Avrupa’nın Kuzey Afrika’daki yüzü; Rabat

banner37

Avrupa’nın Kuzey Afrika’daki yüzü; Rabat
banner90
banner99

     Fransız kolonyal mimarisinin nazlı bir şekilde şehrin dokusuna serpildiği, palmiye ağaçları ile çevrili sevimli caddeleri, Fas kültürünü sonuna kadar ziyaretçilerine sunan eserleri, sanatsal anıtları ve heykelleri  ile mutlaka görülmesi gereken şehirlerden biri.

   Şehir Fas’ın başkenti. Rabat ismi, “zaferin kalesi” anlamına gelmekte. Atlas okyanusu kıyısında bulunan şehir tarih boyunca korsanlar için cennet niteliğinde olmuş. Ardından Fransa kolonisinin başkenti oldu. Fas bağımsızlığını kazandığında ise başkenti olmuştur.

Şehrin limanı, ülkenin ekonomik ve idari yükünü taşımakta. Bu manada turizm için pek çekici görünmese de; sakin sokaklarında Roma ve merenid kültürüne ait sanatsal yapılarını ayrıca yüksek Fas kültürünün turizme sunduğu diğer eser ve hediyelikleri görebilirsiniz.

    Rabat’ta gezimiz dünyanın en büyük camisi olarak tasarlanan ancak yarım kalan Hassan Kulesi’ni ziyaretle başladık. 10.yüzyılın sonunda başlayan inşası El Mansur’un ölümü ile yarım kaldı. Geniş bir avlunun ortasında, sütunlarla süslü geniş bir avlunun kıyısında durmakta. Yaklaşık 44 metre yükseklikteki kule, muhteşem bir camiinin minaresi olarak, kırmızı kumtaşından yapıldı. Kule üzerindeki işlemeler inanılmaz güzellikte. Etrafını çevreleyen kırmızı kumtaşından yapılmış duvar kalıntıları arasında ve mavi gökyüzü altında bir mücevher gibi durmakta. Kulenin ana girişinin iki yanında ve at üzerinde duran süslü muhafızlar dikkatimizi çekti. Kırmızı tören kıyafeti, altın düğmeler, beyaz kemer ve beyaz pelerin ile süslenmiş kıyafeti, yeşil silindir şeklindeki şapka ile tamamlanmış. Ayrıca elinde tuttuğu flama ile arkasında yükselen eseri korumakta.

banner134
   Geleneksel mimarinin bir diğer güzel örneği Beşinci Muhammed’in anıt mezarı. Geleneksel mimari ile yapılmış bu eser Fas’ın bağımsızlık mücadele kahramanı olarak görülen kralı 5. Muhammed için yaptırılmış. Hasan Kulesi’nin oldukça yakın bir noktasında bulunmakta. Bu otantik eserin içerisinde sürekli Kuran okunmakta.

   Mimarinin sanatla buluştuğu bu eserleri, görmek bize anlatılmaz güzellikte bir his bıraktı. Rabat’ın yakıcı güneşinin altında büyük bir keyifle gezmeye devam ettik.

Gezmeyle kalın…

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75