Kara kapılarından geçişler kolaylaştırılmalı, yeni kapılar açılmalıdır

   Son yıllarda Güney Kıbrıs’tan gelen turist ve Kıbrıslı Rum sayısında gözle görülür bir artış meydana gelmiştir. Ağustos 2018’den itibaren TL’nin döviz kurları karşısında yüksek oranda değer kaybetmesi ile birlikte Euro da TL karşısında yüksek oranda değer kazanmıştır. Bu çerçevede Güney’den geçişlerde özellikle Rum komşularımızın sayısında önemli oranlarda artışlar olmuştur.
   Son yıllardaki istatistiki rakamlara bakarsak, kara kapılarından Rumlar dışında gelen yolcu sayısı 2017’de 1.494.389 kişiyken, 2018’de 1.760.846 ve 2019 ekim ayına kadar da 1.802.654 kişiye yükselmiştir. Aynı şekilde güneyden gelen Kıbrıslı Rum sayısı da 2017’de 1.097.725 kişiyken, 2018’de 1.667.091 kişi olmuş ve 2019 Ekim ayına kadar da 2.019.530 kişi olarak gerçekleşmiştir. Ekim 2018’de ise gelen Rum sayısı 1.299.981 kişi, Ekim 2018’deki Rumlar dışında gelen yolcu sayısı ise 1.475.542 idi. Özellikle, 2019 yılının ekim ayı sonuna kadar geçen yılın aynı ayına göre gelen Rum sayısındaki yaklaşık 720 bin kişilik artışa dikkatinizi çekmek istiyorum. Yıl sonuna kadar bu rakamın daha da artacağı beklenmektedir.
   Güney Kıbrıs’tan gelen turistler, çoğunlukla günübirlik olarak Kuzeye geçmekte, tarihi turistik yerleri gezmekte fakat çok az harcama yapmaktadırlar. Bu konuda güneyde yapılan olumsuz propaganda ve telkinlerin de fazlaca etkisi olmaktadır.
   Öte yandan, güneyden gelen Rumlar, özellikle son 1 yıldan beri, bu propagandalardan pek etkilenmemiş ve geçen yıllara göre harcamalarını önemli oranda artırmışlardır. Neticede, ekonomik çıkar ve fayda ile ailelerin bütçelerine sağlayacakları avantajlar düşünülünce siyasi propaganda pek etkili olmuyor.
   Sonuçta bizim taraftaki birçok üründeki fiyatlar, Euro kullandıkları için Rum komşularımıza çok ucuz gelmektedir. Önce kumarhane, ucuz akaryakıt için geliyorlardı, şimdi marketler, eczaneler gibi birçok yerden de alışveriş yapıyorlar. Bu alışverişlerden hem işletme sahipleri kazanıyor hem de devletin özellikle KDV, Fiyat İstikrar Fonu v.b. gelirlerinde artışlar oluyor. Ayrıca, satışların artması ile işletmelerin  kurumlar vergisi ve gelir vergisinde de artışlar yaşanıyor. Nitekim devlet gelirlerinin artışını hem 2018 hem de 2019 yılında gördük.
   Geçen yıl ülkede yaşanan ve etkileri halen devam eden yüksek döviz ve enflasyon artışları nedeniyle, kendi vatandaşlarımızın satın alma güçlerinde düşüş yaşanmış ve bu durum tüketim harcamalarının azalmasına ve ithalatın da düşmesine neden olmuştur. Piyasada yaşanan bu sıkıntıyı kısmen de olsa Rum komşularımızın harcamaları biraz olsun azaltmıştır.
   Bu bilgiler ışığında, Güney’den gelen turist ve Rumların kuzeye geçişlerini daha da kolaylaştırmalı, araçlı ve yaya sınır kapılarında yaşanan sıkıntıları gidermeliyiz. Bu konuya kafa yoran bizler gibi birçok kesimin saptama ve önerileri vardır. Bu bağlamda, öncelikle yoğun rağbet gören sınır kapılarındaki görevli personel sayısı artırılmalıdır.
   Özellikle araçlı geçişlerin en yoğun olduğu kapı Metehan sınır kapısıdır. Buradaki yolun şerit sayısı az ve altyapı yetersiz olduğu için geçişler yavaşlamaktadır. Ayrıca, güneyden gelen araçların sigortalanması seyir şeridinde yapıldığı için ve işlemler uzadığında geçişlerde tıkanıklık artmaktadır. Sigorta işleminin geçiş yeri dışında başka bir noktaya alınması fayda sağlayacaktır.
   Yaya geçişlerinin yoğun olduğu ve binlerce turistin geçtiği Lokmacı kapısında da fiziki şartlar, personel ve işlem hizmetleri kolaylaştırılıp, hızlandırılmalıdır. Dünyanın farklı ülkelerinde uygulanan yeni teknoloji geçiş, kart okuma sistemlerinin bizde de denenmesi geçişlere hız ve kolaylık sağlayacaktır.
   Öte yandan Lefkoşa Çağlayan’daki Mağusa kapısının araç geçişine, Baf kapısının da yaya geçişine açılması karşılıklı geçişleri artıracaktır. Ayrıca Mağusa bölgesinde de yeni kapıların açılması ve mevcutların iyileştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır.
   Öğrendiğimize göre, özellikle Lefkoşa’daki araçlı geçişlerin uzun kuyruklar oluşturması güneyden geçişlerin daha da artmasını engellemektedir. Birçok Rum, sınır kapılarında uzun süre beklemek istemediği için alışveriş yapmak istemesine rağmen kuzeye geçmekten kaçınmaktadır.
   Geçiş kapılarında yukarıda bahsettiğim sorunları çözer ve yapılması gerekenleri hayata geçirebilirsek, güney komşularımızın kuzeydeki alışverişlerini artırıp, ekonomimize daha fazla katkı yapmalarını sağlayabiliriz.
   Önceki gün gerçekleşen, ekonomik örgütlerinin sınır kapılarındaki geçiş sıkıntısının çözülmesi ve geçişlerin kolaylaştırılmasına yönelik eylemi, talep ve önerileri bu konudaki farkındalığın artırılmasına umarım ki katkı sağlar. Çünkü karşılıklı alışverişler hem ekonomik olarak katkı sağlamakta hem de toplumların yakınlaşmasına  etken olmaktadır.
 

YORUM EKLE

banner75