Kedilerin toxoplasma hastalığı ve insan sağlığı açısından önemi

Sevgili okurlar bu haftaki konumuz evlerimizde, bahçelerimizde yaşayan kedilerimizde bulunan iç parazit olan Toxoplasma.
Sıcak kanlı hayvanların hemen hemen tamamında ve insanlarda da görülebilen ve özellikle hamile bayanların daha çok dikkat etmesi gereken bir hastalıktır. Kedilerin yüksek oranda taşıdığı hastalık etkeni Toxoplasma gondii isminde bir tür parazittir.
Toxoplasmosis olarak da ifade edilen hastalığın gelişme mekanizmasına bakıldığında hastalık etkeni sadece kedilerde gelişim formları arasındaki geçişini tamamlayarak hastalığın kedi dışkısı yoluyla yayılması gerçekleşmektedir. Bu etkenin daha sonra insanlar tarafından ağız yoluyla alınmasıyla bulaşma gerçekleşmiş olur. Hastalığı taşıyan kediler etkeni birbirlerine kolayca geçirebilmektedir.
Ayrıca çiğ et veya çiğ et hazırlamada kullanılan kap ve malzemeler ve benzerinden, doğru yıkanmamış meyve ve sebzelerden, enfeksiyonu taşıyan hayvanların pastörize edilmemiş sütlerinden (özellikle koyun, keçi eti ve sütünden) ya da peynirinden, insandan insana kan nakli esnasında da insanların toxoplasma hastalığına yakalanması mümkündür. Bu sebeple hastalığın bulaşma riskinin minimuma düşürülmesinde hijyenin önemi büyüktür. Özellikle kedilerin pislediği alanların ya da kedi kumunun her gün temizlenmesi ve çıplak el ile temas edilmemesi çok önemlidir. Çünkü kedinin dışkısı ile atılan yumurtaların hastalık yapabilme gücünü kazanabilmeleri için dışkılama ile atılımı sonrası 2-4 gün geçmesi gerekmektedir. Bu sebeple kedi dışkılarının günlük olarak temizlenmesi çok önemlidir.
Hastalığa yakalanan kedilerde görülen belirtiler çok çeşitli olabilmektedir. Belirtiler arasında kusma, ishal, depresyon, iştahsızlık, kısmi ya da tam felç, ateş, soluk almada güçlük dış bakıdan fark edilebilecek belirtilerden bazılarıdır. Veteriner hekimler detaylı muayene ve laboratuar muayeneleri ile hastalığı teşhis edebilmektedir. En güvenilir sonuç serolojik testler ile alınabilmektedir.
Toxoplasma hastalığının kedilerde tedavisi için sıvı kaybının giderilmesi ve antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Hasta kedilerin beslenmesine de çok dikkat edilmelidir. Tedavide uygulanan antibiyotiklerin kusma, ishal gibi yan etkileri de görülebilmekte ve hatta hayati riski artırması sebebiyle sürekli veteriner hekim gözetimi altında tedaviye devam edilmesi gerekmektedir. Hastalığı atlatarak iyileşen kediler yıllarca hastalık etkenine karşı bağışık hale gelmektedir.
Toxoplasmosis hastalığı insanlara bulaştığında hastalığın etkilerinin görülmesi genel olarak 2-3 hafta sürmektedir. Bazen ise hiçbir belirti görülmeyebilir. Bazı istisnalar dışında insanlarda ciddi bir sorun teşkil etmemektedir. İnsanlar açısından toxoplazma hastalığının en riskli olduğu durumlar aids, kanser veya bayanların gebelik dönemidir. Gebeliğin dönemlerine göre değişmekle birlikte etkene mağruz kalan anneden göbek kordonu vasıtasıyla yavrusuna geçebilir ve düşük yapma, bebek beyninde hasar, bebek beyninde aşırı su toplanmasına, bebeğin gözlerinde hasara, bebeğin organlarında hasara doğumu takiben birkaç gün sonra ölümüne yol açabilmektedir. Çoğu bebek ise görme, duyma veya zihinsel problemler ile doğumdan sonraki aylarda karşılaşmaktadır.
Hastalığın teşhis yöntemleri ise gebe bayanların kan testleri ile kontrol edilmesi sonucu alınacak tedbirleri içerir. Test negatif olan bayanlar her ay düzenli olarak testlerini tekrar ettirebilir. Test sonucu pozitif çıkan hamile bayanlar ise hastalığı atlatmış ya da henüz hastalığa yakalanmış olması ihtimaline karşı ikinci bir teste daha tabi tutulur. Böylece yeni bir hastalık durumu mu yoksa eskiden kazanılmış bağışıklığın sonucu mu olduğu öğrenilmiş olur. Ayrı bir testle anne karnındaki bebeğin de kontrol edilmesi biraz riskli bir test olsa da mümkündür. Bu konuda uzman bir doktor ile görüşmek en doğru ve sağlıklı karar ve tedavinin uygulanabilmesi açısından dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur.
Hastalıktan korunmada hijyen en öncelikli dikkat edilmesi gereken konudur. Bu kapsamda yiyecekler hazırlanmadan önce ve sonrasında kullanılan tüm ekipman da dahil olmak üzere yıkanmalıdır.  Süt ve süt ürünleri her zaman pastörize ya da UHT olarak tüketilmelidir. Kedilerin pisledikleri alanların, alet ve ekipmanların temizliği gebe bayanlar tarafından yapılmamalıdır.
Veteriner hekiminize kedinizin toxoplasmosis hastalık etkenini taşıyıp taşımadığı konusunda test ettirmek doğru bir yaklaşım olacaktır. Hastalık etkenini taşıyan kediler iyileşme sağlanıncaya kadar (6-8 hafta sürebilir) kedi barınağı gibi bir yerde bakılması en doğru yöntem olacaktır. Hastalığın atlatılması sonrası kediler bağışık duruma geleceğinden bir daha kolay kolay hastalık etkenini yayma gibi bir durumları olmayacaktır. Bu sebeple sokakta yaşayan erişkin kedilerin pek çoğu bu hastalığa karşı bağışıklık kazanmış durumdadır. Hayvan sahiplerinin gerekli özeni göstermeleri ve bahsedilen tedbirleri almaları durumunda çok büyük oranda hastalıktan korunmuş olacaklardır.
 

YORUM EKLE

banner75