçakçılık olayları yansıyor? Hemen sıralayalım; “Et kaçakçılığı”, “sigara kaçakçılığı”, “alkol kaçakçılığı”, “araç ya da araç parçası kaçakçılığı”...

Tabii “uyuşturucu” da var… “Uyuşturucu zaten tümden yasak ve zararlı, onu da bu kategoriye almayın” diyebilirsiniz ama “etin”, “sigaranın”, “içkinin” geçtiği yerden “uyuşturucu” da geçerse, niye onu da saymayalım?  Daha çok duyduklarımız, daha doğrusu yakalanıp da basına yansıyanlar, yukarıda saydıklarımızdır.  Daha birçok kaçakçılık olayları olduğu söylenmektedir.

Şimdi bu kaçakçılıkları yapanlar sadece yakalananlar mıdır? Arkalarında birileri yok mudur? Sigara kaçakçısı kimdir, ne getirmektedir, kimin için getirmektedir, kökü nereye dayanmaktadır?

Alkol kaçakçısı, basit birkaç şişe olarak mı algılanmalıdır?

Ya et kaçakçılığı neden engellenemiyor? Neden hep aynı şahıslar yakalanıyor ve birkaç gün sonra neden yine aynı kişiler yakalanıyor? Niye bu işler çocuk oyuncağına dönmüş durumdadır?

Devlet otoritesi bu kadar mıdır? Göz yumanlar, yardımcı olanlar, bu olaydan pay yiyenler neden tespit edilemiyor? Kaçakçılıkların çoğunun içeriden işbirlikçileri olduğu da bilinmektedir. Bu yapı neden bozulamıyor, bu çark neden durdurulamıyor?

Kaçakçılıkta yalnızca haksız kazanç üzerinde duramayız, kontrolden geçmeyen yiyecek maddelerinin hastalık yayması, halkın zehirlenmesi tehlikesi de vardır. Nitekim ele geçirilen kaçak etlerin köpek maması yapılabilecek kalitede olduğu belirtilmiştir.

Evet kaçakçılık dünyanın her yerinde var ama bu küçücük ülkede kaçakçılığı önleyememek, gerekli yasaları ve gerekli ciddi denetimi yapamamak bizim için büyük ayıptır. İstesek üstesinden geliriz...

 

YORUM EKLE

banner107

banner75