banner6

Çocuklarda sağlıklı beslenme

banner37

Çocuklarda sağlıklı beslenme
banner150 banner151 banner143

Funda BİLGİNER
 


Bütün aileler çocuklarının yeterli ve dengeli beslenmesini ister. Hastalıklara ve fazla kiloya karşı çocukları korumanın en iyi yolu güzel besin seçimleridir. Yeterli ve dengeli beslenmeyen çocuklarda özellikle ileriki dönemlerde sağlık problemleri görülme riski artmaktadır. Yağlı, şekerli ve tuzlu besinleri tüketerek büyüyen çocukların yetişkinlik döneminde yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon riski artmaktadır. Gelişme çağında yeterli kalsiyumu almayan çocuklarda osteoporoz (kemik erimesi) riski artmaktadır. Kilolu ve fiziksel olarak aktif olmayan çocuklarda şeker hastalığı, karaciğerde yağlanma, safra taşları, erken ergenlik ve polikistik over sendromu daha sık görülmektedir.

Çocuklarınızın daha dengeli beslenmesi için doğru besin seçimleri önemlidir.

Büyüme ve gelişme döneminde çocuklar için önemli besin öğeleri:

 

Posa ( Lif)

Posalı besinler çocukların sindirim sistemini düzenler, kalp sağlıklarını arttırır. Posa kan şekeri düzeyini de olumlu etkilediğinden iştahı dengeler ve sağlıklı kiloların sürdürülmesini sağlar.
Posalı besinler:
Sebzeler
Meyveler (kabukluların posa içeriği daha yüksektir)
Kuruyemişler
Tam buğday unundan ekmekler

 

Protein

Proteinler hücrelerin yapı taşıdır. Sağlıklı bir gelişim için çocukların her öğününde protein içeren bir besin bulunmalıdır.
Protein kaynakları :
Yumurta
Peynir
Balık
Yağsız kırmızı et
Süt ve süt ürünleri
Kurubaklagiller
Kuruyemişler (badem, fındık)

A vitamini: Çocukların göz sağlığının korunması ve bağışıklık sistemlerinin ( hastalıklara karşı direnç sistemi) güçlü olması için A vitamini yeterli miktarda alınmalıdır. Çocuklarınızın beslenme çantalarına veya tabaklarına havuç, taze veya kuru kayısı, yumurta ve yeşil yapraklı sebzeleri koymayı ihmal etmeyin. Gelişme çağındaki çocukların her gün 1 adet yumurta yemeleri gerekir. Yeşil yapraklı sebzeleri hazırladığınız sandviçlerin arasına koyabilirsiniz. Sütün de A vitamini içeriği oldukça yüksektir, beslenme çantalarına süt koyabilirsiniz.

B grubu vitaminleri: Vücutta enerji oluşumu ve kullanılması için en önemli vitamin grubudur. Yetersizliklerinde çocuklarda büyümenin durması, yorgunluk, halsizlik, kansızlık, unutkanlık gibi durumlar görülebilir. B gurubu vitaminleri neredeyse bütün besin gruplarında bulunur. Tam tahıllılar, balık, tavuk, et, yeşil yapraklılar, kurubaklagiller ve süt B grubu vitaminlerinin iyi miktarda bulunduğu besinlerdir.

C vitamini: Soğuk algınlıklarına karşı vücudu koruyan C vitaminini düzenli tüketmek, yaralarında çabuk iyileşmesini sağlar. En iyi kaynakları kuşburnu, maydanoz, yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller, çilek ve patatestir.

Kalsiyum: Kalsiyum güçlü kemikler ve sağlam dişler için önemlidir. Süt ve süt ürünlerinin günde en az 2 defa tüketimi çocukların yeterli kalsiyumu almasını sağlar.

Magnezyum: Hücre yapımı için önemli minerallerden biridir ve enerji üretiminde rolü vardır. Magnezyumdan zengin bir beslenme çocuğunuzun kalp sağlığı için önemlidir. Süt, peynir, et, yeşil yapraklı sebzeler ve kurubaklagiller magnezyumu iyi miktarda içerir.

*Sağlıklı beslenme kahvaltı ile başlar. Yapılan çalışmalarda kahvaltı etmeyen çocukların daha kilolu olduğu ve konsantrasyonlarının daha düşük olduğunu görülmektedir.

*Boş kalori içeren gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır. (kola vb..) Gazlı içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları,ayran,süt, limonata tercih edilmelidir.

*Her ana öğünde sebze bulunmasına özen gösterilmelidir.

*İşlenmiş ürün tüketimi en aza indirilmelidir.

*Çocuklar için örnek ara öğünler: meyveler, 8-10 adet fındık / badem, 1 porsiyon sütlü tatlı, ev yapımı kurabiyeler,minik sandviçler, kuru meyveler, ayran,meyveli yoğurt tercih edilebilir.

Yarının sağlıklı yetişkinlerini yetiştirebilmek için bugünün çocuklarını sağlıklı beslenmekten başka şansımız yoktur. Bu noktada ise hepimize sorumluluk düşmektedir.

Başarılı ve sağlıklı bir eğitim yılı olmasını dilerim…

 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110