Düşlerin yarattığı topraklar: Halong Körfezi

banner37

Düşlerin yarattığı topraklar: Halong Körfezi
banner90
banner8

   Dünyada bilinen yedi sanat dalı varsa, bu toprakların yaratım süreci sekizinci sanat türü olmalı. Okyanusun ortasından, suyu delerek çıkan her bir karstik adacık, o adacıkların üzerindeki her bir ağaç, her bir canlı en ince ayrıntısına kadar özellikle seçilmiş. Önümüzde uzanan adalar, düş ülkesinin sınırları gibiydi. Sessiz okyanusun muhteşem sakinleri…

   Halong Körfezi ya da bilinen ismiyle “Halong Bay”, kelime anlamıyla “Alçalan Ejderha” anlamına gelmektedir ve 1994 yılından beri UNESCO dünya mirası listesinde yer almakta. 20 milyon yıllık jeolojik hareketler sonucunda karstik kayaların okyanusun altından çıkarak şekillendirdiği bu adacıklar denizi, dünyada çok az yerde görülen bir oluşum. Sadece bu da değil, 2 bin adacığın bulunduğu bu eşsiz alanda 14 çiçek ve 60 endemik canlı türü ile kendi başına bir dünya.

   Vietnam turizminin can damarı olan bu noktada, tekne ile günü birlik veya son derece konforlu kamaralarda kalabileceğiniz gemi turları almanız mümkün. Biz bu ikinciyi tercih ettik. Özgür adacıklara açılabilmemiz için oldukça kalabalık bir deniz trafiğinden geçmemiz gerekti. Gerçek dünyanın yoğun ve gürültülü kalabalığı içinde bizi ana gemiye taşıyacak tekne ile kalabalık sayılacak bir turist grubuyla yol aldıktan bir süre sonra, ana gemimize geçtik. Ana gemi bizi Peter Pan’ın Neverland Adası’na götürdü. Şaka değil çünkü yanından geçtiğimiz her ada ancak bir çocuk masalında olabilecek gibi olağanüstüydü.

   Yavaş ve sakin akan okyanusun üzerinde adaları ürkütmeyecek kadar sessiz yol almaya devam ederek burayı ziyaret eden hemen herkesin ziyaret ettiği meşhur Thien Cung Mağarası’na geldik. Cennet mağarası olarak bilinen bu yer, Halong Körfezi’nin en büyük ve en etkileyici doğal güzelliğe sahip çekim noktası. İçerisi doğanın muhteşem eli tarafından milyonlarca yılda yapılan sarkıt ve dikitlere ev sahipliği yapıyor. Katman katman birbiri üzerine biriken oluşumlar, rengarenk ışıklandırmalar sayesinde daha çok bir imparatorluğun sütunlarla süslü saray girişine benziyor.

   Muhteşemliği izlemenin verdiği derin hisle mağarayı dolaşıp, Halong Körfezi’ni biraz yüksekten gören bir yere çıktık. Altımızda ahşap klasik görünümlü Vietnam gemileri ve deniz çizgisine kadar uzanır gibi görünen adalar silsilesinin izlenmeye değer kompozisyonunu gördük.

banner134
   Gemimiz öğle yemeği için durduğunda, dünyanın en pahalı restoranında bile bulunamayacak bir manzaraya karşı duruyorduk. Vietnam mutfağının yabancı bir o kadar da enfes yemeklerini yedikten sonra, para birimi 200.000 Vietnam Dong’nun bir yüzeyinde resmi olan meşhur adacığın etrafında dolanarak, günü neredeyse tamamladık. Akşam üstüne doğru karanlık sularda etrafımızda adaları izleyerek yüzmek bulunmaz bir histi. Gece ışıkları yanan gemilerin arkasından bizleri izleyen karanlık siluetler ile akşam yemeğini yiyerek, gecemizi adaların sessiz ninnileri arasında tamamladık.

  Ertesi gün Halong Bay’de geçirdiğimiz son gündü. Yeşil denizin üzerinde süzülen gemimiz, yanımızdan geçen küçük balıkçı teknelerinin üzerinden el sallar gibi savrulan bayraklarını selamlayarak, gri gökyüzü altından yol aldı. Yanına yaklaştığımız sarp adacıkların üzerindeki dik yamaçlara olanca gücüyle tutunan ağaçlar ve nasıl yapıldığını tahmin edemediğimiz küçük evciklerin etrafında dolaştık. Öğlene doğru demirlediğimiz bir yerde, gemiden inerek küçük bir tekne ile dar ve karanlık mağaraların gökyüzüne açıldığı noktaları dolaştık.

   Bir mağaradan geçerek, saklı ve gizli kalmış gibi görünen bir koya çıktık. Gözlerimiz artık etrafta görebileceği her türlü olağanüstü görüntüye alışmış durumdaydı. Avucumuzu mavi-yeşil denizin suyuna dokundurarak, küçük teknede yol almaya devam ettik. Birkaç adacığın yanından geçerken, bir ressamın şaheserine yakından bakabilme lutfuyla onurlandık.

   Gemiye geri dönüp, yine gerçek dünyaya dönerken, uykudan yeni uyanmanın garip sarhoşluğu içerisindeydik. Hemen ardımızda uzanan adalar bize el sallarken bu eşsiz geziyi ölmeden önce yapılması gerekenler listesine eklemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Gezmeyle kalın...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75