Çöle doğru

banner37

Çöle doğru
banner90
banner8

   Fez’in doruklarından dolanarak yedi saat sürecek yolculuğa başladık. Bu muhteşem rota üzerinde, İfran, Midelt, Errachidia, Arhourhi, Rissani, Merzouga kasabaları içerisinden geçerek, doğanın anbean değişimine tanık olduk.

   İlk rotamız İfran oldu. İfran Berberi dilinde “mağara” anlamında gelmekte. Orta Atlas dağları üzerinde kurulu bir kasaba olup Avrupa Alpleri’ni andıran ikliminden dolayı özellikle kış aylarında kayak turizmine ev sahipliği yapmakta. Burada bulunan binalar Avrupa Alp Dağları binaları tarzında inşaa edilmiş. Özellikle Fransız sömürge yıllarında, Fas’ın sıcak ikliminden kaçan Avrupalılar burasını yaz tatili için kullandılar. Kasabaya uzaktan bakıldığında tipik bir Avrupa kasabası gibi görünmekte. Yazlık evler, kıvrımlı ve bol ağaçlı sokaklar ile bahçeleri görülmeye değer yerlerden. Ayrıca çöle doğru uzanan rotamızda serin bir duraklama rotası oldu. 

banner134
   Kasabanın hemen dışındaki ormanlık arazi, arkadan el sallarken ağaçlar giderek azalmaya, arazi çorak ve tek tük ağaçların altına sarı-kahverengi topraklar serilmeye başladı. Yılan gibi kıvrılan yol üzerinde uyuklayan,  ıssız ve tek tük köyleri geçmeye başladık.

   Çöl yolunda derin vadilerin arasından akan sakin nehirler ve etrafında yükselen ağaçlar, sararmış coğrafyada küçük hareketler yarattı. Bu derin vadilere ve tepelere yayılan toprak damlı küçük köyler bu sert coğrafyada hayatın zorluğunu göstermekte. Tüm bu zorluklara rağmen etrafımıza serilen engebeli arazide gezmenin verdiği o muhteşem his bir başka güzeldi.

   Gezmeyle kalın.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2020, 08:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75