Kaya Palazzo Otel Girne; Burası neresi?

Başlığa aldanıp da bu soruyu kendinize sormayın. Şükürler olsun ki bugünlerde Kuzey Kıbrıs otellerini dış dünya ile çoktan bağlayıp dünya turizm endüstrisine sunan markalar var. Turizm Ajandası isimli bu sayfamda öncelikle akademik bakış ve onun arkasında yatan sektörel tecrübe ve deneyimlerimle bu satırların oluştuğunu herkes bilir.

Bu vesileyle dış dünyayla yarışan böylesine muhteşem bir otel, ne Macau'da, ne Hong Kong'da, ne Fransa, İspanya, İngiltere, ne de başka bir Uzakdoğu veya ülkesinde var. Geçen hafta Ankara seyahatimde kaldığım, dünyanın en önde gelen zincir bir otelin konaklamasıyla ilgili sabahleyin mailime düşen anket formunu doldururken; genel memnuniyet sonuçlarım (ortak alan, lobi, oda, restoran, diğer fasiliteler vs.) 10 üzerinden altıda kalmış. Otel beş yıldız ama inanın adamızdaki birçok beş yıldızlı otel ve Kaya Palazzo otelimizle kıyasladığımız zaman üç yıldızı zor alır. Böylesine tek kelime ile müthiş bir yatırımı Kuzey Kıbrıs endüstrisine ve turizm ekonomisine kazandıran tüm Kaya Holding Grubu'nu tebrik ediyorum, alkışlıyorum.

Doğum sancılı geçti ama muhteşem bir bebek dünyaya geldi.

Otel inşaatı devam ederken herkesin de hatırlayacağı üzere kamuoyunun gündemini sıkça meşgul eden ve en sonunda da üst katı yıkılan otelimiz Kaya Palazzo'da sadece bir kat değil inanın üç kat daha fazla yapılsaydı ne denizin manzarası ne de dağın manzarasına engel olurdu. Yasalar, mevzuatlar dahilinde yapılacak her şey ancak bir üst akıl, gelinen ve mazide kalan o günlerde şu soruyu sormalıydı? Bu yatırımcılar bu katı alıp Türkiye'ye mi gideceklerdi? Yatırım Kuzey Kıbrıs'ın turizm ürünüydü ve bu bakışla bu süreç yönetilmeliydi.

Yazımızın başlığına dönecek olursak... Bu otel nerede mi? Eski Karaoğlanoğlu Zeyko Fabrikası'nın arazisi üzerine inşaa edilmiş, kesinlikle dünyanın en önde gelen (Marriott, Hilton, Sheraton, IHG, vs.) gibi uluslararası zincir otelleriyle yarışacak müstesnai bir otelimiz. Otel benim değil ama Kıbrıs Türkü'nün, bu ülkenin, adanın kuzeyinin zenginliği, dış dünyaya "burada biz de varız" dediği enfes bir eser.

Eskiden kıyısından denizi seyrettiğim kapalı Zeyko Fabrikası'nın o son derece korkunç, veran yapısının cennete çevrildiği bir yer. Yaklaşık açık ve kapalı 65 bin metrekare alan üzerine inşaa edilmiş korkunç bir eser. Kaya Oteller zincirinin Türkiye, İran, Kıbrıs yatırımlarında toplam 12 otel ve Kaya Palazzio ile birlikte 13. otel, 15 bin yatak sermayeli toplam kapasite.

Bu sadece turizm yatırımları. İlk açıldığı zaman Kıbrıs'taki turizm algısını değiştirmeye ön ayak olmuş Bafra Artemis Hotel'in de ayrıca sahipleri. Otelcilik sektöründe çok ciddi bir deneyim ve işletmecilik tecrübelerinin de olduğunu belirtmekte fayda var.

Duayen tecrübeler Nihat Berkan ve Cihangir Kubilay.

Her zaman gülen mavi gözleri ve tertemiz yüzüyle benim onu tanıdığım 15 yıl önce yiyecek içecek müdürlüğünden, Kaya Otelleri Kıbrıs Genel Koordinatörlüğü’ne yükselmiş bir Nihat Bey. Sektörde yıllarca yaşadığı ekspertiz ve deneyimi, otel açılış dönemlerini çoktan bilgi birikimi ile zenginleştiren bir Kıbrıs Türkü Nihat kardeşim.

Bıkmadan, usanmadan devletin biraz yavaş bürokrasi çarkını hızlandırmaya çalışan sürekli “Müteşarım mallar geldi, TIRlar gümrükte aman ilgili birimlere bildirelim lütfen" dediği işinde profesyonel bir dostumuz.

Otelcilik sektöründe aşağıdan yukarıya, tırmana tırmana, zirveye giderseniz sizi kimse yıkamaz, iş anlamında ise yanıltamaz. Artemis Hotel'de kazandığı üst düzey becerileri bu güzel sarayın yaratılması için sonuna kadar emeğini esirgememiş bir kişilik. Sevgili eşi Banu ise benim de öğrencilerimden olan şimdileri ise MİCE (kongre) turizmiyle uğraşan son derece zarif bir turizmci. Adamızdaki insan gücü ve profili bu yüzdendir ki güneyli komşularımızla da yarışır duruma geldi. Nihat Bey'in oteldeki GM pozisyonuna koyduğu kişi de işinde başarılı bir kişi olan Mehmet Bey. Ekibini de buradan tebrik etmekte fayda var. Peyzaj çok güzel oluyor daha da olacak.

Tabii ki otelin finans ve yönetim bacağını sağlayan Kaya Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Cihangir Kubilay Bey de var.

Cihangir Bey son derece asil bir kişilikle otelin yapım sürecinde an be an, hep inşaatın başında olmuş bir kişi. Zaten böylesine 100 milyon dolarları aşan yatırımlarda işin başında olmazsanız mutlaka bir yerlerde tıkanıklık çıkar. Bu aşamada Burhanettin Kaya Bey’e de dirayeti ve Kıbrıs'a güvenip yatırım yaptığı için de ayrıca teşekkür ediyorum.

Otel fasiliteleri ve eşsiz mimar tasarımı

İnanmak çok zor ama eski mezbaha alanından sadece nostalji olsun diye fabrikanın tarihi bacası korunmuş. İki bina var ana bina ve annex. Cihangir Bey'e Turizm ve Çevre Bakanlığı Oteller Encümeni Başkanı olarak da sorduğum bu sorunun cevabı beni şaşırttı açıkçası. Yıllardır işimizden dolayı birçok Avrupa, Asya ve Uzakdoğu otellerinde kalmış bir kişi olarak bu soruyu sordum “Cihangir Bey otelin iç mimarı kim?".

Kendisi "benim eşim" dedi… Ayşe Hanım (Kubilay). Yalnız Kıbrıs otellerinde değil gerçekten Avrupa dinamizminde, Uzakdoğu otellerinin ihtişamında tek kelime ile enfes bir iç mimarlık örneği dersi vermiş. Mutlaka üniversitelerimizin iç mimarlık öğrencilerinin ve hatta hocalarının da gidip görmesi gereken bir mekanı Kıbrıs Türk turizm sektörüne kazandırmış. Örneğin, fasiliteler yaratılırken 35 bin metrekare kapalı alanın dış alan ve deniz bağlantıları inanılmaz uyumlu olmuş. Bu uyumun en önemli faktörleri, kullanılan iç ve dış mekan mobilya ve tasarımların mevcut alan ile bütünlüğü, renk uyumları, tonlarının geçişleri ve yaşamsal alanların ferahlığı tek kelime ile son yılların sevdiğim bir kelimesi “on numara beş yıldız". Tebrikler Ayşe Hanım. Oteller yapılırken zevk sahibi de olunmalı sadece finans gücü güzel bir tesisin oluşması için kesinlikle yeterli değil. Otelde kullanılan granit mermer, asansör kat ve oda yükseklikleri, mutfak alanlarının fonksiyonelliği, hijyen haccp uyumları, soğuk odaların (et, tavuk, içki, gıda vs) geçişleri tek kelime ile yerli yerinde olmuş. Tesellüm ve otel mal kabulü geniş ve araçların rahatça hareket edebilme kabiliyetine sahip. SPA, Welness , Lobby Bar toplantı salonları ve diğer ortak alanlar ise tek kelime ile çok özel. Türkiye'de meşhur Develi restoranlarının bir şubesi de eşsiz Türkiye kebaplarını ve Osmanlı mutfağını misafirlerine sunmak için tasarlanmış. Ayrıca sahibinin bir Kıbrıslı Türk chinese markası olan Dragon da ayrıca bu güzide tesiste yerini almaya hazırlanıyor.

Mezzo Ala Carte Restoran ise bir Akdeniz esintisini misafirlerine sunacak. Muhteşem iskele ve havuzlar ise misafirlerini ağırlamayı bekliyor. Palazzo Pool Snack, Palazzo Beach Bar ise deniz ve havuz keyfini yaşamak isteyenlere hizmet sunacak.

Sadece odalar bize otelin genel kalitesi anlamında fikir veriyor. Oda metrekareleri aslında otelin kalitesi ile alakalı önemli ipuçları veriyor. 37 m2'den 300 m2'ye varan büyüklükleri ile bu anlamda odaları şöyle sıralamak mümkün. 22 Süperior, 58 Deluxe, 16 Grand Deluxe, 44 Superior Sea View, 72 Deluxe Sea View, 12 Deluxe Sea View, 25 Grand Suite, 4 King Suite, 4 Grand Suite, 2 Dubleks SuiteSwim Up Sea View, 1 King Suite-Swim Up Sea View, 150m2 toplam iki yatak odalı, direkt havuz girişli, teraslı ve deniz manzaralı, dubleks; 1 adet büyük salon, 1 adet twin ve 1 adet French bed yatak odası, giyinme odası, jakuzi ve 2 adet duş ve Royal Suite-Swim Up Sea View ve Kral Dairesi 300m2 toplam üç yatak odalı, direkt havuz girişli, teraslı ve deniz manzaralı. 1 adet büyük salon, 2 adet twin bed ve 1 adet French bed yatak odası, hamam, buhar odası, masaj odası, giyinme odası, jakuzi ve 3 adet duştan oluşuyor. Casino evet olacak. Tebrikler Kaya Palazzo (İtalyanca'da saray) anlamına geliyor. Sahi burası neresi? Girne Kuzey Kıbrıs.

YORUM EKLE

banner75