Karşı konulamaz lezzet “Çikolata”

Tanrıların besini,“kahverengi altın”, insanoğlunun çok geç keşfettiği ama hiç vazgeçemediği çikolata için yaptığı tanımlardan birkaçıdır. Çikolata, tropikal “Theobroma Cacao” ağacının çekirdeğinden elde edilen çiğ ve işlenmiş gıdalardan oluşur. Kakao kullanımı eski zamanlarda adeta bir uygarlık göstergesi sayılıyordu. Bu nedenle özellikle saray çevresinde tüketiminin çok fazla olduğu sanılmakta ve söz konusu döneminde çikolata henüz üretilmemişti ama kakao içmek bir mutfak kültürü olmasından öte bugünün terimiyle bir trend halindeydi.

Günümüzde çikolatanın mutfakta özellikle de tatlı ve pastalarda kullanımı sınırsız. Çikolata güzel günlerimizin vazgeçilmez ikramı, lezzeti, mutlu bir günün anlamını artırarak daha da güçlendirmek için tüketimi sonsuza dek sürecek yiyeceklerden biridir.

Çikolatanın faydası, içinde bulunan ve flavonoid denilen antioksidanları barındırmasından ileri gelir. Antioksidanlar vücuttaki kimyasal olaylar sonucu ortaya çıkan ve hücreleri yıkıma uğratan serbest radikallerin zararlı etkilerini azaltan enzimlerdir.

Çikolata inkar edilemez bir karşı konulmazlık ve gizem… Kremalı, ipek yapılı, koyu, siyah, zarif renkli, süper tatlı, zengin lezzeti, değişik umutlar uyandıran çikolatanın baştan çıkarıcı karakteri, duyguları uyandırabilir ve nabız atışını değiştirebilir. Dilinizin üstünde bir parça çikolatayı yavaş yavaş eritip, o coşku verici tadı sindire sindire almak, işte hayatın keyif verici yanlarından biri.

Çikolata sadece muhteşem lezzetli bir yiyecek değil, aynı zamanda yararlı da. Çikolatanın kanseri önlemede, kalp hastalıklarını engellemede, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmede rol oynadığı belirtiliyor. Çikolata aynı zamanda zengin bir kalsiyum kaynağı ve bu da güçlü kemiklerin oluşmasını sağlıyor. Tabi ki çikolata içeriğinde çok fazla şeker bulunduran oldukça kalorili bir yiyecek olduğundan kararında tüketmeliyiz. Çikolata beyindeki serotonin seviyesini artırır ve mutluluk hormonu endorfini harekete geçirerek kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlıyor.

Kadınlar erkeklere göre çikolatanın bu özelliklerine karşı daha duyarlıdır. Kimyacılar çikolatanın içindeki maddelerinin,  insanın ruh hali üzerinde değer bir etki yarattığını söylüyorlar. İyi kalite çikolatalar kakao yağından yapılırlar ve kullanılan diğer doymuş yağlara nispeten yaklaşık üçte bir daha az kalorilidirler.

1876 yılında İsviçre’de Dainel Peter araştırmaları sonucu çikolataya süt katmanın keşfini yaparak bugünkü sütlü çikolatayı da bulmuştur. Bol nemli çok sıcak ve yağışlı tropik bölgelerin gölgelik yerlerinde yetişen kakao ağacının varlığına bağlı, kimileri için yalnızca hoş bir lezzet, kimileri içinse neredeyse ekmek kadar gerekli bir yiyecek.

Kakao ağacının son ürünlerinden olan çikolatanın keşfi için zengin kakao likörü, kakao yağı, şeker ve vanilyadan oluşan özel karışım, değerli bir besin maddesidir.
 

YORUM EKLE

banner107

banner75

banner108