'Kalkınma demek gelişi güzel yapılaşma demek değildir'

Ülkemizde çok ciddi çevre sorunları var... Bunların en başında gelenlerinden biri, Lefke'de, 1974'te Amerikalı CMC Şirketi’nin bize acı bir miras olarak bıraktığı atıklardır...

Lefke bölgesindeki CMC atıkları hâlâ ortadan kaldırılamadığı gibi, bu konuda çeşitli hükümetler döneminde atılan adımlar da "mutlak çözüm" olamamıştır.

Bölgede onlarca insan, maden atıklarının sebep olduğu iddia edilen çeşitli hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirmiştir ve ne yazık ki bu konuda çok ayrıntılı, çok kapsamlı bir "istatistik" de yoktur.

Çeşitli kurumlar, özellikle bölgedeki bazı kanser vakalarının CMC kaynaklı olduğuyla ilgili bazı bilgi ve belge paylaşımlarında bulunduysa da, detaylı ve bilimsel bir resmi bulgudan haberdar değiliz.

Gerek hükümet, gerekse şu anda bölge için çok önemli bir kurum olan Lefke Avrupa Üniversitesi, işbirliği yaparak, bu konuda çok kapsamlı bir bilimsel "referans" hazırlayabilir düşüncesindeyiz.

-*-*-

Girne betona boğulmuş durumda...

Aynı şekilde Gazimağusa da çarpık yapılaşmadan nasibini aldı...

Her iki kentte de alt yapı sıkıntısı yaşanmaması mucizelere bağlı.

Suyun ve kanalizasyon sisteminin bu iki kente yeterli olmadığı; olamayacağı iddiaları neredeyse herkesin dile getirdiği bir uyarı oldu...

Gazimağusa'da su deposunun hastalık yaydığı, Türkiye'den gelen su ne kadar kaliteli olursa olsun, bakıma muhtaç hatta "yıkıma muhtaç" bu depoya düştüğü anda yeniden kirlendiğini öne sürenler var... Gazimağusa Belediye Başkanı, "su sıkıntısı çekmeyiz" dese de, kentin deposunun bakıma hatta yenilenmeye ihtiyacı olduğunu kabul ediyor.

İki büyük kentimizin yanı sıra, çevre sorunları başkentte de çok ciddi boyuta ulaşmış durumda...

Bu kentleri kaybettik, bari köylerimizi yitirmeyelim...

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı dün Dipkarpaz'daki festivale katıldı. Akıncı, Dipkarpaz’ın, doğal yapısı bozulmadan gelişmesinin önemini vurguladı. Dipkarpaz’ın kentleşmesinden yana olmadığını; buranın doğal yapısının bozulmaması gerektiğini dile getirdi.

Bölgedeki kaplumbağa ve hür eşeklerin korunması gerektiğini söyleyen Akıncı, “Kalkınma demek gelişi güzel yapılaşma demek değildir, kalkınma doğayı koruyarak kollayarak canlıları bir arada yaşatarak mümkündür” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, bölgedeki yapılaşmanın betonlaşma olmadan yapılması, doğanın ve çevre güzelliklerin ön plana çıkarılması ve pansiyonculuğun teşvik edilmesi gerektiğini anlattı.

Yüzde yüz katılıyoruz...

-*-*-

Ülkemizin sorunlarını bir an bırakıp, Avrupa'ya uzanalım...

Avrupa Birliği'nin en büyük üye ülkelerinden ve BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinden biri olan Fransa'da dün yeni bir dönem başladı.

Ülke tarihinin en genç Cumhurbaşkanı 39 yaşındaki Emmanuel Macron, dün görevi eski Francois Hollande'den devraldı.

Magazin medyası, hatta birçok ciddi uluslararası haber ajansı, Macron'un 64 yaşındaki eşine, O'nun ilk evliliğinden neredeyse Macron yaşındaki kızlarına ve torunlarına büyük ilgi gösterdi.

Ancak bizi daha çok ilgilendiren, İngiltere'nin "Brexit" kararı sonrası çok ciddi yara alan Avrupa Birliği'nin, Macron'un seçilmesiyle aynı oranda güçlendiği yorumlarıydı.

Macron'un seçilmesi, sadece ülkesi için yeni bir dönem değildir.

Tüm Avrupa'yı, Avrupa Birliği'ni ve haliyle tüm Dünya'yı yakından ilgilendirmektedir.

300 adet nükleer başlıklı füzesi bulunduğu iddia edilen, (Dün bu füzelerin şifreleri de Hollande tarafından Macron'a teslim edildi) Dünya'nın bir süper gücünün yeni Cumhurbaşkanı'nın, tüm Dünya'ya, güzellik ve barış adına katkı yapmasını diliyoruz...

YORUM EKLE