Fas’ta deri

banner37

banner87
Fas’ta deri
banner90
banner99

   Fez’de yüksek el sanatları işletmeleri bir dantel gibi şehrin dört bir yanına yayılmış durumda. Gün doğumundan gün batımına şehrin dört bir yanında bir orkestradan çıkan müziği andıran seslerle, muhteşem bir yaratım serüvenleri yaşanıyor. Bunun belki de en güzellerinden birisi de tabakhanelerdir. Tabakhaneler, üretilen binlerce deri ürünün doğum yeri...


   Rotamız Chouara Tabakhanesi oldu. Burası Fez’de bulunan üç tabakhaneden bir tanesi ve en büyüğü.

Günümüzde daha çok turistik bir mekan olan bu tabakhane, derilerin işlendiği, yumuşatılarak renklendiği bir yer.

Yüksek bir binanın tepesinden deri tabaklama havuzları bir peteğin gözleri gibi durmakta. Uzaktan geniş şapkaları ile bu havuzların içerisinde çalışan işçiler büyük bir emek gücü ile hem elleri hem de ayakları ile işlenmemiş derileri yıkayarak renklendirmekte. Yılların yorgunluğunu taşıyan, rengi solmuş binaların damlarına serdikleri rengarenk deriler başlayacakları yeni serüvenler veya oluşturacakları muhteşem el ürünleri için dinlenmekte.


   Kırmızı, mavi ve turuncu renkleri ile donatılan yüksek kaliteli deriler el ile işlendikten ve kurutulduktan sonra bu dar sokaklarda, deri kokan atölyelerde çanta, mont, ayakkabı ve terlik gibi ürünlere yine el işçiliği ile üretilerek dönüştürülmekte.

Dışarıdan bakıldığında izlemesi son derece güzel olsa da üretim aşaması bir o kadar meşakkatli bir iş. Dokunduğumuz her deri ürün veya her seramik veya her kumaş bu topraklarda yaşayan insanların alınlarının teri ile üretilmekte. Ayrıca satın alınan her bir ürünün anlatılmaya değer muhteşem bir üretim hikayesi var.


   Fez’in dar sokakları içinde, yüksek el işçiliğinin, tezgah, çekiç ve bir çok el aletinin sesini dar ve antik sokakların içerisinde bırakıp, enfes binaların milimetrik ayarda yerleştirilen rengarenk seramiklerini ardımızda bırakarak Fas’ın bir başka yerinde kaybolmak için yine yollara düştük.


   Gezmeyle kalın.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75