Kapısına kilit vuracak olan 29 yıllık bakkal, genele işarettir

Gazetemizin ön sayfasında okudunuz, 29 yıllık bakkal dükkanına kilit vuruyor.

Bakkalların süpermarketlerle rekabet edebilecek gücü olmadığını biliyoruz ama buna direnenler vardı, bakkal dükkanını yaşatmak için oralardan alışveriş yapan vatandaşlarımız var.

Bakkallar, süpermarketler hayatımıza girmeden bizim için çok önemliydi, bir miktar bakkal dükkanını yaşatmalıyız…

Şimdilerde markette almayı unuttuğumuz ya da fark etmeyip de yedeklemediğimiz bir ürün aniden bittiğinde mahalledeki bakkalı hatırlıyoruz… Nostaljik öneminden daha fazla değer vermeliyiz bakkallara…

Aslında konumuz bakkallar değil, belki gelecekte tüm yazıyı onlara da ayırabiliriz, onları haber de yapabiliriz ama bizim asıl dikkat çekmek istediğimiz konu; ekonomik kriz ve iflaslar…

Ön sayfamızda 29 yıl sonra kapısına kilit vuracak olan “Ayşe Bakkal” aslında bir simgedir.

Küçük esnafın artık dayanacak gücünün kalmadığının, ekonomik krizin bedelinin ağır olmaya başladığının bir simgesi adeta bu bakkal…

Esnaf, yeterince satış yapamıyor, sattığının parasını alamıyor, dükkana yeterince eşya/ ürün koyamıyor ve tabii ki elektrik parasını ödeyemiyor. Bu şartlarda bir esnafın ayakta durması mümkün değil.

“Her gün tahmin edemediğimiz şeyler oluyor” diyor kapatma kararı alan esnaf…

Tahmin edilemeyen olumsuzluklara bir de ekonomik kriz eklendi mi kapıya kilit vurmak kaçınılmaz oluyor.

Elektrik ücretleri de maalesef büyük dert... Bakkallar, kasaplar artık buzdolaplarının çektiği elektriğe dayanamıyor. Birçok işyeri, vitrinlerini veya ışıklı tabelalarını artık açık bırakamaz hale geldi.

Klimalarını açmayıp da vantilatörle serinlik yapan hatta müşteri geldiğinde klimasını veya vantilatörünü açan işyerleri var.

Ekonomik krizin daha ilk dalgasından birçok işyeri büyük yara aldı, kepenk indirenler, iflas edenler oldu.

Uzmanların öngörüsü gerçekleşir ve ileriki günlerde daha sert bir dalga gelirse halimiz ne olacak diye de düşünmeden edemiyor insan.

Aslında uzunca bir süreden beridir döviz yüksek seyrediyordu ve bu durum zaten esnafı, işyerlerini sendeletmişti ama yaklaşık bir ay önce sert gelen kriz, büyük tahribat yarattı ve kısa sürede bu girdaptan çıkamayacağımız için durumumuz çok vahim…

29 yıllık bakkal dükkanının kapatılması bir simge ve bunun gibi daha birçoğunun olduğunu görmek zorundayız.

İşte tam da bu yüzden; “Ekonomik kriz nedeniyle dayanışma içinde olmalıyız, durumu daha iyi olanlar fedakarlık etmeli, özveride bulunmalı” diyoruz.

Durum zannedildiğinden de kötüdür; birçok esnaf, “Şimdi kapatırsam daha fazla borç altında ezilmem” diye düşünüyor. Dükkanı kapatmamak için direnmek daha fazla batmak anlamına geliyor.

Bunlar gerçekten üzüntü verici gelişmeler. Yeni tedbirlerin geliştirilmesi ve dayanışmanın, özverinin, tasarrufun artması gerekmektedir.

Bu felaket dalgası şimdi esnafı, dar gelirliyi etkilerken, yarın herkesi yakacaktır.

Şu anda yaşananları iyi irdeleyip, toplumsal seferberliğe başlamalıyız, geç kalırsak hiçbir faydasını göremeyiz…

YORUM EKLE

banner107

banner75