banner6

Bu besinlerle yağ yakımınızı hızlandırın

banner37

Bu besinlerle yağ yakımınızı hızlandırın
banner150 banner151 banner143

Funda BİLGİNERBazı yiyecekler metabolizmayı hızlandırırken yağ yakımını da tetiklemektedir. Kilo vermek bazı kişiler için gerçekten zor olabilmekte bu nedenle diyetlerine uygun miktarlarda belirli yiyecekleri ekleyerek bunu hızlandırmak gerekebilir.

Yağsız et protein sindirimi daha geç tamamlandığından zayıflama diyetlerinde yağsız et tüketimi kalori yakımını %5 daha fazla artıracaktır. Ayrıca proteinler yağ ve karbonhidratlara göre daha fazla tokluk hissini artırmakta. Derisi alınmış tavuk, hindi, balık, dana eti kızartılmadan haşlama veya ızgara tercih edilebilir.

 

Yumurta

Anne sütünden sonra en değerli protein kaynağı olan yumurta, kas yapımını desteklerken aynı zamanda yağ yakımını da sağlar, obezite ile savaşır. Yumurtanın yanına maydanoz ve ceviz ekleyerek hem faydalı yağ asidi alımınızı artırır hem de demirin emilimine katkıda bulunmuş olursunuz.

 

Süt ve süt ürünleri

Kalsiyum olmadan metabolizmanız sadece sınırlı bir şekilde çalışmasını sürdürebiliyor. Özellikle bel çevresindeki yağlanmanın en büyük düşmanlarından biri olan yoğurt, kalsiyum içeriğiyle vücuttaki fazla yağlarla savaşır. Ayrıca süt, yoğurt gibi proteini yüksek, aynı zamanda dengeli karbonhidrat içeren besinler, uzun süre tok kalmanızı sağlar. İçinde bulunan CLA (Conjugated Linoleıc Acid) yağ yakımına yardımcı oluyor.
 

Tam buğday unu ve yulaf

Yüksek oranda lif içermesi ve düşük glisemik indekse sahip olması nedeniyle beyaz unlu mamuller yerine tam buğday unuyla yapılmış ürünleri tüketmek sizi daha fazla tok hissettirecektir. Böylelikle kan şekerinizi daha regüle olacak ve kendinizi daha tok hissedeceksiniz

 

Hindistan cevizi

Hindistan cevizi orta dereceli yağ asidi bakımından zengindir. Orta zincirli yağ asitleri metabolizma hızınızı arttırıcı etki gösterir. Hem sağlıklı hem lezzetli hem de yağ yakımına yardımcı doğal bir meyve olarak tüketebilirsiniz.

 

Narenciye ve ahududu, böğürtlen

Bu meyveler özellikle C vitamininden ve flavonlardan zengindirler. Flavonlar ise metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırmaktadır. Özellikle spor öncesi tüketilen C vitamininden zengin meyveler yağ yakımını %30 artırmaktadır.

 

Yeşil çay

En fazla yeşil çayda bulunan kateşin adlı antioksidan maddenin kilo kaybını hızlandırdığı ve özellikle karın bölgesindeki yağlanmayı azalttığı, metabolizmayı hızlandırdığı araştırmalarca desteklenmekte. Günde 2-3 fincan yeşil çayı mümkünse limonlu içmeye çalışın.
 

Kurubaklagiller

Kuru fasulye, nohut, yeşil mercimek, bakla, barbunya bitkisel protein içeren ve demirden zengin besinlerdir. Protein olarak etle kıyaslandığında yağ miktarı daha az ve kan şekerini yükseltme etkisi daha düşüktür.

 

Yağlı balıklar, fındık, badem, keten tohumu

Yağlı balıklar ve yağlı tohumlar yağ yakımını hızlandıran esansiyel yağ asitlerinden zengindir. Her gün tüketilen 8-10 adet fındık veya badem, 2-3 tane ceviz, 1tatlı kaşığı kadar salata, çorba, yemek veya yoğurdunuza katabileceğiniz keten tohumu ve haftada en az 2 kez tüketilen balık sağlıklı bir zayıflama programı ile beraber kilo kaybını hızlandırmaktadır. Balığın özellikle kadınlarda leptin seviyesini dengelediği de bilinmektedir. Leptin, iştahı baskılayan, insulin salınımını etkileyen bir hormondur.

 

Tarçın

Günde tüketilen yarım çay kaşığı kadar tarçının en başta şekeri dengelediği artık bilinmekte, bunun yanı sıra tarçın tükettiğiniz yiyeceklerin yağa dönüşümünü de azaltmaktadır. Tarçını tek başına tüketmek biraz zor olabilir, günlük tüketmeniz gereken süt veya yoğurt içerisine katarak daha rahat tüketebilirsiniz.

 

Acı biber

Acı biber içerisinde bulunan kapsaisin adlı madde metabolizmayı %23 hızlandırmaktadır. Günlük aynı kaloriyi alıp ama yemeklerine acı biber ilave edenlerin etmeyenlere göre daha hızlı kilo verdiği yapılan araştırmalarca da desteklenmekte.

 

Köri ve hardal

Hardal ve köri yağın depolanmasını azaltıp, kan şekerini dengelemektedir. Salata veya sandviçlerinize yağ yerine ilave edebilirsiniz.

 

Zencefil ve sarımsak

Zencefil ve sarımsak vücutta vazodilatör olarak etki gösterir yani damarları genişletip vücut ısısını artırmaktadır. Böylelikle metabolizmayı da %20 civarında hızlandırabilmektedir.


 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110