Kayıp Şahıslar Komitesi’ne herkes yardımcı olmalıdır

İki toplumlu Kayıp Şahıslar Komitesi, çok önemli bir görev üstleniyor.

Kıbrıs’ın zor günlerinde, savaş ortamında birçok kişi, evinden çıkıp giden yakınlarını bir daha göremedi.

Hem Kıbrıslı Türk hem de Kıbrıslı Rum, yıllarca birçok insan, yakınlarını “belki çıkar gelir” diye bekledi.

Yakınlarının sağ olduğundan umudunu kesse de birçok kişi, kalıntılarının bulunmasını istiyor.

Yakınının bir mezarının bile olmaması kişilere çok zor gelmektedir.

Kayıp Şahıslar Komitesi, kişilerin yakınlarını bularak, bitmek bilmez bekleyişe son veriyor.

Yakınının kalıntısını bulmak, onu gömmek ve nerede olduğunu bilmek, onu ziyaret etmek, insanın ruhunu rahatlatıyor.

Kayıp Şahıslar Komitesi’ne herkesin yardım etmesi gerekiyor.

Kimse sırlarıyla ölmemeli, kayıplarla ilgili bildiğini açıklamalıdır.

Türk Ajansı Kıbrıs’tan (TAK), Tuğçe Ülkü Aydın’a konuşan Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslı Türk Üyesi Gülden Plümer Küçük, bir haftadır Tekke Bahçesi yanında bir alanda başlatılan kazıda 2 kişiye ait kalıntıya rastlandığını, kazıların devam ettiğini söyledi.
  Küçük, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin 2019 yılında 24 kalıntıya ulaştığını, ancak bu kalıntıların kimlik bilgilerinin belirlenmesinden sonra kayıplara ait olup olmadıklarının belirleneceğini belirterek, “Yaptığımız araştırmalara göre bu bulunan 24 kişinin kayıplara ait olmasını bekliyoruz” dedi.
  Gülden Plümer Küçük, bu bağlamda, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin çalışmalarının devam ettiğini, kendilerine daha önce izin verilen 30 yerde kazıların tamamlanmasının ardından, Haziran 2019’da askeri bölge olan 30 yeni yer ve 33 koordinatta Türk tarafınca kazı izni verildiğini ifade etti.

Küçük, bu kazı izinlerine herhangi bir zaman ve sınır konulmadığını, bu 30 yeni yerde Kayıp Şahıslar Komitesi’nin kendi yapacağı planlamayla ve istediği hızda kazacağını anlattı.
  İlk kaybın 1963 yılında verildiğini, o zamandan bu zamana neredeyse 50 yıla yakın bir zaman geçtiğine dikkat çeken Küçük, “Komite zamanla yarışıyor. Yeryüzünde değişiklik olmuştur, yapılaşma olmuştur, yollar değişmiştir, en büyük zorluklarımızdan biri bu” dedi.
  En büyük yardımcılarının ise Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum insanlar, bilhassa kayıp aileleri olduğunu vurgulayan Küçük, gömü yerlerinin bulunmasında, bilgi toplamada kendilerine çok yardımcı olduklarını vurguladı.
  Tüm zorluklara rağmen çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Gülden Plümer Küçük, “Bize verilen görevde bütün kayıpların başına gelenin ne olduğunu bulmaktır. Herkesi bulamayabiliriz ama en azından herkese bir bilgi verecek düzeye gelmemiz gerekiyor” dedi.
  Zamanla yarışan Kayıp Şahıslar Komitesi’ne zamanı durdurmak için herkesin yardımcı olması gerekiyor.

Böylesine kutsal bir görev yapan komiteye bilgi vermek herkesin görevi olmalıdır. Yakınlarını bekleyen aileleri düşünün ve bildiklerinizi açıklayın. Gözü yaşlı insanların bekleyişine son verin.

Bilgi vermek ama kendilerini deşifre etmek istemeyenler, başkaları aracılığıyla da bildiklerini aktarabilir. Çok geç olmadan böylesine anlamlı bir iş yapan komitenin işini kolaylaştırmalıyız.

YORUM EKLE

banner75