Fakirler, savaşta ön saflara konuluyor

banner37

Çatışma bölgelerinde özel güvenlik şirketlerinin rolü artarken ön saflarda Sudan, Çad, Afganistan gibi fakir ülkelerden toplanan paralı askerler daha fazla kullanılıyor

Fakirler, savaşta ön  saflara konuluyor
banner90
banner99

   Tarih boyunca devletler, savaşlarda yabancı paralı askerleri kullandı. Hatta bu işi meslek edinen kavimler oldu.
   İlkçağda Mısır Firavunları’nın ordusunda Yunanistan’dan gelen Grek savaşçılarının önemli yeri vardı. Bizans’ın en gözde paralı askerleri “Vareg Birliği” olarak adlandırılan Vikingler’di.
   Bugün Avrupa’nın en zengin ve yüzyıllardır savaş yüzü görmeyen ülkesi İsviçre’nin 18.yüzyılın sonlarına kadar en önemli ihraç malzemesi paralı askerleriydi. Cesaretleri ve sadakatleriyle bilinen İsviçreli paralı askerler pek çok Avrupa sarayını korurdu. Halen Papa’nın özel muhafız alayının İsviçrelilerden oluşması bu geleneğin sonucu.
   Günümüzde de özel güvenlik şirketlerinin gelişmeye başlamasıyla birçok devlet kriz bölgelerinde düzenli askeri güçleri yerine bu şirketlerin mensuplarını kullanmaya başladı.
   Rus Wagner şirketi ile ABD’nin Blackwater şirketi bunlar arasında en bilineni.
   Her ikisi de eski askerlerden kurulu olan bu şirketler ülkelerinin müdahil olduğu Irak, Suriye, Libya gibi ülkelerdeki çatışmalara katılıyorlar.
   Ancak güçlü devletlere bağlı özel güvenlik şirketleri mensupları çok kayıp vermemek için ön saflardaki düzenli çatışmalara pek karışmayarak işi daha çok danışmanlık veya belli silah sistemlerinin kullanılması düzeyinde tutuyor.
   Oysa çatışan taraflar, çoğu zaman sadece danışmanlık veren değil bizzat ön saflarda çatışmalarda kullanacak savaşçılara da  ihtiyaç duyuyor.
   İşte o zaman da devreye fakir ülkelerden toplanan paralı savaşçılar giriyor.
   Wagner, Blackwater gibi şirketler  de kimi bölgelere kendi vatandaşları yerine farklı ülkelerden gelen savaşçıları sevk ettiği gibi kimi Ortadoğu ülkeleri de paralı askerlerle cephelerde boy gösterme noktasında ön plana çıkmış durumda.
   Özellikle Birleşik Arap Emirlikleri bu alanda son dönemlerde kendinden en çok söz ettiren ülke.
   Libya’daki çatışmalarda Hafter saflarında savaşan Sudanlı ve Çadlılar ile yine Yemen’deki çatışmalara katılan Sudanlı ve Kolombiyalı askerlerin finansmanının bu ülke tarafından yaptırıldığı iddia edildi.
   Hatta geçtiğimiz günlerde Birleşik Arap Emirlikleri’nin Vietnam’dan da asker getirtmeye çalıştığı öne sürüldü.
  

Yemen’de savaşan 800 Kolombiyalı var


banner134
   Paralı askerler dünyanın dört bir tarafından getirilebiliyor.
   2015’te Kolombiya’da yayımlanan El Tiempo gazetesi, 800 Kolombiya askerinin Birleşik Arap Emirlikleri ve Blackwater arasında yapılan anlaşma ile Yemen’e gönderildiğini iddia etmişti.
   Yine aynı şirket tarafından dünyanın farklı ülkelerinden getirtilen savaşçıların da Yemen’e taşındığı öne sürüldü.
  

Sudan’da gençler savaşa gönderiliyor


   Dünyanın en yoksul ülkeleri arasında  yer alan Sudan’da bu aralar en önemli gündem maddesi Sudanlı gençlerin paralı asker olarak Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait bir şirket tarafından Libya ve Yemen’de savaştırılması.
   Geçtiğimiz günlerde başkent Hartum’da toplanan kimi aileler ve gençler, kendilerini kandırmakla suçladıkları Birleşik Arap Emirlikleri’ni protesto etmişti.
   Sudan gazetelerinde savaşa götürülmekten son dakikada kurtulan gençlerle ve aileleriyle yapılan röportajlar yer alıyor.
   Aileler , “Black Shield” yani Kara Kalkan adlı bir Birleşik Arap Emirlikleri şirketinin çocuklarını “Güvenlik elamanı" yapacağız diyerek ülkesine götürdükten sonra daha fazla para vaadiyle Libya ve Yemen’e savaşmaya gönderdiğini öne sürüyor. Bu gençler güvenlik görevlisi ve 1500 dolar maaşlı iş kontratıyla, Arap Emirlikleri’ne götürülüyor ve orada bulunan ‘Black Shield’ özel güvenlik şirketi tarafından eğitilerek, Hafter saflarında savaşmak üzere Libya'ya gönderilmeye çalışılıyor
  

Suriye’de Afganlar cepheye sürülüyor


   Suriye’de iç savaşın başladığı 2011’de dünyanın çeşitli yerlerinden insanlar bu ülkeye gelerek çatışmalara katıldı.
   Muhalif saflara binlerce yabancı savaşçı katıldığı gibi benzer bir şekilde Esad’ın yanında savaşmak üzere Lübnan Hizbullahı'ndan, İran Devrim Muhafızları’ndan ve Irak’taki Şii gruplardan da güç geldi.
   Suriye sahasında etkinliğini arttırmak isteyen İran, 2013 yılında geçtiğimiz günlerde öldürülen Kasım Süleymani’nin önerisi olduğu iddia edilen bir gücü harekete geçirdi.
   Bugün İran’da sayıları neredeyse bir milyonu bulan Afgan mültecileri yaşıyor. Bunlar arasında Şii mezhebinden olan ve Moğol kökenli Hazaralar da yoğun.
   “Fatimiyyun Tugayları” adıyla bu kişilerden bir güç oluşturan İran binlercesini vatandaşlık ve aylık 200-300 dolarlık ücretler karşılığında Suriye’ye savaşmaya gönderdi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75