Beslenmeniz size özel olsun

banner37

banner87
Beslenmeniz size özel olsun
banner90
banner99

   Doğru beslenmenin önemini bilmeden yaşamımızı sürdürmek sağlığımızdan çok şey alıp götürebilir. Oysa beslenme anne karnında başlayıp, ömrümüzün sonuna kadar süren yaşamımızın olmazsa olmaz bir parçasıdır. Hatta annenin hamile kalmadan önceki beslenme şekli bile bizim gelişmemize etki eder.
   Bireylerin yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanması aynı zamanda toplumun kalp damar hastalıklarından, diyabet (şeker hastalığı), kanser, obezite, kolesterol hastalıklarından korumasını sağlıyor. Burada ki temel amaç hastalıkların oluşmadan önüne geçmeye çalışmak olmalıdır. Bu yaklaşımın kazanımları çok yüksektir.
   Yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme kişinin sağlıklı bir şekilde büyümesini, gelişmesini, yaşam kalitesini yükseltmesini, hastalıklardan korunmasını sağlar.
   Beslenme planı hazırlanırken; kişinin yaşı, cinsiyeti, aktivite durumu, sağlık durumu alması gereken besin öğeleri miktarını etkilediğinden dolayı beslenme programı bireye göre hazırlanmalı ve uygulanmalıdır.

 

Beslenme programını etkileyen faktörler
   1. Bireyin yaşı beslenme programı oluşturulurken çok önemlidir. Çünkü gençlik yıllarında kişinin metabolizma hızı yüksek olduğu gibi genç insanın aktivite düzeyi de yüksek olur. Yaş ilerledikçe metabolizma hızında yavaşlamalar başlar. Ayrıca aktivite miktarı da azalır.
   2. Bireyin beslenme programı aktivite durumu göz önünde bulundurularak hazırlanır. Hareketli bir yapısının olup olmadığı, aktif bir iş yaşamının olup olmadığı, düzenli spor yapıp yapmadığı, yaptığı sporun türü ve haftalık saati beslenme programının hazırlanmasında doğrudan etkilidir.
   3. Bireyin beslenmesi kişinin içinde bulunduğu sağlık durumuna göre hazırlanır. Bireyin daha önce geçirdiği hastalıklar ve varsa şu andaki hastalığı ve genetik olarak oluşması muhtemel hastalıklar değerlendirilmelidir.
   4. Bireyin fizyolojik özellikleri; boy, fazla kilo miktarı, şişmanlık öyküsü, daha önce uygulamış olduğu diyetler göz önüne alınarak beslenme planı hazırlanır.
   5. Beslenme bireyin o anda içerisinde bulunduğu özel durumu örneğin; bebek, çocuk, yaşlı, hamile, emzikli ve özel çalışma şartları düşünülerek hazırlanmalıdır.
   6. Kişinin alerjisi olduğu yiyecekler, sevmediği yiyecekler, tüketmediği yiyecekler (vejetaryen) dikkate alınarak beslenme programı hazırlanır.
   Her bireyin ideal kilosu ve olması gereken kilo aralığı hesaplanarak, fazla kilo miktarı tespit edilir. Bu fazla kiloyu ne kadar sürede vereceği kişinin özel şartları göz önüne alınarak belirlenir.
   Bireyin bu kadar farklı özellikleri ve özel durumları göz önünde bulundurularak hazırlanan beslenme programının bir başka kişi tarafından uygulanması, kişiyi istediği sonuca ulaştırmaz. Anahtarların birçoğu bir birine o kadar çok benzer ki farkı nerede diye düşünmeden edemeyiz. Oysa bir kapıyı sadece bir anahtar açar. Her kapıyı her anahtarın açmadığı gibi, her beslenme programı her vücut için başarılı olmaz.
   Beslenme, kişinin özel durumları göz önüne alınarak bir diyetisyen tarafından kişiyle birebir beslenme bilimine uygun olarak hazırlanmalıdır. Bireyin uygulamaları haftalık periyotlarda uzman tarafından kontrol edilmelidir. Uygulamalardaki hatalar tespit edilir ve gerekli düzetmeler yapılır. Bireyin uygulamadaki başarısı ve vücudunun verdiği cevaba göre beslenme programı yeniden düzenlenir.
   Sağlıklı beslenin, sağlıklı yaşayın…

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108