banner6

Baharın müjdecisi; Lale

banner37

Baharın müjdecisi; Lale
banner150 banner151 banner143


Baharın müjdecisi, rengarenk laleler, Orta Asya'dan Anadolu'ya getirilmiş ve 12. yüzyıldan beri tüm güzelliğiyle, kilimlere, türkülere, şiirlere, ebru, hat, çini gibi sanat kollarına ilham kaynağı olmuştur. Sarı lale, siyah lale ya da kırmızı ve pembe laleler, biçimleriyle olduğu kadar renkleriyle de sanatçıların duygularını yansıtmıştır.
 

Evde lale nasıl yetiştirilir?
 


Tüm soğanlı çiçekler gibi lale de iyi drenaja sahip toprakta ve saksıda daha verimli olur.


Lale soğanı kendisinin 2-3 katı kadar toprakla örtülmelidir. Ayrıca kök gelişimi için de yeterli yere sahip olmalıdır. Bu yüzden saksı derinliği en az 15-18 cm civarında tercih edilmelidir.

Saksının dibindeki drenaj deliklerinin açık olduğundan emin olduktan sonra çakıl ya da lav taşı gibi bir malzemeyle taban oluşturulmalıdır. Sonra saksı, bahçe toprağı ile yarısına kadar doldurulur ve üzerine toprağı nemlendirecek kadar su dökülür.

Fazla su drenaj deliklerinden çıktıktan sonra küflü ya da çürük olmayan iyi kalite lale soğanı kök kısmı alta, sivri ucu üste gelecek şekilde dikilir ve hafifçe toprağa bastırılır.

Eğer birden fazla soğan dikmek istiyorsanız saksınızın genişliğine bağlı olarak aralarında 2-3 cm boşluk bırakacak şekilde soğanlarınızı dikebilirsiniz. Soğanların üzeri toprakla doldurulur ve yine hafifçe sulanır.

Lalenin gelişiminde soğuklama en önemli aşamadır. Dikimden sonra balkonunuzun soğuk ve loş bir yerinde, toprağı sürekli nemli tutularak bahar aylarını beklemesi gerekir. Kök gelişimi bu evrede gerçekleşir. Eğer yeterince soğuk değilse çiçekleri cılız olur, hatta hiç çiçek açmayabilir.

Baharla birlikte daha fazla ışık gören bir yere alınmalıdır. Kısa süre sonra topraktan çıkmaya başlayan muhteşem renklerdeki laleler balkonları süsler.


 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110