banner6

Bilgili ol, farkında ol ve sağlığını koru!...

banner37

Bilgili ol, farkında ol ve sağlığını koru!...
banner150 banner151 banner143

Uzm. Mine Çağlar
 

Çocukları kanserden korumak için yapılması gerekenler nelerdir?


 Çocuklarımızın genel sağlığını korumak ve kanser hastalığı gibi önemli bir hastalıktan korumak için öncelikle sağlıklı beslenmelerine dikkatli olmamız gerekmektedir. Özellikle doğal besinlerle beslenmelerini sağlamak, dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kazandırmak, teknolojik imkanlardan faydalanırken bilinçli davranmaları konusunda eğitmek, güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korumak ve korunmaları konusunda bilinçlendirmek, aile bireyleri olarak yanlarında sigara gibi tütün mamüllerinin içilmesine izin vermemek ve yanlarında sigara içmemek, günlük yaşamlarında fiziksel aktiviteleri konusunda spor yapma alışkanlığını kazandırmak ve onlar için koşup oynayıp, deşarj olabilecekleri ortamlar yaratmak, çocuklarımızın sağlığını yakından takip ederek şikayetleri veya gözlemlediğimiz dikkati çekecek değişiklikler konusunda doktora gitmeyi geciktirmemek ve ihmal etmemek, şikayetlerini dikkate almak önem arz etmektedir. 

 

Stres kansere yol açar mı?

Kanser hastalığı tek bir nedenin oluşturduğu bir hastalık değildir. Yani, stres tek başına kanser hastalığı yapmaz. Birçok faktörün birlikte etkisi ile vücudun uzun süreli bu faktörlere maruz kalması ve stres gibi önemli bir faktörün bunlara ilaveten uzun süreli etkisi neticesinde vücut direncinin, vücut savunma mekanizmalarının zayıflatılması neticesinde hastalık ortaya çıkabilir. Burada önemli bir nokta vardır ki, bu herkes tarafından bilinen bir gerçektir; uzun süreli stres, üzüntü, kaygılı, endişeli, olumsuz hayat bakışı anlayışı, umutsuzluk gibi olumsuz ruhsal durum sadece kanser hastalığı değil birçok önemli hastalığın oluşumunda ve ortaya çıkmasında en önemli zemin hazırlayan neden olarak kabul edilmektedir.

 

Her kanser türü genetik midir?...

Genellikle, her kanser türü için “genetik”tir diyemeyiz. Çünkü kanser hastalığı bir çok faktörün (genetik ve çevresel risk faktörleri) birlikte rol oynadığı bir hastalıktır. Bu noktada önemli bir noktayı da belirtmek istiyorum ki, kanserleşen hücrelerdeki temel bozukluğun genetik yapımızdaki değişiklikler ile başladığı düşünülmektedir. Genetik yapımızı etkileyen bu tür değişiklikler doğuştan olabileceği gibi (genetik geçiş), sonradan meydana gelen etkilerle (çevresel etkenler) de oluşabilmektedir.

 

Göğüslerdeki aşırı sarkıklık meme kanserinin belirtilerinden midir?

Meme yapısında bir anda gelişen ve normalin dışında gözlenen değişiklikler meme kanseri açısından araştırılması gereken bir durumdur. Değişiklikler her zaman için meme kanseri ile ilgili olmayacağı gibi meme ile ilgili farklı bir sağlık problemini de gösterebilir. Bu şekildeki değişikliklerle ilgili durumu netleştirebilmek için doktora başvurulması gerekmektedir. Bu değişiklikler, meme yapısında meydana gelen şekil, boyut, renk değişikliği, meme yapısında dikkati çekecek sarkıklık, göğüs uçlarında simetrik yapının bozulması, asimetrik yapının meydana gelmesi, ele gelen kitle, göğüs ucundan kanlı veya renkli akıntı gelmesi, göğüs ucunun içe çekilmesi, göğüs cildinde meydana gelen selülitik (portakal kabuğu) görüntüsünün oluşmasıdır. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta göğüs yapısında meydana gelecek ani değişiklikler dikkat edilecek nokta olmalıdır. Fakat burada bir kez daha belirtmek istiyorum ki, yukarıdaki belirtiler her zaman için meme kanserinin önemli belirtileri olabileceği gibi, meme ile ilgili farklı bir sağlık probleminin de belirtisi olabilmektedir... Bu nedenle bu tür dikkatinizi çeken önemli değişiklikler durumunda doktorunuza başvurmakta geç kalmayınız!...

 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110