Bir zamanlar mutfakların vazgeçilmezleriydi

banner37

banner87
Bir zamanlar mutfakların vazgeçilmezleriydi
banner90
banner99

ERGÜL ERNUR

Bakır tencereler, tabaklar, bardaklar eskiden çokça kullanılan mutfak ürünlerindendi. Yumuşak bir maden olan bakır, eski dönemlerden kalan güzel bir mirastır.

Bilimsel kaynaklara göre, bakır eşyanın antika sayılabilmesi için yaklaşık kullanımından 100 yılı geçmeli ve üzerinde el işçiliği olması gerekiyor.

Yunan mitolojisine göre, Bakır'ın tarihinin 7000 yıl önce Kıbrıs'ta bulunduğu söyleniyor. Romalılar “aes cyprium” olarak adlandırmış olsa da, zaman içinde Latince “Cuprum” olarak adlandırılmıştır.

Bakırın doğada tamamen orijinal sarı-turuncu renkte bulunabileceği belirtiliyor.

Eskiden her genç kızın çeyizinde bakır tencere, çaydanlık ve tavalar bulunurmuş.

Bakır tencere, sini, maşrapa gibi eşyalara rağbet oldukça fazlaydı. Ama günümüzde bakım ve temizliği daha kolay olan çelik eşyalar daha çok tercih ediliyor.

Çelik mutfak ürünleri henüz çok yaygınlaşmadığı dönemlerde herkes bakır mutfak eşyalarını kullanırdı. Hatta büyüklerimizden bakır kapta pişen aşlar daha lezzetli olduğu görüşünü de eminim ki hepimiz duymuşuzdur.

Bu sayfadan daha önce kömürde, bakır cezvede pişirilen kahvenin lezzeti ve tarihiyle ilgili kısa bir bilgi paylaşmıştım.

Bakır mutfak ürünleri artık eskisi gibi mutfaklarımızda çok yer almıyor. Bakır ürünler de birçok eşyamız gibi nostalji olarak hayatımızdaki yerini aldı. Turistlerin daha çok hediye seçenekleri arasında yer alan bakır ürünlerle birlikte kalaycılık mesleği de yok olmaya yüz tuttu. Parlak zamanlarını bakırın mutfak eşyası olarak kullanılmasına borçlu olan kalaycılık, bakırın mutfaklarımızdan çekilmesiyle de sona yaklaştı.


Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2020, 12:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108