Kadın cinayetleri, 'Küresel bir problem' olabilir ama bizde olmamalı

Kadın cinayetlerini "dinlere" bağlamaya çalışanlar çoktur... Çünkü bu tür cinayetler, "namus cinayetleri" kapsamında daha çok Müslüman, Hindu ve Sikh toplumlarda bir hayli fazladır.

Namus cinayetleri veya kadın cinayetleri, öldürülen kadının, aileye veya bir erkek şahsa "utanç ve onursuzluk" verdiği iddiasıyla işlenir ve global bir sorundur...

Hindistan ve Pakistan'da bu tür cinayetlerin yılda bini aştığı öne sürülür...

Bangaldeş'te de tıpkı bu iki ülke gibi en az yılda bin kadın, "namus meselesi" yüzünden öldürülür.

Türkiye, kadın cinayetlerinin ciddi anlamda yüksek sayıldığı ülkeler arasındadır.

Her ne kadar da çok ağırlıklı olarak üç din grubu içerisinde yoğun şekilde görülse de, uzmanlar, bu cinayet türünün dini değil, çok güçlü kültürel bir vaka olduğunu öne sürmektedir.

Türkiye'de 2016'da 328, geçtiğimiz yıl ise 316 kadın "namus meselesi" nden katledilmiştir.

İspanya, AB üyesi ülkeler içerisinde kadın cinayetlerinin yılda 40 civarında yaşandığı bir ülkedir.

İtalya'da da kadın cinayetleri işlendiği bilinir.

Ancak bu tür ülkelerde, daha doğrusu Batı'da, işleniş sebepleri, Doğulu kültürlerdeki "namus"la pek alakalı değildir.

Örneğin Norveç'te, İngiltere'de, Kanada'da, Avustralya'da da kadın cinayetleri, namus meseleleri yüzünden işlenmektedir...

Ve çok acıdır; bu cinayetler, neredeyse yüzde yüze yakın oranda, yukarıda bahsettiğimiz ülkelerden gelen göçmen toplumları içerisinde görülmektedir.

KKTC'de yılda ortalama iki kadın cinayeti işlendiği gibi görülse de, yine Doğulu tip kültürler diyeceğimiz ülkelerdeki gibi bir "cinayet türü" nden söz edemeyeceğimiz inancındayız...

Ancak, son üç gün içerisinde bu vahşi ve çirkin olayın ikincisini yaşamak, Kıbrıs Türk toplumunu kelimenin tam anlamıyla "şoka" sokmuş durumdadır.

Bu tür cinayetlere hiç alışık olmayan toplum, gerçek anlamda infial içerisindedir.

Devletin tüm kurumları seferberlik ilan etmelidir.

Kim ne isterse söylesin, kim ne isterse düşünsün, ülkeye girişler mutlak kontrol altına alınmalıdır. En katı şekliyle sınır dışı uygulamaları hayata geçirilmelidir.

Elbette kadın cinayetleri küresel bir sorun olabilir.

Ancak, Kıbrıslı Türklerin de sorunu haline asla gelmemelidir.

Alınabilecek her türlü tedbir alınmalıdır.

Kadın cinayetleri yanında, kadına şiddetin önlenmesi adına, en başta eğitim olmak üzere tüm kurumların, tüm bakanlıkların alarma geçmesi şarttır.

Özelde kadınların, genelde toplumun, olası bir şiddet eğilimi söz konusu olduğu anda başvurabileceği ve kesin sonuç alabileceği güvenlik birimleri oluşturulmalıdır.

Bazı zihniyetlerin, alışkanlıkların, örneğin "kocamdır döver de sever de" gibi çağdışı kalmış şiddeti kabullenişlerin ciddi anlamda tartışılacağı seminerler, kadına ve erkeğe yönelik kampanyalar yapılmalıdır.

Kadını, erkeğin malı, namusu, hatta kölesi gibi gören anlayış ve inanışlarla mücadele edilmelidir.

Ancak kesinlikle en önemlisi; özelde kadın cinayetlerinin, genelde her tür şiddet olaylarının, ne yazık ki "ithal" olması durumudur.

Bunun önlenmesi için ülkeye girişler, etkili şekilde değerlendirilmeli; mahkeme huzuruna çıkarılan ve cinayet işlemek için geldiği belirtilen bir kişi, pişkin pişkin, 'yok canım cinayet işlemeye değil, soyguna gelmiştim' diyememelidir. Bu kadar rahat girilen ve çıkılan bir ülke olmamalıdır.

Özellikle suçluların ve mahkumların iadesi anlaşmaları gözden geçirilmeli; profesyonel kriminal kişiler, "nasıl olsa yakalanırsam, bir kaç ay yatırım, sonra memlekete iade edilir ve serbest kalırım" diyememelidir.

Ne yazık ki kadın cinayetleri, çok farklı kültürlerin bir kötü geleneğidir.

En etkili şekilde, Kıbrıs Türk toplumunun alışık olmadığı, KKTC'ye yakışmayan bu iğrenç cinayet kültürünün ithalatı durdurulmalıdır.

YORUM EKLE