Anılarımızı saklayan fotoğraf albümleri

banner37

Anılarımızı saklayan fotoğraf albümleri
banner90
banner99

   Virüs salgını, elimizdeki birçok imkan bir anda yok olursa ne hissedeceğimizi ve nasıl yaşayacağımızı gösterdi… Özgürlüğümüz kısıtlandı ve kendimizi kapana kısılmış gibi hissetmeye başladık.

   Sevdiklerimize hasret kaldık… Onlara sarılmanın, onlarla zaman geçirmenin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha hatırlattı bize bu yaşanan süreç…

   Koronavirüs salgını başladığından bu yana alınan tedbirler gereği Mağusa’da yaşayan ailemi, maalesef görme imkanım olmadı. Her gün telefonda konuşup, onların iyi olduğunu öğrenmek, bilmek güzel ama onlarla sohbet edip, karşılıklı kahvelerimizi yudumlarken, yüzlerine tek tek bakıp nasıl olduklarını görmek hiçbir şeyin yerini tutamaz. Hele de yeğenlerimi kucağıma alıp, doyasıya öpememek, kahkahalarına, oyunlarına ortak olup yeni anılar biriktirmeye ara vermek oldukça zor.

   Benim gibi onlarca insan aynı özlemleri yaşıyordur mutlaka…

   Sağlığımız için özgürlüğümüzün kısıtlandığı bu dönemde özlem daha hissedilir oldu… Bu duyguyu yıllardır ailesinden, sevdiklerinden kilometrelerce uzakta yaşayanlar çok daha iyi bilir. Böyle durumlarda, sevdiklerimizin, hatırlamak istediğimiz yılların, özel günlerin ya da eşyalarımızın küçük bir kareye sığdığı fotoğraflar,  herkesin imdadına yetişir. Her bir fotoğrafa baktığımızda hatıralar yeniden gözümüzde canlanır…

   Bebekliğim, çocukluğum, ilk gençliğim, üniversite yıllarım hep albümlerde saklı… O günleri anımsamak için fotoğraf albümlerini ortaya çıkarıp, tek tek fotoğraflara baktım… Anıları tazeleyip, o eski günlere gitmek nostalji yaşattı.

   Eskiden her evde mutlaka en az bir tane fotoğraf albümü olurdu. Misafir geldi mi de hemen ortaya çıkardı albümler… Sohbet sohbeti açar, maziye gidilir ve o anları tam olarak hatırlamak için fotoğraflara başvurulurdu.

   Fotoğraflara her baktığımızda yeni hikayeler anlatılırdı. Onlarca kez baktığımız halde aynı fotoğrafta her seferinde yeni bir unsur dikkatimizi çekerdi. Çocukluğumuzun tatlı anlarını bize hatırlatan fotoğraftaki perde, dantel işi, koltuk takımları, battaniye derken mazide kalan yaşanmışlıkların hikayeleri, o eşyaların nasıl, ne zaman, hangi zorluklarla alındığı dakikalarca sohbet sohbeti açarak anlatılırdı… Aynı hikayeyi belki de en az 10 kez duyardık ama yeniden dinlemek hiçbirimizi sıkmazdı. Masal gibi dinler dururduk.

banner134
   Annem ve babam, fotoğrafa, anılara çok önem verir. Bu nedenle evimizde çok sayıda fotoğraf albümü var. Annem ve babamın gençlik yıllarına ait fotoğraflarının albümü ayrı, ablamın, benim ve kardeşimin bebeklikten itibaren çekilen, birçok anıyı saklayan fotoğraflarımız ise adımızın içerisinde yazdığı albümlerde saklı.

   30-40 yıllık albümlerin yaprağındaki yapışkanı artık tutmaz olmuş, çoğu yıpranmış, renkleri hafif solmaya başlamış fotoğraflar… Çocukluk fotoğraflarımızın üzerinde küçük küçük notlar… Emeklediğimiz an, ilk adım attığımız, ilk okula gittiğimiz, dişimizin ilk çıktığı gün gibi… Kaç aylık veya kaç yaşında olduğumuzu da yazan notlar…

   Albümlerin yapraklarını çevirip anıları tazeleyip, o sohbet anlarını yeniden yaşadım.

   Annemin, babamın, ailemizin gençlik yılları… Her yer beton yığını olmadan önce evimizin etrafındaki boş tarlaların, ovaların, bahçelerin içerisinde çekilmiş fotoğraflarımız… Mahalle arkadaşlarımız ve anne elinden çıkmış pasta böreklerle donatılmış sofra etrafında doğum günü kutlamaları… 23 Nisan gösterilerimiz… İki kuyruk yapılmış saçlarımıza bağlanan puantiyeli mantinler (kurdele)… İnanmayacaksınız belki ama annem hâlâ o mantinleri saklıyor.

   Baktıkça bakıyorum fotoğraflara, o anları yeniden ve yeniden yaşıyorum… Ve… İçten derin bir nefes alıp, Vay be ne güzel günlerdi deyip duruyorum…  

  Eskiden çekilen fotoğraflarda, olmadı sil de yoktu… Çekilen fotoğraf her türlü basılırdı… Merakla da acaba nasıl çıkmışız diye görmek için beklerdik. Bu nedenle o zamanlar bizi sinirlendiren, kızdıran ama bugün güldüren kareler de albümlerimizde yer alır.

    İyi ki ailelerimiz zamanında bizler için bu fotoğraf albümlerini hazırlamış… Hem onların, hem de bizlerin anılarını her istediğimizde bakıp hatırlama şansımız var.

   Teknoloji bu fotoğraf albümlerini de elimizden aldı götürdü… Şimdi sadece düğün fotoğrafları için albümler hazırlanıyor. En özel hatıralarımız, anlarımız ya cep telefonlarının hafızalarına gizlenmiş ya da bilgisayarlarımızda açtığımız dosyalarımızda… Zaman zaman dijital ortamda saklı tutulan fotoğraflara da bakıp geçiyoruz, anımsıyoruz hatıralarımızı ama hiçbiri bir albüm yaprağını çevirerek tek tek fotoğraflara bakmak kadar keyifli olmuyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2020, 12:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75