AKSA’nın jeneratörü ihraç edildi

banner37

AKSA’nın ithal ettiği ve 2 buçuk yıldır Gazimağusa Limanı’nda bekletilen jeneratör, dün bir yük gemisiyle geri gönderildi

AKSA’nın jeneratörü ihraç edildi
banner90
banner8

10 MİLYON TL ARDİYEDEN MUAF TUTULDU… Ülkeye girişine izin verilmediği için 2 buçuk yıldır Gazimağusa Limanı’nda bekletilen jeneratör, Bakanlar Kurulu’nun geçtiğimiz günlerde aldığı “10 milyon TL’lik ardiye ücretinden muaf tutulması” kararının ardından dün bir yük gemisiyle ülkeden ihraç edildi.

Sedef BOŞNAK

AKSA’nın ithal ettiği ve ülkeye girişine izin verilmediği için 2 buçuk yıldır Gazimağusa Limanı’nda bekletilen jeneratör, dün bir yük gemisiyle ülkeden ihraç edildi.


İthal edildikten sonra izni iptal edilerek ülkeye girişine izin verilmeyen jeneratör, düne kadar Gazimağusa Limanı’nda bekletildi.


Bu süre zarfında oluşan 10 milyon TL’lik ardiye ücreti, Bakanlar Kurulu tarafından alınan af kararı sonrası muaf tutuldu.


banner134
Bakanlar Kurulu’nun aldığı bu af kararından kısa süre sonra ise tahliye işlemi başladı ve jeneratör dün bir yük gemisine yüklenerek ülkeden ihraç edildi.

Vatandaş memnun


Öte andan, AKSA ile KIB-TEK arasındaki anlaşmanın 2024’te biteceğine dikkat çeken vatandaşlar, “AKSA’dan enerji alımı maliyette artış yaratır. AKSA ile tekrardan, yüksek alım anlaşması yapılmaz ve KIB-TEK’e öngörülen yatırım yapılırsa, elektriği yüzde 30 daha ucu alacağız” dedi.


Tarihinde ilk kez, 2019’da, kuruma yatırım yapılmadığına da vurgu yapan vatandaşlar, birçok köyün, şehrin yanan sokak lambalarının değiştirilemediğini, yenilenemediğini, eksikliklerin tamamlanamadığını dile getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75