Kapılar için yeni umut

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in yemek etkinliğinden müzakereler için iyi haber gelmedi ama Rum yönetimi, Derinya ve Aplıç Kapıları ile ilgili tarih açıkladı.

Her iki tarafın da pozisyonlarında bir değişiklik olmadığının, ortada yeni bir durumun bulunmadığının açıklandığı etkinlikte, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın yönelttiği bir soru üzerine Anastasiadis’in Derinya Kapısı için 1 Temmuz’da, Aplıç Kapısı için de 15 Eylül’de hazır olacaklarını açıklaması Kuzey Kıbrıs’ta heyecan yarattı.

Hem Derinya Kapısı hem de Aplıç Kapısı için vatandaşlarımız uzun zamandan beridir bekliyor.

Ortaya çeşitli bahaneler sürüldüğü için, vatandaşlarımız kapıların açılmak istemediğini düşünüyor.

Bugüne kadar tahmini verilen tarihlerin hiçbiri gerçekleşmedi.

Kapılarla ilgili eylemler yapıldı, esnafı ve bazı duyarlı vatandaşların kapılarla ilgili ısrarını eleştirenler bile oldu.

Vatandaşlarımızın hem ekonomik açıdan hem de iki toplumun yakınlaşması için önem verdikleri kapılar konusunda daha fazla beklemek istemiyor.

Hem Mağusa’da hem de Lefke bölgesinde vatandaşlarımız, Rum yönetiminin tarih verdiğine dikkat çekerek, Türk tarafının tarih belirlemesini önerdi.

Rumların belirlediği tarihten daha önce hazır olunmasını bekleyen vatandaşlarımız, yeni mazeretler duymak istemiyor.

Mağusa Suriçi Derneği (MASDER) yetkilileri de bu noktadan sonra Kıbrıs Türk tarafından belirsiz demeçler yerine netlik ve kesinlik taşıyan görüşler duymak istediklerini söyledi.

MASDER, Kıbrıslı Türk yetkililerin de aynı tarihler için geçişi açabilecekleri yönünde taahhüt vermelerini ve kamuoyunu rahatlatmalarını beklediklerini belirtti.

Kapılar konusunun resmi düzeyde gündeme alındığı 3 yıl öncesinden başlayarak sürekli olarak kapı istemini yineleyen Mağusalılar, artık mutlu sona ulaşmak istiyor.

MASDER yetkilileri, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın kapıların açılması yönünde olumlu karşılık içeren bir yaklaşım gösterdiğini belirterek, bunun devlet politikası olarak da benimsenmesini ve ilan edilmesini arzuladıklarını vurguladı.

Kimsenin Aplıç Kapısı’na konuyu endeksleyip zamana oynamaması gerektiğine vurgu yapan MASDER yetkilileri, 2 kapı arasında sözü edilen 2 buçuk aylık dönemin turizm sezonunda rekor seviyede turistin ağırlandığı dönem olduğuna işaret etti.

Mağusalılar, bu 2 buçuk aylık dönemin döviz kriziyle öldürücü darbe almış olan Mağusa esnafının en azından birazcık olsun soluklanmasına ve yaralarını sarmasına fayda sağlayacağını söylüyor.

Yeni bir durumun çıkmadığı liderler görüşmesinden kapılarla ilgili tarih çıkması da olumlu bir adımdır ve herkesi heyecanlandırmıştır.

Cumhurbaşkanının kapılar konusundaki kararlılığını hükümette de görmek istiyoruz. Umut ederiz ki Rumlar verdikleri tarihlere sadık kalır, Türk tarafı da gerçekçi tarihler belirleyip o güne kadar hazırlıklarını bitirir.

Hem Mağusa’da hem de Lefke bölgesindeki vatandaşlar, kendileriyle daha fazla dalga geçilmesini istemiyor.

 

YORUM EKLE