Karar alınırken toplum menfaati düşünülmeli

Seçim öncesi tahminlerinin yerini şimdi de seçim değerlendirmeleri aldı.

Hiçbir partinin tek başına iktidar olabilecek oy oranına ulaşmaması nedeniyle koalisyon olasılıkları üzerinde duruluyor.

Ancak koalisyon seçenekleri de sıkıntılı...

CTP ve HP’nin UBP ile koalisyon hükümeti kurmayacağını önceden açıklaması ve bu konuda kararlı olması ortaya sıkıntılı bir durum çıkardı.

Şimdilerde UBP’nin geriye kalan 3 parti ile koalisyon olasılıkları konuşuluyor.

Ancak bu da hiç kolay değil.

Mecliste grupları bulunmayacak bu 3 partinin, komitelerde yer almayacak olması önemli bir sorun.

Böyle bir risk göze alınacak mı? Risk göze alınırsa da hükümet ne kadar yürüyebilecek, ömrü ne kadar sürecek çok merak ediliyor?

Bir şekilde hükümetin kurulmasını önerenler de var, yürümeyecek bir birliktelik için zaman kaybedilmemesi gerektiğini söyleyenler de...

Seçimde istediğini elde edemeyen 3 partinin de koalisyona sıcak bakabileceğini, çünkü olası yeni bir seçimde hiç milletvekili çıkaramayacaklarını ve haritadan silinebileceklerini iddia edenler var.

Bu iddialarda bulunanlar, TDP, DP ve YDP’nin böyle bir fırsatı kaçırmayarak, olası bir hükümette avantajlı olacağını düşünüyor.

Başkaları ise seçimden başarısızlıkla çıkanların kendi özeleştirilerini yaparak, çalışarak daha güçlü olarak yapılacak seçime girebileceğini iddia ediyor.

Yani şu sıralar her kafadan bir ses çıkıyor. Herkesten farklı öneriler var.

Kuşkusuz başkalarının ne söylediği değil, partilerin kendi yetkili kurullarında alacakları kararlar önemlidir. Alınacak kararların ülke menfaatine olmasına özen gösterilmelidir.

Ülke ne kadar az mağduriyet yaşarsa o kadar iyi olur.

Parti yetkilileri mutlaka partilerini ve gelecekteki kariyerlerini de düşünecektir ama tavsiyemiz, ülke ve toplum menfaatlerinin göz önünde bulundurulmasıdır.

Toplumumuz kaoslardan, sıkıntılardan bıkıp usanmıştır artık huzurlu günler istemektedir.

Hükümet kurma çalışmaları başarılı veya başarısız olsa bile bir zaman kaybı olacaktır.

Bütçe henüz meclisten geçmemiştir ve devletin yapacağı ödemeler, icraatlar bu nedenle kesintiye uğramaktadır.

Başta sağlıkta olmak üzere devletin satın alması elzem olan malzemeler, ilaçlar vardır, bunlar yapılamayacaktır.

Devletten mal ve hizmet satın alınan şirketlerin, kurumların ödenmesinde sıkıntılar yaşanıyor. Daha bizi bekleyen birçok sorun vardır, o nedenle süreçler ne kadar kısa tutulursa, ülke için o kadar iyi olur.

Seçimden hem zafer havasında hem de matem havasında çıkanların kısa sürede toparlanması ve ülke menfaatleri için en kısa yoldan ne yapılabileceği konusunda karar veya kararlar alması gerekmektedir.

YORUM EKLE