Kanada AMFORHT Forumu ardından

Çok uzun bir yolculuk sürecinden sonra önce Toronto sonra da Montreal’e vardım. Müthiş bir Fransız egemenliği ve kültürünü Montreal’de hissediyorsunuz.

Kuzey Amerika kıtasında en fazla Avrupa kokan şehir. Daha önce olimpiyatlardan tutun da birçok başarılı organizasyonlara ev sahipliği yapan bu güzel şehir, hep üzerinde yıllardır durduğum bir tema üzerine kurulmuş. Eski ve yeninin birleşiminde doğan bir Amerikan mucizesi.

Ben Fransızca konuşulduğunu biliyordum ama bu derece Amerikan kıtasında sanki bir Fransız sömürgesi gibi duran (insanlar hiç İngilizce bilmiyor ve konuşmuyor) bir şehir hiç tahmin etmiyordum. Neyse bizim turizm açısından görmek istediğimiz eski şehrin bu denli güzel korunup ultra modern inşa edilen yeni bir şehir de hiç beklemiyordum açıkçası.

Quebec Otelciler Birliği ve ITHQ (Quebec Turizm ve Otelcilik Enstitüsü ) ortaklığı

Avrupa ve bizim bulunduğumuz coğrafyadan öncelikle çok ileri bir teknik (ara eleman) yetiştiren bir kültüre sahipler. Belki de son yıllarda gördüğüm en güzel turizm teknik elemanı yetiştiren bir okuldan bahsediyorum. Bu okulun en büyük özelliği en seçkin sommelier (şarap tadımcılığı) ve gurmelerini yetiştiren üniversite seviyesinde olmayan ama müthiş mesleki eğitim veren turizm kültür yuvası olarak bilinmesi. 50 yıllık geçmişinde birçok meşhur kişiye kültürel birikimini aktarmış bir turizm okulu.

Öğrendiğime göre İngiltere Prensi Williams’ın eşi Cambridge Düşesi Kate Middleton burada 15 gün şarap tadımcılığı eğitimi almış. Quebec Otelciler Birliği ise AMFORHT (Dünya Turizm Eğitim ve Konaklama Birliği) yönetimi ile müthiş birlikteliğe imza atarak son derece prestijli konferanslar zincirine imza attılar.

Açıkçası bizim ülkemizde gerçekleşen 11/11/11 tarihli forumumuz da çok başarılıydı. İnanın ki detaylarda biz daha hassas davranıyorduk.

İşin sırrı profesyonellerin turizm eğitim sürecine dahil edilmesi.

Üç gün boyunca tüm konuşmacıların ortak bir noktada buluştuğu yer ise kesinlikle sadece teorisyenlerin değil, özellikle eğitim sürecine profesyonellerin de dahil edilmesi yönünde görüşlerin belirtilmesi idi. Dikkat ederseniz bizim eğitim sistemlerimizde mutlaka etiket arayışının çok ötesinde bir anlayışa sahipler. Bir turizm eğitiminin öncelikle insana doğru hizmet etmekten geçtiğini, bunun sonucunda da iyi yönetimin doğal sürece eklenmesini şart koşuyorlar.

Intercontinental Montreal genel müdürü ile yaptığım sohbette ekibinin en az on beş yıl birlikte çalışan bir ortamı paylaştığını ve bu özel kalitenin de bunun bir tezahürü olduğunu söyledi. Çok doğru gerçekten ama bir otelci gözüyle de baktığım zaman belki de bizim üst düzey otellerimizde bile göremeyeceğimiz hatalar da yok değildi.

Örneğin, benim 22 saatlik toplam aktarmalı yolculuğumdan sonra benim rezervasyonumu giren resepsiyonist tecrübesiz bir kişiydi. 20 dakikadan sonra artık “oda kartımı ver ve detayları siz sonra bulursunuz” şeklinde uyarmak durumunda kaldım.

Kaldığım beş gecede ise odaların çok güzel olduğunu housekeeping hizmetlerinin iyi olduğunu ancak odama giden koridorun sürekli diğer odalardan bırakılan tepsilerin içinde pis bardak ve tabaklar en az bir gün bekledi. Bizim yönettiğimiz otellerde olsa kıyameti kopartırdık. Ancak otel o kadar güzeldi ki bütün bu detaylar bir anda kaybolup gitti. Hele gala gecesinde bizlere sunulan hizmet ve servis edilen menü ortalamanın çok üzerinde, mükemmele yakındı. Müdür diyor ki, “yavaş yavaş araya yeni nesilleri monte ediyoruz çünkü housekkeping ve yiyecek içecek hizmetlerini verenler nerede ise 25 yılını otel ilk açıldığından beri burada çalışan kişiler”. Başarı işte buradan başlıyor. Kaliteli hizmet, tecrübeli kişiler tarafından veriliyor ve bu da misafir memnuniyetine yansıyor.

AMFORHT misyonumuz ve Kuzey Kıbrıs temsiliyetimiz

2015 yılında AMFORHT Başkan Yardımcısı olarak seçildiğim genel kuruldan sonra yaptığımız birçok dinamik yenilikler sonucunda bu seçkin kuruluş kabuk değiştirme sürecini hızlandırdı. Nerede ise ben yaklaşık 10 yıl üye olmama rağmen, belki de en eski üyelerden birisi oluyorum.

Dünya Turizm Eğitim ve Öğretim Birliği (AMFORHT) Birleşmiş Milletler omurgası altında afiliye edilmesinden sonra bizlerin üzerine özellikle baskı oluşturulmaya başlandı. Başkan Philippe François, çok farklı kanallardan, benim de şahsen şahit olduğum zamanlarda bizim ve okullarımızın üyeliklerini ayrıca otellerini ekarte etmek için baskıya zorlandı.

Ancak hiçbir kurum, kuruluş ve şahsın baskısına boyun eğmedi. Üyeliklerimiz erozyona uğratılmaya çalışılırken bizlerin böylesine uluslar arası turizm birliklerinde temsiliyet gücümüzü ve varlığımızı kesinlikle çoğaltmamız lazım. Bizler daha güçlü olmalıyız ki, gelip geçen rüzgarlar buralarda esemesin ve Kuzey Kıbrıs varlığını yani temsiliyetini engellemesin. Şimdi aktif olarak 10 kuruluşumuz buraya benim kanalımla üye yapılmış durumda. Ancak Philippe ile vardığımız ortak nokta, Mart 2018 tarihinde yapılacak olan genel kurul ve seçimlerde Kuzey Kıbrıs’tan daha fazla katılımın sağlanması gerekliliği. Uluslararası lobi belki de bugünlerde en çok ihtiyacımız olan gerçeklik.

Turizm dolu günler bizlerle olsun.

YORUM EKLE

banner75