Bir kervan peşinde

banner37

Bir kervan peşinde
banner90
banner99

Güneş, bu vahşi çöl coğrafyasında ortadan kaybolurken, sıcaklık ayaklarımızın altından yavaşça çekildi. Biraz sonra serap gibi titreyen ufuk çizgisi, yerini bir ressamın düzgünce attığı fırça darbeleri gibi pastellenen tepelere bıraktı.


   Sahra’nın kıyısında bizi olanca sakinliği ile bekleyen deve çobanı ile sıra sıra oturan develerin yanına geldik. Kalabalık sayılan grubumuzda her birimize birer deve düşecek şekilde ayarlanmıştı. Garip bir duygu hissettik çünkü biraz sonra o devenin sırtında çölün derinliklerine doğru yol alacaktık.

Hani masalların girişindeki “develer” tellal değil kervan olmuştu.

banner134
Akşamın sessizliğinde bindiğimiz develerin sırtında kum tepelerinin uçurumlaşan kıyısında yol aldık. Bir çöl bedevisinin gözlerinden çölü gördük. Sakin ve dinginlikte çıkan tek ses, develerin ayaklarının altında ezilen kum tanelerinin var ile yok arası savrulma sesiydi.


   Çöl tepeleri arasında yüksele alçala devenin üzerinde ileri geri yaklaşık iki saat yol aldık. Geldiğimiz yer kum tepeleri arasında bir düzlük ve o düzlüğün ortasında kurulan devasa bir çadırdı. Deveden indiğimizde tüm her şeyden ve herkesten uzaktaydık.

Karşımızda erişilmez bir bariyer var gibiydi ve çöl tüm sesi içine hapsetmiş gibi tamamen sessizdi. Girdiğimiz çadırın kenarları oda oda bölünmesine rağmen tam ortası bir meydan gibi durmaktaydı. Üzeri açık bu alanın zemini boy boy halı ile örtülüydü. Gece kalacağımız bu alana yerleşirken gün tamamen kararmaya başladı. Bizim gibi bu bölgeyi keşfe gelen kaşifler ile alanın merkezine oturup, ev sahiplerimizin çaldığı çöl ezgilerini dinledik.


   Karanlığın sindiği bu coğrafyada muhteşem yıldızlar haricinde hiç birşey görünmüyordu.

Gecenin tümünde tatlı bir sohbet ve çöl müziği eşliğinde yıldızları izledik. O meydanın tam ortasında diğer ziyaretçilerle birlikte uyuya kaldık… Gözlerimiz yorgunluk ile kapanırken uzaklarda kum tepeleri yeniden yapılıyordu..
   Gezmeyle kalın
  

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2020, 10:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
ÖMER Nizam
ÖMER Nizam - 4 hafta Önce

Yaşanası dünya demekki olmaz diye bir şey yokmuş efkar ettikden sonra insanın bütün hayalleri gerçekleşiyor gezilerinizi merak ve zevkle okurken hayalen de olsa birlikte gezmiş olurum gerçekten gezmek öğrenmek çok güzel insanın hayatına renk veriyor sizleri tebrik ederim kalbinizin güzel olduğu kadar gezileriniz de güzel

banner140
SIRADAKİ HABER

banner75