Bağışıklığınızı güçlendirmenin yolları

banner37

banner87
Bağışıklığınızı güçlendirmenin yolları
banner90
banner8

   En çok mevsim geçişlerinde görülen, bir tür solunum yolu hastalığı olan grip günlük yaşantımızı da olumsuz yönde etkilemektedir. Yüksek ateş, boğaz, baş ve eklem ağrısı, öksürük, halsizlik, üşüme hatta bazı kişilerde kusma ve ishalle birlikte görülebilmektedir. Vücudumuzun virüslere karşı savaşabilmesi için bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve özellikle belli yiyeceklerin sıklıkla tüketmelisi de gerekmektedir.
 

Su içmeyi unutmayın
   Havaların yavaş yavaş soğumasıyla su tüketimi de azalabilmekte ama vücudumuzun yaz kış suya ihtiyacı vardır. Özellikle gripten korunmak için günde 2,5 lt su için ve içerisine limon ve zencefil ekleyin.
 

Sarımsak tüketin
   Sarımsak içeriğinde allicin adlı çok güçlü bir antioksidant bulunmakta ve vücudu serbest radikallerden korumaktadır. Sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirmenin de en ucuz yollarından biridir.
 

Yoğurt veya kefir tüketin
   Birçok araştırma probiyotik gıdaların bağışıklık sistemimiz için yararlı olduğunu belirtmektedir. Yoğurt ve kefir bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok hastalığı önleyici etkiye sahiptir.
 

Yeşil çay tüketin
   Polifenollerden zengin olan çay özellikle yeşil çay güçlü bir antioksidandır. Siyah çayda aynı etkiye sahiptir ama yeşil çay içeriği daha zengindir.
 

Narenciye tüketin
   Vücudumuz tarafından üretilmeyen ve depolanmayan C vitaminini günlük olarak çeşitli besinlerden almalıyız. Özellikle turunçgillerde bol miktarda, taze sebzelerde, maydanozda, kabakta, soğanda ve domateste bulunur.

banner134
 

Yeterli protein alın
   Metabolizmamızın ve kas dokumuzun çalışması, dokuların onarımı, bağışıklık sisteminin güçlenmesi için ihtiyacımız ölçüsünde günlük proteinden zengin besinler tüketmeliyiz.
 

Çinkodan zengin beslenin
   Çinko proteinlerin enerjiye dönüştürülmesi için çok önemlidir, zihinsel fonksiyonlarda, vücudun kendi kendini iyileştirmesi ve yenilemesi gereken durumlarda, bağışıklık sisteminin gelişmesinde, hormonal dengede önemli yere sahiptir. Kuruyemişler, deniz ürünleri, et, karaciğer, süt ve yumurtada bulunur.
 

Şekeri azaltın
   Çalışmalar fazla tüketilen şekerin bağışıklık sistemini baskıladığını gösteriyor. Mümkün olduğu kadar şeker ve şekerli besinleri azaltmalısınız. Bu hem gripten hem de fazla kilodan korunmada etkili olacaktır.
 

Balık tüketin
   Haftada 2 gün balık tüketin. Balık içindeki omega 3 bağışıklık sistemini kuvvetlendiren en önemli yağlardan biridir.
 

Stresten uzak durun
   Bağışıklık sisteminin zayıflamasında stresin etkisi artık bilinen bir gerçek. Grip yanı sıra birçok hastalığında oluşumunu tetikliyor.
   Sağlıklı beslenin, sağlıklı yaşayın…
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75