Aldorian serisinin son kitabı yayımlandı

banner37

Aysun Pekşen, “Kayıp Ülke”, “Puslu Ayna”nın ardından “Son Savaş”ı da okuyucuyla buluşturdu

Aldorian serisinin son kitabı yayımlandı
banner90
banner8

   Serinin ilk kitabı olan “Kayıp Ülke” 2014’te, ‘Puslu Ayna’ 2015’te ve serinin son romanı olan ‘Son Savaş’ da geçtiğimiz aylarda çıktı.

   Fantastik ve bilim kurgu türünde olan serinin yazarı Pekşen, gezip gördüğü yerleri kendi penceresinden değerlendirip, güçlü kalemiyle harmanlayıp hikayeleştirip okuyucuya sunuyor.

   Serinin ilk kitabı olan ‘Kayıp Ülke’ 4 ile 5’inci sınıfa, ‘Puslu Ayna’ 6 ile 7’inci sınıfa ve son kitap “Son Sovaş” da lise çağındaki gençlere hitap ediyor. Yazar, aslında fantastik türünü seven yetişkinlerin de bu seriyi severek okuyacağını söyledi.

   Okuyucunun seride gerçek hayatta olduğu gibi, Türk aile yapısına uygun yetişen çocuk karakterle buluşacağını belirten Pekşen, “Aldorian serisinin başkahramanları Elif ve Deniz isimli iki kız kardeş... Okuyucusuyla birlikte büyüyen kardeşlerin dışında, farklı farklı karakterlerde bulunuyor.  Gerçeklik kavramı dışında fantastik bir ülke olan Aldorian’da, gizemli bir yolculuk yaşanıyor… İyi ile kötü karakterlerin birbirleriyle olan savaşları, mücadeleleri ve buna rağmen esrarengiz olaylara dik duruş gösteren güçlü çocukların hikayeleri anlatılıyor” dedi.

   Yazar, eserlerini kaleme alırken, çocuklara ve gençlere okumayı sevdirecek hangi unsurlara dikkat ettiğini anlattı. 

Kayıp Ülke…

   Serinin ilk kitabı olan Kayıp Ülke’nin bir bölümü Tayland, bir bölümünün de Ankara’da geçtiğini belirten Pekşen, kitabın içeriğini şöyle anlattı:

  “Hikayelerimi kaleme alırkenki amacım, gezip gördüğüm yerlerin kültürlerini okuyucuya tanıtırken, fantastik dünya içinde eğlenmelerini sağlamak. Serinin ilk kitabında da odak noktam bu oldu. Okuyucunun seveceği, hoşlanacağı karakterlerle hikayemi harmanlayıp, uzak doğu kültürünü tanıttım.

   Elif karakterinin fantastik bir ülke olan Aldorian’ı keşfetmesiyle hikaye başlıyor. Elif, Aldorian ülkesi ile geçmişten bir bağı var. Aslında oranın prensesidir. Bunu öğrenmesiyle birlikte yolculukta başlıyor…

    Kitap’ta iyi ve kötü birçok karakterler bulunuyor. Ama ilk kitaptaki hedef, ana karakterlerimizi ve Aldorian’ı okuyucuya tanıtmaktı”.

Puslu Ayna…

   Serinin ikinci kitabı Puslu Ayna, Meksika’da geçiyor…

   Bu hikayede Elif ve Deniz büyürken yeni karakterlerde seriye katılıyor. Serinin ikinci kitabının sembolü ise Yeşim Maskesi…

   Pekşen, burada kendi penceresinden bakıp gördüğü, etkilendiği konuları gerçek ve hayal dünyasıyla bir araya getirip, okuyucuyu gizemli bir yolculuğa çıkardığını anlattı:

   “Seyahat ettiğim ülkelerde tanıştığım ve zaman geçirdiğim kişilerin isimlerini karakterlerime veriyorum. Hatta onların kişisel özelliklerini de yansıtıyorum. Okuyucu belki bir gün benim ziyaret ettiğim yerlere gitme fırsatı elde eder ve kitaplarımda okuduğu karakterlerle tanışma fırsatı bulur.

banner134
   Onların sadece hayallerini geliştirmelerini değil, gerçek tarihi de öğrenmelerini istiyorum.

   Mesela, Güney Amerika’nın İspanyollar tarafından işgal edilmesi, ortaya çıkan çiçek hastalığı ile yaşanılan süreç, Astek maya kültürünün ortadan kalkışı, köleleşme, sömürgecilik, Avrupa’nın gelişimi… Futbol’un ilk oynandığı dönem ile kültür sanat ve tarih konularına yer verdim”.

   Puslu Ayna’yı yazarken çok eğlendiğine vurgu yapan Pekşen öğretmen olmanın ve çocuk psikolojisini iyi anlamanın verdiği avantajı da kullanarak, çocuk ile gençlerin sıkılmadan okuyabileceği eserler yazıp, öğrenerek eğlenmelerini, hayal güçlerini geliştirmelerini sağlıyor.

Son Savaş

   Aldorian serinin son kitabı ‘Son Savaş… Elif ve Deniz okuyucuyla birlikte büyürken, yeni karakterler de seriye katılıyor.

   Yazar, Aldorian Son Savaş kitabının hikayesini ise şöyle anlattı:

   “Kitabın başlangıcı ‘tutsak’… Okuyucu bu tutsak’ın kim olduğunu merak edip bir çırpıda okumak isteyecek… Burada olaylar, Aldorian’ın dışına da çıktı. Düşman olan kişiler, iş birliği yapmaya başladı. Okuyucu bu hikayede imkansız ve bir araya gelemez dediği karakterlerin birleşmelerini görecek. Farklı bakış açısına sahip olan insanların da bir araya gelebileceklerini ortak bir noktada birleşebileceklerini öğrenecek. Hayat onları bir araya getiriyor”.

   Son kitabın daha felsefik olduğunu da belirten Pekşen, “Evrenin nasıl olduğunu ‘Son Savaş’ta anlattım. Bunları yazarken de mitolojik efsanelerden, inanışlardan ve geçmiş tarihten faydalandım” dedi.

   Bu alanda kendisini geliştirip yeni bilgiler edindikçe hikayesinin de daha gizemli bir boyuta dönüştüğünü söyledi.

   Kitaplarını yazarken kendi serüveninin yaşandığını ve bu hikayelerin okuyucuyu da farklı bir boyuta taşıyacağını vurguladı.

“Çocuk ruhunuzu kaybetmeyin”

   Baskısı mart ayı olarak planlanan Son Savaş kitabı da Covid-19’dan nasibini aldı. Ama her şeye rağmen haziran ayında okuyucusuyla buluştu.

   Sadece çocuk ve gençlerin değil ebeveynlerinde severek okuyacağı fantastik ve bilim kurgu türündeki seri, online olarak satışa çıktı. Kısa bir süre sonra, sosyal medya üzerinden söyleşi düzenleyen Pekşen “okuyucu çok meraklı ve farklı sorularla karşı karşıya kaldım ama bundan büyük bir keyif alarak eğlendim” dedi.

   Pekşen, çocukların sevgi, temiz ve saf hallerini kaybetmemeleri, görebilecek ve hissedebilecek şekilde saklamaları gerektiğini şu cümlelerde anlatıyor:

   “Onların hayal gücü ve hayat amaçları olmadığı sürece bir sebzeden farksız oluyorlar. Sadece doğup büyüyüp yaşamış oluyorlar. Dünyada yaşamı keyiflendiren şey aslında kendi kimliğini bulup, o çocukluğundan gelen sevgi, saflığı ve hayal gücünü devam ettirmek. Bu çok güzel ve önemli.

   Büyüklerin bile bazen masallar okuyarak çizgi filmler izleyerek çocukluk anılarını ortaya çıkarmaları ve yaşam enerjilerini yeniden kazanmaları gerek.

   İnsan büyürken sorunlar da büyüyor ama çocukluğumuzu ona entegre edebilirsek güzel yaşadığımızı ve yaşamaya devam edebileceğimizi de hatırlarız.

   Hayata motivasyon oluruz”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75