Kermiya şehit çocukları arsaları ve devletin görevi

-Şu olumsuzluklar girdabında biraz da olumlu şeylerden bahsetme ihtiyacı duyuyoruz. Örneğin geçen gün İçişleri Bakanı Kutlu Evren’in, “Kermiya şehit çocukları arsalarının altyapısı bitecek” şeklinde bir açıklaması vardı. Çalışmalarda son aşamaya gelindiği ifade edilirken, 13 yıl önce başlayan sürecin çeşitli nedenler ve bütçe sıkıntılarından dolayı uzun süredir tamamlanamadığı kaydedildi. Açıklamada, Kermiya bölgesinde yaklaşık 200 dönüm üzerine, 346 parsel olarak ayrılan şehit arsalarını tamamlamak üzere 12 milyon 500 bin TL bütçe ayrıldığı belirtildi.

Bakan Kutlu Evren, İçişleri Bakanlığı Sosyal Konut Dairesi tarafından gerekli şartnamelerin hazırlanıp, su, telefon ve asfalt altyapı projelerinin tamamlanarak, Merkezi İhale Komisyonu’na gönderildiğini söyledi. Evren, Bayram sonrası Merkezi İhale Komisyonu’nun ihaleye çıkacağını ve 13 yıldır evlerini yapmak için bekleyen şehit çocuklarının özleminin biteceğini de vurguladı. Evren, “Vatanları için canlarını ortaya koyan insanlarımızın çocuklarının sıkıntılarını aşmak, her zaman yanlarında olduğumuzu hissettirmek ve devlet olarak üzerimize düşen katkıyı yapmak boynumuzun borcudur” dedi.

Bu pandemi sürecinde yapılması gereken o kadar çok iş var ki, dün de vurguladığımız gibi, vatandaşın hükümetten beklediği icraattır, zamanı en iyi bir şekilde değerlendirmesidir. Bunun için de yürütmenin gecesini gündüzüne katarak, öncelikleri de dikkate alarak, halkın beklentileri doğrultusunda yoğun bir çalışma içine girmesidir. Salgından bunalan halkımızın gündeminde, hayatın bir an önce normalleşmesi, evine daha rahatlıkla ekmek götürebilmesi, dolayısıyla huzura kavuşması vardır. İşine yeniden dört elle sarılarak, pandemili döneme veda etmek, siftah etmekte zorlansa da, dükkânını yeniden açmak, atölyesini yeniden çalıştırmak, insan gibi yaşamak vardır.

Buna karşın vatandaşın gündeminde ne eylem vardır, ne grev, ne de erken seçim! Bir an önce iş tutma ve evine ekmek götürme özlemi vardır. Dün bir meslektaş, “Pandemi günlerinde grev yapılarak ‘hak alınan’ başka bir ülke var mı; bilmiyorum. Her gün onlarca haberi çok farklı kaynaklardan okumaya çalışıyorum. Hiçbirinde böyle bir habere rastlamadım” demişti… Bunu bir meslektaşım yazmıştı. Doğrusu da bu! Bir yılı aşkın bir süreden beri salgının pençesinde insanımız da mağdur oldu, sektörlerimiz de! Şimdi yeniden ayağa kalkma zamanıdır. Bu bakımdan planlı ve programı çalışmak, halka hizmeti ön planda tutmak, beklentilerini karşılamak bir zorunluluktur. Kermiya’daki şehit arsaları olayını örnek olarak verdik. Yıllardır yapılamayanların, kararlı olduktan sonra yapılabileceğini duymak bile insanımıza moral vermektedir. Üstelik bu ülkeyi vatan yapan şehitlerimizin çocuklarını bir şekilde sevindirmek bu devletin asli görevlerinden biridir.

***

Sevgi Hemşire ile Düzey, Lefkoşa’da,

Güneş de Yuvacık’ta toprağa verildi

Lefkoşa’nın bilinen isimlerinden, iyi insan ve genelde Sevgi Hemşire diye anılan Sevgi Bolcan dün Lefkoşa’da son yolculuğuna uğurlandı. Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde uzun yıllar hizmet veren Sevgi Aytaç Bolcan, sevilen teknik direktörlerden Bülent Aytaç’ın da annesiydi. Herkes tarafından sevilen sayılan Sevgi Hemşire emekli olmuştu. Vefatı aile ve sevenlerinin yanı sıra, sağlık camiasında büyük üzüntü yarattı. Kızı ve damadı Yeşim-Zafer Gençosman, oğlu ve gelini Bülent-Yeşim Aytaç, torunları Sevgi, Simge ve Berk, “Acımız sonsuzdur. Tüm akraba, dost ve sevenlerine üzüntü ile duyurulur. Yattığı yer nur, mekânı cennet olsun” dediler.

Düzey ailesinin kıymetli büyüğü, aslen Baf’ın Ayorgi köyünden olup, uzun yıllardan beri Yukarı Bostancı’da yaşayan ve herkes tarafından sevilen değerli insan Derviş Düzey de dün Lefkoşa’da son yolculuğuna uğurlandı. Biricik eşi Sabahat hanım, kızları Gülçe Düzey Kaya, Nazlı Düzey, damadı Kaynak Kaya, torunları Elizya, Poyraz Tahsin ve tüm ailesi, derin üzüntülerini dost, akraba ve sevenleri ile paylaştılar, nur içinde yatması ve mekânının cennet olmasını dilediler.

Öte yandan aslen Baf’ın Aydın (Ayyanni) köyünden olup, uzun yıllardan beri Lefke’de ikamet eden, iyiliksever kıymetli insan Zekiye Güneş, önceki gün Yuvacık’ta toprağa verildi. Zekiye Güneş’in eşi Cemal Mazlum Güneş daha önce hayatını kaybetmişti. Evlatlarından Mehmet Güneş ve Seval Güneş de yaşamdan kopmuşlardı.

Evlatları Mazlum Güneş, Hilmi-Pervin Güneş, Emete-Özgün Özkan, Ali-Hayriye Güneş, Zehra-Şenol Kırca, Çelebi-Sevtap Çakırca ve Leyla Güneş ile Allah bağışlasın çok sayıda torunu, anne ve ninelerini kaybetmenin sonsuz acısını tüm dost, akraba ve sevenlerine duyururken, nur içinde yatması, mekânının cennet olmasını dilediler.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75