Kedilerde kızgınlık dönemi

Evcil kediler genellikle seksüel olgunluğa 5-12 aylık iken ulaşırlar. İdeal çiftleşme yaşı 1,5-7 yaş arasındadır. Safkan kediler, melez ve yerli kedilerden; ev kedileri ise sokak kedilerinden daha geç cinsel olgunluğa ulaşmaktadırlar.
Kediler mevsime bağlı olarak kızgınlık gösteren hayvanlardır. Bu süreç genel olarak ocak ayından başlayıp haziran eylül aylarına kadar devam etmektedir. Işık süresinin uzamasına bağlı olarak kediler kızgınlığa gelebilmektedir. Ülkemizde havaların güneşli olması itibarı ile bu sürecin aralık ayında başladığını gözlemlemekteyiz.
Kedilerin kızgınlık süreci diğer hayvanlardan oldukça farklıdır. Kızgınlık mevsiminin geldiği dönemde kediler 4-25 defa kızgınlık gösterebilir. Diğer hayvanlardan en büyük farkı çiftleşmeye veya uyarılmaya bağlı olarak yumurtlamanın gerçekleşmesidir. Dolayısı ile çiftleşmeyen kediler bir hafta içinde tekrardan kızgınlık göstermeye başlayacaktır. Söz konusu kızgınlık döneminde bu kısır döngü defalarca tekrarlayabilir. Dolayısı ile ev içinde olan kedinizin bitmek bilmeyen bir kızgınlık sürecinde olduğunu fark edecek ve bundan rahatsızlık duyacaksınız.
Kızgınlık dönemi dediğimiz çiftleşme isteğinin olduğu dönemde, kedinizde bir takım davranış değişiklikleri gözlemleyeceksiniz. Bunlar arasında en belirgin olanları;
-Huzursuzluk
-Sürekli miyavlama
-Evin farklı noktalarına idrar yapma
-Yerleri veya perdeleri eşeleme
-Kuyruğunu yukarı doğru kaldırma ve belin bükülmesi
-Evden kaçma eğilimi
-Ağır bir idrar kokusu
-Asabiyet
-Erkek kedilere karşı sürtünme veya etrafında dönme
-Sık sık işeme pozisyonunun alınması gibi normalde sergilemediği değişik davranışlar içerisinde olacaktır. Bazı dişi kediler bu dönemde daha uysal olabilirken bazıları ciddi anlamda asabiyet gösterebilirler.
Eğer kediniz kızgınlık göstermiş fakat çiftleşmemişse 5-20 gün sonra tekrardan kızgınlık gösterecektir. Eğer yumurtlama gerçekleşmiş fakat gebelik oluşmamışsa 7-8 hafta sonra yeniden kızgınlık görülecektir. Bu süreç içerisinde yalancı gebelik dediğimiz hormonlara bağlı olarak gelişen bir periyot oluşacaktır.
Çiftleşen kedilerde gebelik oranı oldukça yüksektir. Gebelik süresi 56-65 gün arasında olup ortalama olarak 60 gündür. Siyam kedilerinde bu süre biraz daha uzundur. Yaklaşık olarak 63-69 gün arasında olup ortalama 65 gündür. Ayni yıl içerisinde dişi kedilerin 2-3 karın doğum yapabildiklerini gözlemlemekteyiz.
Dişi kedilerin kızgınlıkta oldukları bu süreç içerisinde erkek kedilerde de bir takım davranış değişiklikleri gerçekleşir. Ev içerisinde beslenen erkek kedilerde ağır kokulu idrar yaparak evin birçok noktasını işaretleme eğilimi içinde olurlar. Evden kaçma, sürekli miyavlama ve asabi oluşları bu dönem içinde gözlenebilir. Erkek kediler 24 saat içinde defalarca çiftleşebilir. Tabii ki çiftleşmeden önce, dişiyi elde edebilmek için başka erkeklerle kavga etme, kovalama gibi davranışlar sergilerler. Bu davranışlar hem erkek kedilerin zayıflamasına hem de yaralanma ve istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına neden olur.
Sahiplenmiş olduğunuz kedinin eğer bu dönemi rahat geçirmesini ve bir kazaya uğramamasını istiyorsanız dişileri kısırlaştırmak, erkekleri ise kastrasyon yapmak en akıllıca çözüm olacaktır. Sokakta beslenen dişi kediler bu dönemde çiftleşerek sayıları oldukça fazla artmaktadır. Buna bağlı olarak yavruların başına istenmeyen kazaların gelmesi, iyi bakılmamaya bağlı olarak hastalıklara bağlı ölümler, başka hayvanlar tarafından parçalanma gibi istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Dolayısı ile sahiplendiğiniz kediden yavru almayı düşünmüyorsanız onu kısırlaştırmanız onun sağlığı açısından çok faydalı olacaktır. Kısırlaştırma onun özgürlük veya haklarını elinden almak değil, onun canını ve sağlığını koruyan bir uygulama olacaktır.

 

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75