Kedi ve köpeklerde diş bakımı

Kedi ve köpeklerde beslenme ve sindirim işlemi ağızla başlayıp anüsle son bulan uzun ve kapalı bir sistem olup, fiziksel ve kimyasal birçok reaksiyonun gerçekleştiği bir sistemdir. Sindirim besinlerin ağızda koparılıp dişler aracılığı ile parçalandığı ve tükürüğünde etkisiyle sindirilmeye başladığı bir sistemdir. Dolayısı ile beslenmede ağız ve ağız sağlığının tartışılmaz bir etkisi vardır.
Kedi ve köpeklerde süt dişleri denilen dişler 30-35. Gün itibarı ile damaklardan çıkmaya başlar. 4 aylığa kadar tamamlanan dişler 4-7. Aylar arasında yeniden dökülüp değişerek kalıcı dişler bunların yerini alır. Dolayısı ile 4-7 aylık kedi ve köpeklerde dişin sökülmesi veya düşmesi oldukça normal bir durum olup panik olmanızı gerektirmeyecek bir konudur. Bazen bu konuda telaşlanan veya paniğe kapılan hasta sahipleri ile karşılaşıyoruz. Hiç korkmayın. Dostunuz büyüyor ve sağlıklı bir diş yapısına kavuşuyor. Yavru kedilerin süt dişleri sayısı 26 adettir. 3.5-4 aylık olan kedilerin dişleri dökülerek kalıcı dişleri 7 aylık olana kadar tamamlanır. Yetişkin bir kedide ise toplamda 30 adet diş bulunmaktadır. Yavru köpeklerin ise süt dişleri sayısı 28 olup, 8. aya vardıklarında diş değişimlerini tamamlar ve tam 42 adet dişleri olur.
Kedi ve köpeklerin diş yapısı vahşi hayata uygun bir şekilde biçimlenmiştir. Dişler uzun ve derin olup, ava batırmak onu yakalamak, eti sıyırmak ve çiğnemek için oldukça güçlü ve sivridir. Köpeklerin dişleri sağlam ve güçlüdür ama kemikler çiğnendiğinde çentiklenebilir veya kırılabilirler. Daha yaygın görülen sorun dişleri destekleyen ve çevreleyen yumuşak ve sert dokulardaki bakteriyel bir rahatsızlık olan periodontal hastalıklardır. Bu hastalık sıklıkla ev köpeklerinde görülür, dört yaş civarındaki köpeklerin p ini etkiler ama rutin diş hijyeniyle bunlar önlenebilir.
Biz insanlar, tükettiğimiz büyük miktarda şekerden dolayı diş çürümesi sorunları yaşarız; yiyeceklerde ısırma yüzeylerinde çukur ve çatlaklar bulunan dişlerin arasına kaçabilir. Köpeklerin pek çürük sorunu olmaz çünkü dişleri çok sık değildir ve yiyecekler aralarında kalmaz. Ayrıca yiyeceklerin takılacağı çukur ve çatlaklarda azdır. Köpekler de en fazla görülen periodontal hastalıklardır. Yani dişin çeneye oturduğu kısmın dibinde şekillenen apse ve bakteriyel hastalıklardır. Bunlarda dostumuzun yemek yemesini zorlaştıran veya iştahsızlığa sebep olan hastalıklardır. Ayrıca diş yüzeylerinde biriken plak ve tortular diş etlerine zarar vererek gingivit denilen damak hastalıklarına sebep olur. Yangılanan damak geriye doğru çekilerek kanamalara, diş kökünün açığa çıkmasına ve ileri durumlarda dişin düşmesine sebep olur. Diş taşları oluşan köpekte, çok ciddi bir ağız kokusu ve pek hoş olmayan bir görüntü vardır.
 

Diş hastalığı yaşayan kedi ve köpeklerinizde ortaya çıkacak olan belirtiler;
•İştahsızlık
•Salya akıntısı
•Yemek yeme esnasında kafayı sallama, miyavlama veya havlama
•Ağız kokusu
•Su içtiği kapta kan kalıntıları
•Çeneye dokunulduğunda aşırı tepki verme gibi semptomlar ortaya çıkacaktır.
Kedi ve köpeğinizin ilerleyen yaşına bağlı olarak bu sorunların ortaya çıkması kaçınılmazdır. Fakat iyi bir ağız hijyeni sağlayarak ve tedbirleri erken yaşta alarak bu sorunları minimize edebilir, daha uzun süre sağlıklı dişlerle yaşamasını sağlayabilirsiniz. Bu amaçla yapmanız gerekenler arasında;
•Diş bakımını ve temizliğini erken yaşta başlayarak ve düzenli olarak hekiminize yaptırmanız
•Evde sizin yapabileceğiniz tedbirleri almanız ve erken yaşta hayvanınızı buna alıştırmak. Örneğin parmağa takılan küçük diş fırçaları ile dostunuz daha yavru iken ona diş bakımını alıştırabilir, ileriki yaşlarda daha rahat uygulama yapmanıza fırsat verebilir.
•Evde suyuna katabileceğiniz diş ve ağız antiseptiklerini hekiminizin tavsiye edeceği şekilde kullanarak ağız içi bakteriyel yükü azaltabilirsiniz.
•Yaş mamamlar yerine kuru mamalar kullanarak onların oluşturacağı fiziksel etkiye bağlı olarak diş taşı oluşumunu engelleyebilir veya oluşum sürecini geciktirebilirsiniz.
•Spray şeklinde olan ağız antiseptiklerini kullanabilirsiniz.
Diş sağlığı insanlarda ve hayvanlarda oldukça önemli olup, sağlığın temel taşı olan beslenmenin doğru bir şekilde gerçekleşebilmesi için ağız içi hijyenin ve diş sağlığının çok iyi olması gerektiği unutulmamalıdır. Aksi takdirde genel sağlık durumunu etkileyen sonuçlar da ortaya çıkacaktır.
 

YORUM EKLE

banner75