Bakir ada: Phu Quoch

banner37

Bakir ada: Phu Quoch
banner90
banner99

Tüm dünya ülkeleri olarak zor zamanlardan geçtiğimiz ve belki de ilk kez tüm dünya insanlarının aynı şey için dualar ettiği bu günlerde bu gibi gezi yazılarının bize hayal kurarak ve ümit ederek pozitif duygular aşılaması dileğiyle bu hafta sizi Phu Quoch Adası’na götürmek istiyorum.

   Phu Quoch Adası, (Puh Kuh) cennete doğru uzanan beyaz kum taneleriyle döşeli sahilleri, tembel tembel kıyıya vuran sakin dalgaları ve palmiye ağaçlarının dingin gölgesine sahip, henüz keşfedilmemiş bir turizm cenneti.,

  Bu adaya yolumuz Vietnam tatilinin sonunda düştü. Vietnam’ın güneyinde, Kamboçya’ya sınır, Tayland Körfezi’nin turkuaz rengi sularıyla sarılmış sanki hiçbir elin dokunmadığı, kadim bir hazine, sanki muhteşem kral tacının kayıp inci tanesi. İçerisinde kaybolabileceğiniz ormanları bir yanda, karabiber tarımı yapılan tarlaları diğer yanda ve enfes doğası ve sıcak kanlı insanları ile mutlaka gezilmesi gereken bir yer.

    Ho Chi Mihn City’den kalkan pervaneli uçağımız, bize bir ressamın başyapıtını izlete izlete adanın havalimanına indirdi. Otelimize gitmek için bindiğimiz otobüsümüz, yarı bozuk yarı şose yol üzerinde giderken otobüsün camına başımı dayayıp; insanda derin bir huşu bırakan menevişli denizi ve el ele tutuştuğu bembeyaz sahil şeridini izledim. Küçük bir kasabanın içinden geçip, palmiyelerin birbirine sarıldığı tek şeritli yoldan, otelimize geldik.

   Otelimiz, küçük bir tatil köyüydü. Hemen arkasında, hayatımda gördüğüm birçok sahilden daha güzel bir sahili vardı. Palmiyelerin denize saygı duyarcasına dalgalara doğru büküldüğü bu sahil denize girmek için muhteşem görünüyordu. Buna rağmen otelde kalmadık. Otelin servisine binip, kasaba merkezine doğru yol aldık.

   Kasabaya doğru yol alırken hava bir anda değişti. Bulutlanan hava ve dalgalanan denizi, kasabanın tam merkezinde oturduğumuz küçük bir parkta izledik. Akşam gün batmaya yakın, kasabanın denize komşu sokağında küçük bir gece marketi kuruldu. Uzak doğunun bir çok ülkesinde gece marketleri kurulmasına rağmen bu adada kurulan gece marketinin bambaşka atmosferi vardı. Market küçük olsa da içerisinde satılan farklı ürünler ile geniş bir yelpazeye sahipti.

banner134

   Öncelikle gündüzün izlemeye doyamadığımız o muhteşem denizden çıkan taze deniz ürünleri. Kabuklu deniz ürünleri, balıklar, dev karidesler, ahtapotlar, kalamarlar ve daha nicesi. Pazar içerisinde bu ürünleri satan bir çok tezgah var. Bu tezgahların hemen önünde yer alan kasaların içerisindeki taze deniz ürünlerinden beğendiğinizi seçiyorsunuz. Hemen orada sizin için temizleyip, mangal üzerinde soslayıp pişiriyorlar. Denizin kıyıya vuran dalgaları eşliğinde sokak yemeği yer gibi, küçük bir masa ve sandalye üzerinde yiyorsunuz. İnanılmaz güzellikte bir tada sahip bu mutfağın tadı halen damaklarımızda diyebilirim. Yemekten sonra pazarı gezmeye devam ettik. Burasının incileri çok meşhur. Özel çiftliklerde yetiştirilen istiridyelerin içerisinden çıkan göz alıcı inciler ile istiridye kabukları neredeyse yok pahasına bu pazarda satılmakta. Ada gezimizin devamında inci fabrikalarına gitmiştik ama buradaki inciler bir başka güzel. Bu adayı ziyaretinizde bir inciden neler yapılabilir hemen hemen hepsini görebiliyorsunuz.

   Hatırı sayılır sayıdaki inci satıcıları arasından sıyrıldıktan sonra, bu adanın bereketli topraklarında yetişen taze kara ve beyaz biber taneleri ile birçok ilginç sayılacak ürünün satıldığı tezgahlara geldik. Her ne kadar onaylamasak ta köpek balığı sırt yüzgeçleri inanılmaz sayıda ve farklı şekillerde paketlenerek satılmakta. Kurutulmuş balıklar ile bazı sürüngen türlerinin de çubuk üzerine gerilerek satıldığına gözümüzle şahit olduk.

  Değişik bir rüya görür gibi sakin ve sessiz kalabalığın arasında, alışveriş yapma telaşı ile dolandık. Gece ilerlerken gittikçe azalan kalabalığın boşalttığı pazardan ayaklarımızı sürüye sürüye çıkarak, otelimizden gelen son servise bindik.

   Gecenin derin karanlığı altına gizlenen ada ertesi gün daha da derinlere gizlediği güzelliklerini gösterecekti.

   Gezmeyle Kalın…

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75