KIB-TEK'in santral ihtiyacı

Ülkede yaşanan bazı şeylere zaman zaman akıl erdiremiyoruz.

Tabii ki işin içinde olmayınca, şartları yakından görmeyince insan rahat konuşur.

Biz gazeteciler zaten en rahat konuşan, yazan insanlarız ancak bazı şeyler gerçekten de apaçık ortadadır, görmemek imkansızdır.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK), kapasite artırımı için 4 yeni santral alımına ihtiyaç olduğu açıklandı.

Bu konuda uzmanlar böyle söylüyor, ilgili sendika böyle söylüyor, yönetim kurulu üyeleri böyle söylüyor.

Peki, herkes böyle söylüyorsa hükümet neden buna yanaşmıyor?

Yönetim kurulu dediğimiz organda, hükümetteki tüm partilerin temsilcileri var, onların tümü de 4 santral alımının elzem olduğunu söylüyorsa buna kulak vermek lazım.

Kaldı ki kapasite artırımı için 4 santrale ihtiyaç olduğunu hükümet de geçmişte kabul etti ve bu konuda karar aldı.

Hükümet kendi aldığı kararı neden uygulamasın da oyalasın?

Yönetim kurulu üyeleri söz konusu kararın 2 aydır uygulanmamasına tepki gösteriyor ve bazıları istifa tehdidinde bulunuyor.

Yönetim kurulu üyeleri, yeni elektrik santrali alımı konusunda bakanların hükümet programına uygun hareket etmeleri gerektiğini belirtiyor.

Bazı yönetim kurulu üyeleri, kendilerinin hükümet programında yer alan hedefler doğrultusunda karar ürettiklerini anımsatarak, santral alımıyla ilgili ihaleye çıkılması konusunda geçen her günün kayıp olduğunu vurguluyorlar.

AKSA da dahil olmak üzere, şu an üretilebilecek maksimim 355-356 megavat civarında kurulu güç olduğuna dikkat çeken yönetim kurulu üyeleri, “Kapasitemizin yüzde yüzüne ulaşmak üzereyiz. 350 megavat aşıldığı anda ne bizim ne de AKSA’nın kurulu gücü bunu karşılayabilir” diyor.

Yönetim kurulu olarak aldıkları kararın doğrultusunda adım atılmasını beklediklerini kaydeden üyeler, ihaleye çıkılmaması durumunda elektrik kesintilerinin kaçınılmaz olduğuna dikkat çekiyor.  Üyeler, “Kapasite olarak limitlerde olunduğu için önümüzdeki yazı kurtaracak durumda değiliz” diyor.

Bazı yönetim kurulu üyeleri, böyle giderse AKSA’ya muhtaç olunacağını hatta sözleşmesinin uzatılmasının bile gündeme gelebileceğini belirterek, “Böyle bir sözleşmeye imza almak istemeyiz” diyorlar.

Bu konuda uyarı yapan EL- SEN de eğer santraller alınmazsa, grev dahil her türlü eylemi yapacaklarını duyurdu.

Şimdi, herkes benzer şeyler söylüyor ve işin ciddiyetine dikkat çekiyorsa, bunlara kulak vermek, uyarıları dinlemek, önerileri uygulamak gerekir.

Hükümetin işinin çok zor olduğunu, başında çok dertler bulunduğunu, özellikle de döviz belası ile uğraştığını biliyoruz ama ne isterse olsun, bazı ciddi konularda daha süratli karar alabilmelidirler.

Geçmiş hükümetlerin hantallığından, sorunları ötelemesinden çok çektik, yeni hükümetin kararlarında daha süratli olmasını bekliyoruz. Hele de elektrik gibi hayati bir konuda çok daha süratli ve kararlı olunması gerekir diye düşünüyoruz.

Son pişmanlıkların bize hiçbir fayda getirmediğini, tam tersine bizi çok zora soktuğunu yaşayarak gördük, yeni tecrübelere ihtiyacımız yok diye düşünüyoruz.

 

YORUM EKLE

banner107

banner96

banner108