Erken teşhis hayat kurtarıcıdır

banner37

Erken teşhis hayat kurtarıcıdır
banner90
banner99

   Erkek ve kadınlar arasında sıklıkla görülen kanser türleri arasında yer alan bağırsak (kolorektal) kanserleri, erken tanısı, korunulabilmesi ve hastalık erken tanındığı takdirde tedavi edilebilirlik ve sağlıklı yaşam şansı yüksek olan bir kanser türüdür.

   Bağırsak yapısını oluşturan hücrelerden köken alan bağırsak kanserinin belirtileri diğer organ kanserlerine göre farklılıklar göstermekte olup kendine özgü bazı belirtileri içermektedir. Bağırsak (kolorektal) kanserlerinde belirtiler tümörün bağırsakta yerleştiği yere göre değişiklikler göstermektedir. Kitle yapan diğer kanser türlerinde olduğu gibi bağırsak (kolorektal) kanserlerinin en sıklıkla görülen belirtisi dışkılama alışkanlıklarındaki değişikliklerdir.

   Bağırsak alışkanlıkları içerisindeki değişikliklerde sıklıkla nedensiz ve uzun süreli kabızlık, ishal veya kabızlık-ishal atakları tarzındaki değişiklikler, kanama veya kanamalı dışkılama şeklindedir. Kanamalara bağlı olarak gelişen anemi (kansızlık) bulgusu da bağırsak kanserlerinin bir diğer belirtisidir. Özellikle sabah ishallerinin olması, sümüksü şekilde rektal akıntı olması, dışkı ve kan ile birlikte görülmesi de dikkat edilmesi gereken belirtiler içerisinde yer almaktadır. Dışkılama duygusu ile tuvalete giden hastanın bütün çabalarına rağmen dışkılayamaması da bir diğer önemli belirtidir. Bunun dışında dışkılamanın olmasına rağmen kişinin tam boşalamama duygusu ve sık sık tuvalete gitme ihtiyacının olması da ayrıca dikkat edilmesi gereken belirtiler arasında yer almaktadır. Dışkı çapındaki değişikliklere bağlı olarak kalem veya şerit şeklinde dışkı şeklinin oluşması, kramp tarzında ve sürekli gelişen karın ağrıları, iştahsızlık, hazımsızlık, yemek sonrası şişkinlik ve ishal atakları sonucunda kilo kaybı gibi önemli belirtiler dikkat edilmesi gereken şikayetler arasında yer almaktadır.

Bağırsak kanserinden nasıl korunabiliriz?

banner134

   Diğer kanser türlerinde olduğu gibi bağırsak (kolorektal) kanserlerinin oluşumunda da genetik ve çevresel risk faktörlerin birlikte rol oynadığı ve bazı faktörlerin hastalığın ortaya çıkma riskini önemli derecede artırdığı bilinmektedir. Bağırsak kanserinden korunabilmek için hastalığın oluşumunda rolü olan genlerimizi ve genetik özelliklerimizi değiştiremeyeceğimize göre hastalığın oluşumunda rol oynayan çevresel faktörler içerisinde yer alan yaşam tarzlarımızda (spor yapmak, ideal kilonun korunması, stres kontrolü, kaliteli sıvı tüketimi, tütün alışkanlıklarından ve alkolden uzak durmak gibi...) ve beslenme alışkanlıklarımızda yapacağımız sağlıklı değişikliklerle hastalıktan korunabileceğimizin mümkün olabileceği gerçeğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum...

   Bağırsak kanseri erken tanı ve tarama programları konusunda çalışan uluslararası saygın kuruluşlar bağırsak kanseri için özel ve kişiye özgü tarama yöntemleri tariflemektedirler. Bağırsak kanserinin ve bağırsak poliplerinin taranmasında değişik yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntemler arasında gaitada gizli kan  bakılması, sigmoidoskopi ve kolonoskopi gibi yöntemler yer almaktadır.

   Tarama programları, genellikle toplumlarda görülen kanser türleri sıklığı bakımından hangi türlerin sıklıkla görüldüğü, kadın ve erkeklerdeki görülme sıklıkları, en sık görülen ve erken tanısı mümkün olan kanser türlerinin hangi yaşlarda görüldüğü gibi ve buna benzer kriterlere uygun olarak oluşturulmaktadır. Fakat, tüm ülkeler için ayni şartlar düşünülerek önerilen standart tarama programları da bulunmaktadır. Bu amaçla dünyada önemli sağlık kuruluşlarından Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü (NCI), Amerikan Kanser Cemiyeti (ACS), bağırsak kanseri erken tanı ve tarama programları için, herhangi bir şikayeti olmayan, sağlıklı 50 yaş ve üstü erkek ve kadınlarda yılda bir gaitada gizli kan testi, 5 yılda bir Flexible rektosigmoidoskopi ve özellikle 10 yılda bir de kolonoskopi yapılmasını önermektedir. Fakat, yüksek risk faktörü taşıyan kişilerin (birinci derece akrabalarında kolorektal polip ve kanser tanısı almış olanlar, kendisinde daha önce kolorektal polip ve kanser olanlar ve uzun süreli ülseratif kolit gibi bağırsak rahatsızlıkları olan kişiler) bu tür testleri doktor kontrolünde daha erken yaşlarda ve daha sıklıkla yaptırması gerekmektedir.  

   Sağlıklı, mutlu ve huzur dolu bir hafta geçirmeniz dileğiyle...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75