At biniciliğine ilgi büyük

banner37

Balıkesir’deki Yusuf Efendi Çiftliği, yemyeşil doğanın içerisinde herkese stresten uzak, ailelerin çocuklarıyla güzel vakit geçirebileceği bir zaman sunuyor

At biniciliğine ilgi büyük
banner90
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

   Balıkesir Köyü’ndeki Yusuf Efendi Çiftliği ülkemizde muhakkak gidilip görülmesi gereken yerlerden biri. Yemyeşil doğanın içerisinde yer alan çiftlik ziyaretçilerini hayatın stresinden ve temposundan uzaklaştırırken, ailelerin çocukları ile güzel vakit geçirmesini de sağlıyor. Çiftlik çalışanları ve sahipleri ziyaretçilere deneyimli eğitmenler eşliğinde binicilik zevkini ve tutkusunu doyasıya yaşatmak için elinden geleni yapıyor. Aynı zamanda ziyaretçilerine rezervasyonlu olarak kahvaltı hizmeti de sunuyor.
   Yusuf Efendi Çiftliği sahibi Hamiyet Görgü, dünden bu güne at çiftliği fikrinin nasıl doğduğunu ve bugün nasıl bu noktaya geldiklerini anlattı.
   Görgü, ilk etapta çiftliği kendi atları için yaptıklarını söyleyerek, çiftliğin ayakta durabilmesi ve atların bakımını sağlayabilmek için çiftliği atlar için pansiyona ve ziyaretçiler için binicilik eğitimi alabilecekleri bir yere çevirdiklerini vurguladı.

Çiftlik fikri oğullarının at merakı ile doğdu

banner134
   Yusuf Efendi Çiftliği sahibi Hamiyet Görgü, oğlunun at meraklısı olduğunu söyleyerek, 2002 – 2003 yıllarında ısrarla at sahibi olma istediğini anlattı. Görgü, o yıllarda adada özellikle de Lefkoşa’da az olan at sayısı sebebi ile zar zor bir at aldıklarını ve ata bakabilmek için Kızılbaş’taki evlerinin yanında bir arsa satın aldıklarını söyledi.
   Görgü, şehir içinde ata binmenin zor olduğunun altını çizen Görgü, ilk aldıkları at rahatsızlanıp öldükten sonra yeni bir at aldıklarını ve “Şehirde ata bakılmaz” diyerek Balıkesir’deki bu yeri alıp çiftliğe dönüştürdüklerine dikkat çekti.


   Görgü, ilk etapta çiftliği kendi atları için yaptıklarını söyleyerek, 2004’te eşini kaybettikten sonra 2 oğlunun üniversite tahsillerini bitirmeleri için çiftliği satmak istediğini ama oğullarının buna izin vermediğini anlattı. O dönemde at sayılarının 3 olduğunu belirten Görgü, zaman içinde at sayılarının da arttığını sözlerine ekledi.
   Görgü, çiftliğin ayakta durabilmesi ve atların bakımını sağlayabilmek için çiftliği pansiyona çevirmeye karar verdiklerini söyleyen Görgü, at binmek için gelen müşterilerin ise kahvaltı da yapabilecekleri bir mekan yarattıklarının altını çizdi. Görgü, gelen müşterilerin bir gün önceden rezervasyon yaptırarak hem kahvaltılarını yapıp, hem de belirli bir ücret karşılığı at binebileceklerine dikkat çekti.

“Adadaki ilk ve tek kapalı biniş yerini yaptık”

   Görgü, Yusuf Efendi Çiftliği’nin at pansiyonuna çevrildiği dönemde bu işi yapan az sayıda işletme olduğunu vurgulayarak, en başlarda ilginin fazla olduğunu söyledi. Görgü, ilgi arttıkça 6 ahır sayısını zaman içinde 30 ahıra çıkardıklarını belirterek, bugün gelinen noktada pastadan pay yiyen kişi sayısının arttığını aktardı.
   Kapalı biniş yeri için Avrupa Birliği’nden destek aldıklarını vurgulayan Görgü, adadaki ilk ve tek kapalı biniş tesisini yaptıklarını, yağmur altında bile müşterilere biniş hizmeti verebildiklerine dikkat çekti.
   Yusuf Efendi Çiftliği’nin zamanla turistlerin de ilgi odağı olduğuna dikkat çeken Görgü, birçok otelin de kendileri ile çalışma talebi olduğunu, turist kafilelerini ata binmeleri için çiftliğe getirdiklerini anlattı. Komacan, Nazlı, Valentina, Chester, Emily ve Cinger adında atları olduğunu söyleyen Görgü, Dasy ve Candy adında da Midilli atları olduğunu aktardı.
  

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2020, 10:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75