Kapıların getirdiği mutluluk

Gazimağusa’da Derinya, Lefke’de ise Aplıç Kapılarının neden bu kadar çok açılmak istendiğini sanırız, yaklaşık 10 günde giriş- çıkışlarda ortaya çıkan güzel rakamlar açıkça ortaya koymaktadır.

10 günde, her iki sınır kapısından toplam 21 bin 252 kişi giriş-çıkış yaptı.

Her iki tarafta da başta esnaf olmak üzere, halk çok memnun…

Hem Gazimağusa esnafı hem de Lefke esnafı, artık nefes alamayacak hale gelmişti, yardım bekliyordu.

İşte kapılar esnafın imdadına yetişti.

Gazetemizi arayan esnaftan bazı kişiler, herkesin motivasyonunun yükseldiğini, çarşının insan akınına uğramasının dükkan ve mağaza sahiplerinin yüzünü güldürdüğünü söylüyor.

Kapısına kilit vurmaya çalışan insanların şimdi mutluluğuna diyecek yok.

Esnaf da, turizmciler de, barışsever vatandaşlarımız da çok mutlu…

İki kentimizdeki bazı sivil toplum örgütleri, bazı mücadeleci kişiler hiç pes etmedi, kapıların açılmasıyla ilgili taleplerini hep taze tuttular, umutlarını yitirmediler.

En sonunda da muratlarına erdiler.

Kötü mü oldu? Hayır, çok da iyi oldu.

Kapıların açılması meselesine çok farklı bakanlar, bu kapıların fayda getirmeyeceğine, çözüme fayda sağlamayacağına, hatta çözümü geciktireceğine inananlar var.

Yanılıyorlar, kapıların açılması çözümsüzlüğe değil, çözüme fayda etmektedir.

İki toplumun diyaloğu, daha fazla bir araya gelmesi, alışveriş yapması daha çok çözüme fayda eder.

Tabii ki, hiçbir kapının açılması çözüm ile eşdeğer değildir ama kapıların faydası çok fazladır.

Güney Kıbrıs’tan gelen Rumların ve turistlerin yarattığı yoğunluk, çarşıya bıraktığı para, yalnızca esnafa değil, doğal olarak tüm kente, birçok vatandaşımıza fayda sağlamaktadır.

Çarşıya akacak parayı kıskanıp da kötü yorumlar yapmak cahilliktir, bir tür bencillik ve kötü kalpliliktir. Çarşıya akan bereketten esnafla birlikte, dolaylı olarak herkes nasibini almaktadır.

Maddi yönden motive olmuş, mutlu, huzurlu insanlar çözüme daha yakın olur.

Maddi yönden özgür olan insanlar kolay kolay istismar edilemez ama muhtaç insanları, sorunlu kişileri daha rahat istismar ederler, daha rahat kışkırtabilirler.

Mağusa’nın ya da Lefke’nin ekonomik olarak daha refah seviyeye gelmesinin zararı değil, faydası vardır.

Özellikle Derinya’daki rakamlara baktığımız zaman kuzeye geçen Kıbrıslı Rumlar ile turistlerin, güneye geçen Kıbrıslı Türklerden çok daha fazla olduğunu görüyoruz.

Şu anda rakamlar kapıların açılmasını isteyenleri çok haklı çıkarmaktadır.

Artık kimse kapısına kilit vurmayı düşünmüyor, artık çarşıya inen kalabalığa nasıl daha iyi hizmet sunulabilir, nasıl daha fazla çeşit, imkan sunulabilir, onların hesabı yapılıyor.

Bir kentte esnafın, vatandaşların yüzünün gülmesi, geleceğe daha huzurlu, daha umutlu bakması kötü bir şey midir? Hayır, niye kötü olsun ki?

Bizce çok iyidir… Kısa sürede yansımaları görmek, her iki kentteki canlılığa tanık olmak gerçekten sevindiricidir.

O kadar sorun içinde kapılar, gerçekten de son günlerdeki en güzel olaylardan birisidir. Kapıların açılmasına katkı koyanlara bir kez daha teşekkür ederiz.

 

YORUM EKLE