banner6

Cumhuriyetin ilk kadın ressamı; “Hale Asaf”

banner37

Cumhuriyetin ilk kadın ressamı; “Hale Asaf”
banner150 banner151 banner143

İlk Türk kadın ressamlardandır. Ressam Mihri Müşfik Hanım'ın yeğenidir. Günümüze ulaşabilmiş portre çalışmaları ve manzara resimleri ile tanınır.

Hale Asaf 1905’te İstanbul’da doğdu. İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde Ömer Adil Bey’den ve Feyhaman Duran‘dan resim dersleri aldı. Akademi’yi bitirince Paris’e gidip (1927), Matisse, Raoul Dufy gibi ressamların çalışmalarından yararlandı. Türkiye’ye dönerek Bursa’da resim öğretmenliği yaptı ve 1929’da Ankara Etnografya Müzesi’nde ilk sergisini düzenledi.

Güzel Sanatlar Birliği’nin sergilerine katıldıktan sonra, Müstakil Ressamlar Grubu’nun sanat anlayışını benimseyerek, Türkiye’de empresyonizm sonrası yeni akımların temsilcileri arasında yer aldı.

1930’da Paris’e yerleşti, zor koşullar altında, geçim sıkıntılarıyla boğuşarak (zaman zaman sergilerin yönetim işlerini üstleniyor ya da sanat dergilerine yazılar yazıyordu) resim yapmayı sürdürdü. Ünlü Sonbahar Sergileri’ne de katıldı. Ancak genç yaşta öldü.

Kısa süren yaşamının önemli bölümü Paris’te geçmiş olmakla birlikte, sanatçının o dönemi ile ilgili çalışmaları tam anlamıyla bilinmemektedir. Bu yüzden sanatçı kimliğini yansıtan resimleri, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nde (daha çok Akademi’deki öğrencilik yıllarına ve öğretmenlik yaptığı Bursa döneminin eserleridir) bulunanlarla sınırlıdır.

Özellikle Bursa evlerini konu alan manzara resimlerinde usta bir ressam olduğunu ortaya koymuştur. Portre resimleri de sağlam kuruluşları, kalıcı sanat beğenileriyle dikkati çeker.


 

**

Işık Kitabevi, 4-11 Mayıs arasında en çok okunan ve ilgi gören kitapları açıkladı

Birincilik, “Denizler Ötesinde Tarajar” kitabının oldu

 


Işık Kitabevi, 4-11 Mayıs tarihleri arasında en çok ilgi gören ve okunan Kıbrıs ve dünya kitaplarındaki ilk beşi açıkladı.


Haftanın en fazla ilgi gören ve okunan Kıbrıs Kitapları (ilk 5) başlığıyla yayımlanan listede birincilik, Havva Tekin’nin kaleme aldığı “Denizler Ötesinde Tarajar” kitabının oldu.Macera dolu bir yolculuğu konu alan kitap 208 sayfa.


Kitabın tanıtım bülteni ise şöyle; “Deniz, büyükbabasına gelen gizemli mektupta sözü edilen Tarajar’ın kim olduğunu çok merak ediyordu.  Kimdi Tarajar ve büyükbabasının onunla ne ilgisi vardı?  Bu gizemli mektup kimden geliyordu?  Bütün bunları öğrenmek ve gerçeğin izini sürmek için, büyükbabasının peşine takılıp okyanusa açıldı.  Bu heyecanlı yolculukta neler yaşayacağını, nelerle karşılaşacağını asla tahmin edemezdi.  Oysa hayal bile edemeyeceği maceralar, dostluklar ve inanılmaz bir sır onu bekliyordu. Hiçbir şey artık eskisi gibi olmayacaktı... Bu yolculukta öğrendikleri Deniz’in hayatını tamamen değiştirecekti...”


Kıbrıs kitaplarında en çok ilgi gören ve okunan listesinde yer alan diğer kitaplar ise sırayla şöyle; Denizler Ötesinde Tarajar / Havva Tekin / Timaş Yayınları; Yeşil Adanın Çocukları / Havva Tekin / Timaş Çocuk;

Güçük Prens - Kıbrıs Türkçesi / Antoine de Saint-Exupery / Eser Sahibinin Kendi Yayını; Vefa Borcum Köklerim ve Ben - Erenköye Dair Herşey / Nevzat Sürmelioğlu / Eser Sahibinin Kendi Yayını; Ada Karanlığı/ Turgül Tomgüsehan / Galeri Kültür Yayınları.             

               
Dünya kitapları


Işık Kitabevi’nin en çok ilgi gören ve okunan dünya kitaplarındaki liste sırası şöyle: Aşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri / Irvin D. Yalom / Remzi Kitabevi; İblis Keser 4. Cilt / Koyoharu Gotouge / Gerekli Şeyler;

Bizimle Başladı Bizimle Bitti / Colleen Hoover / Epsilon Yayıncılık; Seninle Başlamadı / Mark Wolynn / Sola Unitas; Şeker Portakalı / JoseMauro de Vasconcelos / Can Yayınları.


Dünya kitapları listesinde birinci sırada yer alan Irvin D. Yalom’un kitabı “Aşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri” 303 sayfa.


Kitabın arka kapağında ise şu ifadeler yer alıyor: “Bu kitapta, psikoterapist Irvin D. Yalom'un, yalnızlık, ölüm korkusu, yaşama amacını yitirme gibi, aslında hiçbirimizin tamamen kaçamayacağı temel insanlık kaygılarından rahatsız olan hastalarıyla yaptığı çalışmalardan seçtiği, on ilginç öykü bulacaksınız.

Dr. Yalom bu öyküleri aktarırken, bir insan olarak psikiyatrın terapi sürecinde karşılaştığı güçlükleri de, duygusal ve sürükleyici bir dille anlatıyor”.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110